Пенсійне горе

Нині Пенсійний фонд (далі — ПФ) ще примудряється виплачувати пенсії без затримок і в повному обсязі, і зрозуміло чому. Близько 14 млн. пенсіонерів України — найактивніша частина електорату, тому напередодні президентських виборів тему своєчасної виплати хоч якихось пенсій експлуатують і глава держави, і прем’єр-міністр, і лідери опозиції.
А видатки ПФ зростають щороку. Якщо у 2004-му вони становили 36,2 млрд. грн., то нинішнього сягнули 164 млрд. грн. Водночас збільшуються і дотації, які ПФ отримує з держбюджету. Цього року виплати ПФ сягнули рекордної позначки — 84,6% доходів держбюджету (16,5% ВВП). Ще 2-3 роки і бюджет ПФ може зрівнятися з бюджетом держави.
І не тому, що пенсії великі, а тому, що пенсіонерів стає більше, ніж працюючих. І не всі працюючі сплачують внески до ПФ. Тож надалі навантаження на ПФ лише зростатиме, тоді як вже неможливо збільшити його доходи за рахунок підвищення ставки відрахувань із фондів оплати праці. Ця ставка і без того є однією з найвищих у світі — 33,2%, що провокує «конвертацію» зарплат.
Існуюча система пенсійного забезпечення по-українськи доволі «антикварна»: її придумав ще у 1889 році німецький канцлер Отто фон Бісмарк. А саме: утримання пенсіонерів за рахунок працюючих громадян. Старіюча Європа з аналогічними проблемами зіштовхнулась раніше і встигла вчасно реформувати схему.
Тепер у Європі трирівнева систему пенсійного забезпечення: солідарна, обов’язково накопичувальна і добровільно накопичувальна. Солідарну пенсію на мінімальні потреби надає держава, обов’язковий накопичувальний рівень передбачає акумуляцію коштів на рахунках працівників (у т.ч. за рахунок працедавців), третій, добровільний рівень – для охочих самостійно відкладати гроші у недержавні фонди.
В Україні аналогічна пенсійна реформа задекларована з 2004 року, але фактично заблокована. Накопичувальні відрахування зменшили б надходження до Пенсійного фонду, тому уряд задля сьогоднішнього бюджету ПФ і голосуючих сьогодні пенсіонерів пожертвував майбутнім 30-40-річних.
В результаті тим, кому прийдеться виходити на пенсію через 10-20 років, держава обіцяє лише символічне утримання в межах 30% від зарплати. І тим, хто не хоче на старості перекваліфіковуватись у збирачів пляшок, залишається хіба що спробувати щастя на інвестиційному «полі чудес», приєднавшись до недержавних пенсійних фондів.
У Вінниці такі послуги для корпоративних клієнтів та малого і середнього бізнесу пропонує дочірня компанія VAB Банк – VAB Пенсія. Фізособи можуть стати учасником НПФ, звернувшись до «Імексбанку» — офіційного зберігача коштів Першого національного відкритого пенсійного фонду.
Цей фонд, до речі, працюючи з 2004 року, навіть вже виплачує пенсії. От тільки укладених пенсійних договорів на Вінниччині – менше сотні. Чому?
Схема НПФ: поки працюєш, відраховуєш частину заробітку, яку НПФ інвестує у щось прибуткове. А після виходу на відпочинок отримуєш щомісячну пенсію з накопиченої таким чином суми. Із заробленими відсотками.
Перша причина – недовіра. Що саме, мовляв, можуть інвестувати фонди? Вбите село чи держоблігації Мінфіну, який шукає мільярди для виплат по зовнішніх боргах країни? Заробиш на цьому. Як на ваучерах.
А якщо ці гроші розміщують на депозитах у банках, то це можна робити й самому.
Отака ситуація. Але якщо не робити нічого взагалі, сподіваючись лише на «державну пенсію», то рано чи пізно у житті майже кожної людини момент виходу на «заслужений відпочинок» стане дуже гіркою віхою.
Ви ж не думаєте, що хтось з отих біг-бордів буде перейматись вашою пенсією?..
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

389

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

199

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

196

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

186

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...