Чи люблять вінничани мера і кого обиратимуть президентом

Низький рівень упізнаваності керівників області здивував навіть журналістів

Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу провів соціологічне дослідження політичних і суспільних настроїв вінничан. Опитування тривало у Вінниці із 13 по 22 червня. Загалом опитано 480 респондентів. 
Результати цього дослідження презентував у Вінницькому прес-клубі голова Інституту Володимир Кіпень. Каже, що це опитування - абсолютно незалежне, радше науково-громадянський експеримент, який дозволив попрактикуватися молодим соціологам і політологам, а заразом і зробити зріз суспільно-політичних настроїв вінничан.
За словами Володимира Кіпеня, суспільно-політичні настрої вінничан так чи інакше збігаються із загальноукраїнськими настроями. А от електоральні - дещо інші. 

Суспільні настрої

- Коли ми звели дані соціологічного дослідження, то з'ясували, що абсолютна більшість - 71% вінничан вважають, що країні потрібні радикальні зміни. 15% - за те, щоб залишити все як є, а решта прагнуть повернути те, що було, - розповідає Володимир Кіпень. 

Ще одне питання - назвати "проблеми країни, які є зараз найважливішими особисто для вас". Трійка найболючіших - військовий конфлікт на Сході України - 64,6%, низький рівень зарплат і пенсій - 62,5%, хабарництво і корупція у владі - 50,4%. 
За вступ до ЄС висловилися 74% містян. За НАТО на референдумі готові проголосувати 59%.

- І це переважно молоді люди, віком до 31 року, - підкреслює Володимир Кіпень. 

Політичні уподобання

Оцінюючи діяльність політиків національного рівня вінничани найбільше голосів віддали чинному Прем'єру Володимиру Гройсману. Його діяльність загалом позитивно оцінює 51% опитаних. Діяльність Президента Петра Порошенка позитивно оцінили 32%. Їхні політичні опоненти дещо відстають: Андрій Садовий (36%), Юлія Тимошенко (32%), Анатолій Гриценко (31%). 
Юрій Бойко, Андрій Парубій, Олег Ляшко - стали аутсайдерами прихильності жителів Вінниці. 

- У них - досить немала позитивна оцінка, але рівень негативу суттєво більший, - пояснює Володимир Кіпень.

Серед місцевих політиків найбільший рівень підтримки отримав голова Вінниці Сергій Моргунов. Його діяльність позитивно оцінили майже 75%. Негативну оцінку поставили 15,3%, решта опитаних сказали, що не знають такого політика. 

- Така позитивна оцінка особисто для мене була неочікуваною. Те, що міський голова має такий високий позитивний рейтинг - нетипова ситуація для України. Зазвичай мери міст акумулюють на собі негатив, бо хто винен - міський голова? Але тут ми бачимо зворотну ситуацію: Сергій Моргунов акумулював позитив, і це добрий знак, - каже Володимир Кіпень.

Діяльність голови облдержадміністрації Валерія Коровія позитивно оцінили майже 32% опитаних, не підтримують - 14%. Несподіваним стало, що майже 45% опитаних сказали, що взагалі не знають таку людину. 
Приблизно такий самий рівень упізнаваності й у голови облради Анатолія Олійника - про нього нічого не чули 49,8% опитаних у той час, як позитивно оцінили його діяльність 27,5%, а негативно - 12,7%. 

Електоральні "вибрики"

Згідно з опитуванням, за ідею розпуску нинішнього парламенту висловилися 72%, лише 24% не підтримали таку ідею. 

- При цьому, ми помітили, що чим бідніший рівень життя респондентів, тим радикальніший у них настрій, зокрема стосовно дострокових парламентських виборів, - оцінює Володимир Кіпень.

85% опитаних готові взяти участь у виборах до Верховної Ради, якби вони відбулися наступного тижня.
І у цій частині опитування - усі отримували сюрприз. Третьою партією, за яку готові проголосувати вінничани, стала неіснуюча партія "Слуга народу" - 11% підтримки. На другому місці - "Батьківщина" з тими ж 11%. На першому - БПП - 13%. Нижче за списком із 7,3% ідуть "Самопоміч" і "Громадянська позиція". Найменшу підтримку отримали партії "Наш край" (0,2%), Аграрна партія (1,5%), "Свобода" (1,9%) та Радикальна партія Ляшка (2,9%).
Щодо президентських виборів, то 88% опитаних заявили про свою готовність голосувати і лише 10% категорично відмовилися брати в них участь. 
І якщо загальноукраїнські рейтинги уже вивели своїх фаворитів, то у Вінниці симпатії розподілились подекуди діаметрально протилежно. Так, якби вибори президента відбулися найближчим часом, 14,4% підтримали б чинного Президента Петра Порошенка, 13,5% - Володимира Зеленського (попри те, що той не заявляв про наміри балотуватися), 11,5% - Юлію Тимошенко, 9,6% - Анатолія Гриценка. Решта політиків опинилися нижче 5-відсоткового бар'єру: Андрій Садовий - 4,4%, Вадим Рабинович - 4,2%, Юрій Бойко - 4%, Святослав Вакарчук - 3,8%, Олег Ляшко - 2,7%, Арсеній Яценюк - 1%, Олег Тягнибок - 0,6%, Надія Савченко - 0,4%. 

Війна на Сході України

Одним із питань дослідження було бачення шляхів розв’язання проблем на Сході України. 79% опитаних сказали, що вони проти продовження воєнних дій до повного відновлення української влади в регіоні. І лише 19% вважають такий варіант прийнятним. 66% опитаних як прийнятний варіант вказали введення миротворчих військ ООН на усю непідконтрольну Україні територію.


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

450

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

319

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

208

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

164

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

147

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...