Легалізація самобудів

Легалізація самобудів

Кого стосується новий закон і як він діє

У квітні Президент України Петро Порошенко підписав закон, який дозволяє легалізацію так званих самобудів. Документ уже прозвали законом про "будівельну амністію". Відтепер власники приватних і дачних будинків, побудованих без дозволу, зможуть оформити документи на право власності. Хто і як зможе узаконити будівництво, дізнались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Згідно з документом, легалізувати можна побудовані в період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року житлові, садові та дачні будинки загальною площею до 300 кв. м, господарські будівлі і споруди загальною площею до 300 кв. м, а також побудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення. Важливо, що право на легалізацію не поширюється на об'єкти, збудовані всупереч будівельним стандартам, а також на багатоповерхові житлові будинки.
Насамперед "будівельна амністія" торкнеться жителів сільської місцевості, які через незнання або територіальну недоступність органів будівельного контролю не оформили своє будівництво або перебудову під час минулої хвилі легалізації три роки тому. Також законодавчі зміни стосуватимуться малого бізнесу - власників фермерських господарств. 

- У 2015 році власники приватних і дачних будинків, побудованих без дозволу, мали можливість завершити всі необхідні процедури протягом року. Проте багато хто так і не встиг це зробити. Сподіваюся, що громадяни поставляться до цього відповідально й отримають право власності на таку нерухомість, - зауважує заступник керівника Мінрегіонбуду Лев Парцхаладзе.

Щоб узаконити будівництво, потрібно зробити кілька простих кроків. 

По-перше, зібрати документи про право власності на землю і технічний паспорт БТІ (Бюро технічної інвентаризації), який містить параметри споруди. У разі відсутності таких документів потрібно звернутись до БТІ за оформленням. Фахівці повинні переконатись, що будинок побудований без порушень будівельних норм. 

По-друге, з урахуванням зазначених у техпаспорті даних зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації. Для цього потрібно звернутись до місцевої будівельної інспекції. Крім того, з березня минулого року цю процедуру можна здійснити онлайн. Електронні послуги доступні через портал Держархбудінспекції e-dabi.gov.ua, а також на єдиному державному порталі адміністративних послуг my.gov.ua.

По-третє, звернутись у місцеві органи Державної архітектурно-будівельної інспекції, які в подальшому передадуть документи в центральний апарат. 

Останній крок - отримати свідоцтво про право власності. Якщо у Державної архітектурно-будівельної інспекції не буде зауважень, документ буде готовий через 14 днів. 
Важливо пам'ятати, що без легалізації самобуд неможливо продати або подарувати, залишити у спадок чи провести комунікації. Тож новий закон дає можливість ввести об'єкт у правове поле України.

Коментарі експертів:

Виконавчий директор ARPA Real Estate Михайло Артюхов:

- Від-сутність реєстрації нерухомості має й свої переваги. По-перше, нема необхідності платити податок на нерухомість. По-друге, не треба декларувати майно, якого з юридичної точки зору не існує. Останнє особливо актуально для чиновників і депутатів, що мають вельми скромні офіційні доходи, але проживають у будинках вартістю сотні тисяч, а то й мільйони доларів

Екс-президент Союзу фахівців із нерухомості України Олександр Рубанов:

- Якщо говорити про сучасні особняки, що зводяться за індивідуальними проектами після 2000 року, то, за моїми оцінками, до 30% із них залишаються без документів, хоча власники живуть у цих будинках

Адвокат Ростислав Кравець:

- Не-законно зведену будівлю може знести виконавча служба. Із власника стягнуть кошти, витрачені на це. Відповідно до КУпАП, за недотримання будівельних норм, держстандартів, затверджених проектних рішень при новому будівництві штраф для громадян становить від 170 до 850 грн. 

 "Місто" запитало у вінничан: "Чи скористаються українці можливістю узаконити свої будівлі?"

Валентина Григорівна, пенсіонерка: 

- Якщо земля приватизована, то вона моя. Це неправильно, бо це здирання грошей. 

Анатолій Скринник, будівельник:

- Думаю, скористаються. Громадяни зможуть отримати право власності на таку нерухомість та уникнути штрафів чи знесення об'єктів. 

Олександр Лобанов, пенсіонер:

- Сам не маю, тому мене це не хвилює. 

Леонід Кухарчук, юрисконсульт: 

- Не можу сказати точно, бо не бачив цього закону. Якщо процедура платна, то не скористаються. Самих же самобудів у нас безліч.

Віталій Коваль, пенсіонер: 

- Повинно так бути. Якщо того вимагає закон, потрібно йому слідувати. 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

205

Мера Могилева-Подільського також відсторонили від посади до 8 квітня Наступні два місяці підозрюваний у хабарництві мер ...

203

Поки два монополісти з'ясовують стосунки - страждають вінничани Одразу два мікрорайони Вінниці 11 лютого залишились без водопостачання....

203

Студент-медик, який помер від кору, міг бути не щепленим, - каже головний інфекціоніст області Лариса Мороз Після смерті від кору ...

201

Вінничани, які вперше звернулися за субсидією з початку цього року, уже в березі отримають "живі" гроші. Це монетизація субсидій. Тим, ...

200

У прокуратурі розповіли про найбільш розповсюджені схеми розкрадання бюджетних коштів У прокуратурі Вінницької області, спираючись ...