Чи люблять вінничани мера і кого обиратимуть президентом

Низький рівень упізнаваності керівників області здивував навіть журналістів

Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу провів соціологічне дослідження політичних і суспільних настроїв вінничан. Опитування тривало у Вінниці із 13 по 22 червня. Загалом опитано 480 респондентів. 
Результати цього дослідження презентував у Вінницькому прес-клубі голова Інституту Володимир Кіпень. Каже, що це опитування - абсолютно незалежне, радше науково-громадянський експеримент, який дозволив попрактикуватися молодим соціологам і політологам, а заразом і зробити зріз суспільно-політичних настроїв вінничан.
За словами Володимира Кіпеня, суспільно-політичні настрої вінничан так чи інакше збігаються із загальноукраїнськими настроями. А от електоральні - дещо інші. 

Суспільні настрої

- Коли ми звели дані соціологічного дослідження, то з'ясували, що абсолютна більшість - 71% вінничан вважають, що країні потрібні радикальні зміни. 15% - за те, щоб залишити все як є, а решта прагнуть повернути те, що було, - розповідає Володимир Кіпень. 

Ще одне питання - назвати "проблеми країни, які є зараз найважливішими особисто для вас". Трійка найболючіших - військовий конфлікт на Сході України - 64,6%, низький рівень зарплат і пенсій - 62,5%, хабарництво і корупція у владі - 50,4%. 
За вступ до ЄС висловилися 74% містян. За НАТО на референдумі готові проголосувати 59%.

- І це переважно молоді люди, віком до 31 року, - підкреслює Володимир Кіпень. 

Політичні уподобання

Оцінюючи діяльність політиків національного рівня вінничани найбільше голосів віддали чинному Прем'єру Володимиру Гройсману. Його діяльність загалом позитивно оцінює 51% опитаних. Діяльність Президента Петра Порошенка позитивно оцінили 32%. Їхні політичні опоненти дещо відстають: Андрій Садовий (36%), Юлія Тимошенко (32%), Анатолій Гриценко (31%). 
Юрій Бойко, Андрій Парубій, Олег Ляшко - стали аутсайдерами прихильності жителів Вінниці. 

- У них - досить немала позитивна оцінка, але рівень негативу суттєво більший, - пояснює Володимир Кіпень.

Серед місцевих політиків найбільший рівень підтримки отримав голова Вінниці Сергій Моргунов. Його діяльність позитивно оцінили майже 75%. Негативну оцінку поставили 15,3%, решта опитаних сказали, що не знають такого політика. 

- Така позитивна оцінка особисто для мене була неочікуваною. Те, що міський голова має такий високий позитивний рейтинг - нетипова ситуація для України. Зазвичай мери міст акумулюють на собі негатив, бо хто винен - міський голова? Але тут ми бачимо зворотну ситуацію: Сергій Моргунов акумулював позитив, і це добрий знак, - каже Володимир Кіпень.

Діяльність голови облдержадміністрації Валерія Коровія позитивно оцінили майже 32% опитаних, не підтримують - 14%. Несподіваним стало, що майже 45% опитаних сказали, що взагалі не знають таку людину. 
Приблизно такий самий рівень упізнаваності й у голови облради Анатолія Олійника - про нього нічого не чули 49,8% опитаних у той час, як позитивно оцінили його діяльність 27,5%, а негативно - 12,7%. 

Електоральні "вибрики"

Згідно з опитуванням, за ідею розпуску нинішнього парламенту висловилися 72%, лише 24% не підтримали таку ідею. 

- При цьому, ми помітили, що чим бідніший рівень життя респондентів, тим радикальніший у них настрій, зокрема стосовно дострокових парламентських виборів, - оцінює Володимир Кіпень.

85% опитаних готові взяти участь у виборах до Верховної Ради, якби вони відбулися наступного тижня.
І у цій частині опитування - усі отримували сюрприз. Третьою партією, за яку готові проголосувати вінничани, стала неіснуюча партія "Слуга народу" - 11% підтримки. На другому місці - "Батьківщина" з тими ж 11%. На першому - БПП - 13%. Нижче за списком із 7,3% ідуть "Самопоміч" і "Громадянська позиція". Найменшу підтримку отримали партії "Наш край" (0,2%), Аграрна партія (1,5%), "Свобода" (1,9%) та Радикальна партія Ляшка (2,9%).
Щодо президентських виборів, то 88% опитаних заявили про свою готовність голосувати і лише 10% категорично відмовилися брати в них участь. 
І якщо загальноукраїнські рейтинги уже вивели своїх фаворитів, то у Вінниці симпатії розподілились подекуди діаметрально протилежно. Так, якби вибори президента відбулися найближчим часом, 14,4% підтримали б чинного Президента Петра Порошенка, 13,5% - Володимира Зеленського (попри те, що той не заявляв про наміри балотуватися), 11,5% - Юлію Тимошенко, 9,6% - Анатолія Гриценка. Решта політиків опинилися нижче 5-відсоткового бар'єру: Андрій Садовий - 4,4%, Вадим Рабинович - 4,2%, Юрій Бойко - 4%, Святослав Вакарчук - 3,8%, Олег Ляшко - 2,7%, Арсеній Яценюк - 1%, Олег Тягнибок - 0,6%, Надія Савченко - 0,4%. 

Війна на Сході України

Одним із питань дослідження було бачення шляхів розв’язання проблем на Сході України. 79% опитаних сказали, що вони проти продовження воєнних дій до повного відновлення української влади в регіоні. І лише 19% вважають такий варіант прийнятним. 66% опитаних як прийнятний варіант вказали введення миротворчих військ ООН на усю непідконтрольну Україні територію.


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

226

Місто продовжить розвиватися і розбудовуватися, залишаючись зручним і комфортним для містян Уже традиційно під час останньої сесії ...

184

У 2007 році вінничани отримали швейцарські трамваї, заінтригували всю Україну проектом власної "силіконової долини" та спекли 500 - ...

178

Новий вид соціальної допомоги встановила держава із початку січня 2019 року.  - Допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження ...

170

Із січня 2019 року розпочинається перший етап монетизації субсидій. На сайті Вінницької міської ради повідомляють, що під І етап ...

154

Митрополит Вінницький і Барський Симеон був у складі делегації на підписанні Томосу Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос ...