Нові марки для музею

Нові марки для музею

Міністр Павло Клімкін передав експонати для єдиного в Україні музею марки

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін 30 червня привіз до Вінниці для єдиного в Україні Музею марки частину колекції марок із США. Він її отримав під час зустрічі із власником колекції Олександром Балабаном у Нью-Йорку, в приміщенні Постійного представництва України в ООН. Цього разу колекція Музею української марки поповнилася марками часів Української революції та національно-визвольної боротьби 1918-1919 років. Також серед переданих Олександром Балабаном файлів - і поштові листівки, які були написані вояками Армії УНР.
Яку кількість марок передав для музею колекціонер цього разу із Америки - у музеї підраховують. 
Майже два роки тому у Вінниці відкрився перший і наразі єдиний в Україні Музей української марки ім.Якова Балабана. У ньому представлена частина колекції, яку зібрав син сотника Армії УНР Якова Балабана - Олександр. 
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час відвідування музею зазначив, що він передав унікальні експонати, які можна роздивлятися годинами. 

- Зараз ми можемо написати комусь листа електронною поштою, переписуватись у Фейсбуці… А тоді за кожною маркою стояла людська історія. У колекції представлена історія поштової марки. Ми з Олександром Балабаном півтори години розмовляли про те, де був який штемпель, яким чином геральдика тризуба відображається в історії. Олександр Балабан збирав цю колекцію майже 50 років. Аналогів їй взагалі немає, і він не розмістив її у США, не передав до музею історії України, а сказав, що вона має бути саме в окремому Музеї української марки. За це йому велика подяка, - сказав Павло Клімкін.

Міський голова Сергій Моргунов зазначив, що марки, які зібрав Олександр Балабан, справді безцінні. 

- Олександр Балабан продовжує передавати до Вінниці марки, які збирав все своє життя. Серед них є зразки середини дев'ятнадцятого століття, де вперше була визначена українська символіка. Тут є експонати, які пов'язані з Кримом початку двадцятого століття, знову ж таки з українською символікою. Наше завдання - створювати умови для того, щоб вінничани і гості нашого міста могли знайомитися із великою і багатогранною історією нашої країни у тому числі через призму розвитку української марки, - каже мер Вінниці Сергій Моргунов.

За час, відколи у Вінниці відкрився Музей української марки, Олександр Балабан передав музею лише невелику частину колекції - близько 1%. Під час зустрічі керівник музею Олександр Білецький та міністр закордонних справ України Павло Клімкін домовилися, що тепер марки доставлятимуться із США до України дипломатичною поштою через МЗС.
І філателісти, й історики кажуть, що українська марка - це поки недосліджений пласт історії України. 
"Першою в історії України, хто подарував Україні український поштамт і філателістичні продукти, була УНР 1918 року. Завдяки УНР було випущено 19 поштових марок. Серед авторів перших поштових марок Української Держави слід відзначити Г.Нарбута та А.Середу", - пише Олег Павлів, письменник, член Спілки чеських філателістів.
ершу серію марок державної пошти УНР (5 купюр з номіналом 10 - 50 шагів) віддано в обіг у середині липня 1918 року, а 04.01.1919 додано марку вартістю 20 гривень із зміненою назвою "Українська Держава". На основі закону, частину першої серії, названої "шагівковою", друкували на картонику і з написом на звороті "Ходять нарівні з дзвінкою монетою". Їх використовували замість монет, які зникли з обігу.
Дослідники пишуть, що у 1918 році, аби зупинити наплив з Росії давнішніх поштових марок і запобігти втраті державного скарбу, уже гетьманське Міністерство пошти ухвалило передрукувати всі наявні запаси російських марок українським державним гербом. Уперше такі поштові марки із наддруком тризуба з'явилися в обігу у серпні 1918, листівки - місяцем раніше. Наддруки робилися місцевими засобами у шести поштових округах: Київському, Полтавському, Харківському, Катеринославському, Одеському і Подільському. Тризуб відтискали навіть ручним способом, тому виникло багато відмін його форми, величини й кольору. Досліди виявили 52 основні типи тризубів, 68 варіантів і 13 хибодруків, разом 133 головних відмін. Українізації підлягли різні поштові марки царської Росії, а в Жмеринці у 1919 році додано тризуб і на поштових марках, виданих урядом Керенського. Всі українські поштові марки були в Україні в обігу ще деякий час після залишення її Директорією УНР. Найпізніша стверджена дата - 05.07.1921, Катеринослав (сьогодні місто Дніпро. - Авт.).

Подарунок

Перебуваючи у Вінниці, міністр закордонних справ України Павло Клімкін отримав від Музею подарунок - марку, випущену до 100-річчя УНР. Такий самий подарунок вручили і міському голові Сергію Моргунову, який ініціював і обстоював створення у Вінниці Музею марки. 

- Це я поставлю у себе на згадку про цей день. Музей української марки та ще й вулиця Соборна, ще й подарунок, - не стримував емоцій Павло Клімкін. - Дійсно, півгодини в цьому музеї - це як відбиток історії, деякі речі я навіть собі не уявляв. Нова збірка тризубів, яка у мене буде в офісі… Я буду всім міністрам показувати. Дякую міському голові за турботу, бо це унікальна річ.

 


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

470

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

357

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

253

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

183

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

170

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...