"У місті дерева живуть у стресі"

Останнім часом можемо бачити, як у Вінниці сохнуть ялини та сосни. З'ясувалося, що така ситуація не тільки у нашому місті, а й по всій Україні та Європі. 
Хворобами дерев займається лісопатолог - він не лісник, а лікар. Саме ця людина лікує дерева і ставить їм "діагнози".
Головний лісопатолог Вінницького спеціалізованого лісозахисного підприємства Олександр Болюх розповів "Місту", чому сохнуть дерева та чи є від цього "ліки". А ще розказав про те, чи правильно у місті обрізають дерева та чи зникнуть у зв'язку з глобальним потеплінням звичні для нас види рослин. 
- Лісопатолог - це "лікар" тільки в лісі. Дерева, як і люди, мають безліч хвороб і шкідників і їх потрібно лікувати. Шкідники і хвороби пошкоджують слабкі дерева та й кліматичні умови нині не надто сприятливі для дерев, - так почав розмову лісопатолог Олександр Болюх.

- Чому у місті і лісі зараз сохнуть дерева?

- Останні 5-10 років склалася ситуація, яка негативно впливає на лісові екосистеми. Мова про кліматичні зміни та глобальне потепління. Останні роки можемо побачити, що зимою ще якісь опади є, а весною їх фактично немає. Дерева у шоковому стані, тому до них частіше "чіпляються" різні хвороби. І у Вінницькій області, та й по всій Україні, спостерігаємо масове всихання хвойних насаджень. Це стосується ялини та американських порід хвойних. По Україні щорічно всихає близько 50 тисяч га ялинових насаджень, більше 200 тисяч соснових насаджень. Як для такої країни - це великі площі, і ми маємо загрозливу ситуацію. Особливо маємо загрозливу ситуацію в Карпатьскому регіоні, на Поділлі. На Вінниччині всихання сосни менш помітне. Соснові насадження Вінницької області мають пошкодження в мехах 10%. Але у самій Вінниці маємо критичну ситуацію з ялиною. Це ми можемо побачити, зокрема у парках відпочинку. 

- Якось можна запобігти всиханню сосни і ялини?

- Ми можемо тільки мінімізувати ті глобальні кліматичні наслідки, які сьогодні спостерігаємо. Зокрема, маємо вчасно вибирати із насаджень дерева, які мають перші ознаки всихання. При таких великих масштабах це вкрай важко. Ще одним методом є використання феромонних пасток, які приманюють шкідників. 

- По місту сохнуть не тільки ялини і сосни, а й інші дерева, з чим це пов'язано?

- Із 2010 року загострилася ситуація із всиханням дерев. Спершу на дереві з'являється шкідник, який заносить грибок, і він поширюється по деревині, закупорює судини. Сохнуть берези, липи - це теж у великій мірі пов'язано із змінами клімату. 

- Чи впливає на дерева сіль, якою посипають зимою тротуари?

- Сіль, якою посипають тротуари під час зими, може тільки впливати на ті дерева, які близько посаджені біля тротуару. Дерева поділяються на більш стійкі і менш стійкі до зовнішніх подразників. Якщо подивитися зараз, можна побачити пожовклі листки на окремих каштанах, жовкне на краю листочка. Це - некроз листя, ймовірно викликаний сіллю. Якщо ходитимете по вул. 600-річчя, то побачите кілька дерев із таким некрозом, а у парку таких дерев не побачите, там пожовтіння листя викликане каштановою міллю. Наразі проводимо експериментальне лікування уражень від цієї молі. Можливо, наприкінці року розкажемо про цей метод лікування детально.

- Топпінг - це коли при обрізці гілок від дерева одні стовбури залишають, - він підходить усім деревам? Екологи пишуть, що від такого виду обрізки відмовились у багатьох країнах.

- Є різні породи дерев, яким не шкодить такий вид обрізки. Найбільше його полюбляє липа. Одразу після обрізки це дерево не має гарного вигляду, але вже за кілька місяців набуває гарну форму. Це один із способів, який слугує тому, щоб дерево довше росло у міських умовах. При оновленні крони, можливо, дерево й отримує якийсь стрес, але плюсів від такої обрізки більше. У місті падіння навіть однієї гулки може наробити великого лиха. Я знаю наших спеціалістів у міст, наприклад Залецького Миколу Володимировича, він справжній фахівець. Якщо у місті щось робить із деревами, значить - це правильно. 

- Які дерева нині варто висаджувати у місті?

- Скажу так, дерева треба садити різні, навіть сосну, для якої нині не найкращі часи. І треба сподіватися, що ці дерева виростуть. Варто пам'ятати про циклічність процесів. За похолоданням прийде потепління, і навпаки. Думаю, мине ще якихось десять років, і все з кліматом нормалізується, стане на свої місця. Адже існують навіть столітні кліматичні цикли. 

- Чому молоді дерева погано приживаються і що робити?

- Будь-яка рослина у місті отримує стрес. Тут на неї впливає все - хтось смикнув, там машина зачепила, там якесь сміття висипали. Можливо, десь посадили біля теплотраси і коріння не може дотягнутися до води. Деревам складно тут прижитися. Але принаймні помічаю, що порівняно з іншими містами у нас дерева все ж поливають. 

За три останні роки у різних частинах міста висадили майже 1500 дерев та 15 500 різних декоративних кущів. На вулицях міста працівники МКП "Вінницязеленбуд" висаджували липи, клени, ялини та сакури. А ще - кущі самшиту, барбарису та спіреї. Молоді дерева зеленбудівці висаджували на вулицях Соборній, Винниченка, Зодчих, Келецькій, 600-річчя, Порика, Хмельницькому шосе, проспекті Космонавтів та інших. 
"За останні три роки у місті Вінниці в рази збільшилася кількість дерев, які ми висаджуємо. Якщо у 2015 році ми посадили 125 дерев і 1200 кущів самшиту, спіреї та барбарису, то у 2016 році це вже було 287 дерев та 5300 різних кущів. А минулого року нам вдалося висадити майже 1000 дерев та 9000 кущів. Здебільшого висаджуємо клени, липи, ялини, а подекуди сакури", - розповів заступник директора з агротехнічних питань МКП "Вінницязеленбуд" Микола Залецький.


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

770

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

575

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

354

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

330

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

329

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...