Нові марки для музею

Нові марки для музею

Міністр Павло Клімкін передав експонати для єдиного в Україні музею марки

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін 30 червня привіз до Вінниці для єдиного в Україні Музею марки частину колекції марок із США. Він її отримав під час зустрічі із власником колекції Олександром Балабаном у Нью-Йорку, в приміщенні Постійного представництва України в ООН. Цього разу колекція Музею української марки поповнилася марками часів Української революції та національно-визвольної боротьби 1918-1919 років. Також серед переданих Олександром Балабаном файлів - і поштові листівки, які були написані вояками Армії УНР.
Яку кількість марок передав для музею колекціонер цього разу із Америки - у музеї підраховують. 
Майже два роки тому у Вінниці відкрився перший і наразі єдиний в Україні Музей української марки ім.Якова Балабана. У ньому представлена частина колекції, яку зібрав син сотника Армії УНР Якова Балабана - Олександр. 
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час відвідування музею зазначив, що він передав унікальні експонати, які можна роздивлятися годинами. 

- Зараз ми можемо написати комусь листа електронною поштою, переписуватись у Фейсбуці… А тоді за кожною маркою стояла людська історія. У колекції представлена історія поштової марки. Ми з Олександром Балабаном півтори години розмовляли про те, де був який штемпель, яким чином геральдика тризуба відображається в історії. Олександр Балабан збирав цю колекцію майже 50 років. Аналогів їй взагалі немає, і він не розмістив її у США, не передав до музею історії України, а сказав, що вона має бути саме в окремому Музеї української марки. За це йому велика подяка, - сказав Павло Клімкін.

Міський голова Сергій Моргунов зазначив, що марки, які зібрав Олександр Балабан, справді безцінні. 

- Олександр Балабан продовжує передавати до Вінниці марки, які збирав все своє життя. Серед них є зразки середини дев'ятнадцятого століття, де вперше була визначена українська символіка. Тут є експонати, які пов'язані з Кримом початку двадцятого століття, знову ж таки з українською символікою. Наше завдання - створювати умови для того, щоб вінничани і гості нашого міста могли знайомитися із великою і багатогранною історією нашої країни у тому числі через призму розвитку української марки, - каже мер Вінниці Сергій Моргунов.

За час, відколи у Вінниці відкрився Музей української марки, Олександр Балабан передав музею лише невелику частину колекції - близько 1%. Під час зустрічі керівник музею Олександр Білецький та міністр закордонних справ України Павло Клімкін домовилися, що тепер марки доставлятимуться із США до України дипломатичною поштою через МЗС.
І філателісти, й історики кажуть, що українська марка - це поки недосліджений пласт історії України. 
"Першою в історії України, хто подарував Україні український поштамт і філателістичні продукти, була УНР 1918 року. Завдяки УНР було випущено 19 поштових марок. Серед авторів перших поштових марок Української Держави слід відзначити Г.Нарбута та А.Середу", - пише Олег Павлів, письменник, член Спілки чеських філателістів.
ершу серію марок державної пошти УНР (5 купюр з номіналом 10 - 50 шагів) віддано в обіг у середині липня 1918 року, а 04.01.1919 додано марку вартістю 20 гривень із зміненою назвою "Українська Держава". На основі закону, частину першої серії, названої "шагівковою", друкували на картонику і з написом на звороті "Ходять нарівні з дзвінкою монетою". Їх використовували замість монет, які зникли з обігу.
Дослідники пишуть, що у 1918 році, аби зупинити наплив з Росії давнішніх поштових марок і запобігти втраті державного скарбу, уже гетьманське Міністерство пошти ухвалило передрукувати всі наявні запаси російських марок українським державним гербом. Уперше такі поштові марки із наддруком тризуба з'явилися в обігу у серпні 1918, листівки - місяцем раніше. Наддруки робилися місцевими засобами у шести поштових округах: Київському, Полтавському, Харківському, Катеринославському, Одеському і Подільському. Тризуб відтискали навіть ручним способом, тому виникло багато відмін його форми, величини й кольору. Досліди виявили 52 основні типи тризубів, 68 варіантів і 13 хибодруків, разом 133 головних відмін. Українізації підлягли різні поштові марки царської Росії, а в Жмеринці у 1919 році додано тризуб і на поштових марках, виданих урядом Керенського. Всі українські поштові марки були в Україні в обігу ще деякий час після залишення її Директорією УНР. Найпізніша стверджена дата - 05.07.1921, Катеринослав (сьогодні місто Дніпро. - Авт.).

Подарунок

Перебуваючи у Вінниці, міністр закордонних справ України Павло Клімкін отримав від Музею подарунок - марку, випущену до 100-річчя УНР. Такий самий подарунок вручили і міському голові Сергію Моргунову, який ініціював і обстоював створення у Вінниці Музею марки. 

- Це я поставлю у себе на згадку про цей день. Музей української марки та ще й вулиця Соборна, ще й подарунок, - не стримував емоцій Павло Клімкін. - Дійсно, півгодини в цьому музеї - це як відбиток історії, деякі речі я навіть собі не уявляв. Нова збірка тризубів, яка у мене буде в офісі… Я буду всім міністрам показувати. Дякую міському голові за турботу, бо це унікальна річ.

 


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

394

Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких ...

364

Проект "Поліцейський офіцер громади" має охопити всі регіони держави: близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів ...

331

З'їзд партії "Українська стратегія Гройсмана", який пройшов у Києві 7 червня, став очікуваною політичною подією. Екс-мер Вінниці, а нині ...

295

Прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ...

290

Команда вінницького футбольного клубу "Темп" юнаків 2010 р.н. повернулася з Польщі, де захищала честь регіону на міжнародному турнірі.  ...