На Вінниччині перевізники вирішили, що більше безплатно не возитимуть пільговиків

АТОвці застерігають не обмежувати їхнє право на безкоштовний проїзд у транспорті і обіцяють з 1 липня тест на дотримання законодавства


Хоча Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає право на безплатний проїзд учасникам бойових дій, на практиці перевізники нерідко відмовляють їм в безплатному проїзді. А якщо не відмовляють, то встановлюють квоту не більше 1–2 пільговиків на маршрут. Конфлікти ветеранів із водіями виникають часто. Причин для суперечок багато: від відсутності відшкодування водіям витрат на перевезення пільговиків - до нечіткого законодавства. Тепер ще й монетизація пільг долила олії у вогонь. Відповідна постанова Кабміну передбачає отримання грошової виплати замість безкоштовного проїзду в громадському транспорті та дає юридичні підстави для прийняття відповідних рішень на місцях. Ухвалене рішення викликало не лише  бурхливу реакцію серед АТОвців в різних областях України, але й спонукало винахідливих перевізників до «експериментів».
7 червня на Facebook-сторінці «Учасники АТО Вінниці та Вінницької області» вінничанин і учасник бойових дій Андрій Грачов розмістив допис, в якому йдеться, що вінницькі перевізники намагаються скасувати безкоштовний проїзд для учасників бойових дій вже з 1 липня.
«6.06.2018 Вінницька міська громадська організація «Асоціація перевізників «Маршрут–Центр» ухвалила рішення щодо відміни безкоштовного перевезення пільгових категорій, в тому числі і нас. Прошу відзначити, що це громадська організація, а не орган державної влади, - написав Андрій Грачов. – Ці дії розглядаються, як самодіяльність якоїсь громадської організації, та не має нічого спільного із державними соціальними гарантіями. Прошу нікого не вестись на усілякі провокації з боку різних активістів, які вічно бастують з приводу чи ні. Ми є - спільнота, яка дуже добре організована, в складі нашої асоціації теж є АТОвці із знанням юридичних норм. Ми в стані захищатись самостійно без допомоги всіляких активістів».
Як ілюстрацію до допису Андрій Грачов розмістив фотографію оголошення. Його водій показав одному АТОвцю, який намагався виїхати з Центрального вокзалу Вінниці. В оголошенні йдеться, що відповідно до Постанови Кабміну № 197 від 14.03.2018 року про Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, фінансування витрат здійснюється за рахунок місцевих бюджетів, який обласні адміністрації забезпечують строком до 1.07.2018 року.
А далі - «У зв’язку із введенням монетизації на пільговий проїзд та відсутністю відшкодування за виконанні перевезення пільгових категорій громадян – загальними зборами пасажирських перевізників Вінницької області прийнято рішення про оплатне перевезення пільгової категорії громадян з 01 липня 2018 року».
Оскільки у дописі Андрій Грачов вказав Вінницьку міську громадську організацію «Асоціація перевізників «Маршрут–Центр», ми вирішили з’ясувати у її керівництва, чи справді проводилися загальні збори перевізників і ухвалювалися подібні рішення. Але правда виявилася неочікуваною. Вказана ГО справді існує. Утім, і де-юре, і де-факто лише на папері, ніякої діяльності не веде і не обслуговує жодного маршруту.

- Ми давно вже багато років не збираємося на збори, так, зідзвонюємося з керівником Костянтином Саркісовим, коли треба папери для звітності підписати, здаємо їх раз в рік, як слід. Дивно чути, що хтось прикривається нашою громадською організацією, бо перевезеннями вона не займається і маршрутів не має, - каже засновник Вінницької міської громадської організації «Асоціація перевізників «Маршрут–Центр» Микола Дзюбенко.

Хто і навіщо вказав АТОвцям цю організацію – залишається питанням. Утім, уже до кінця Андрій Грачов оновив свій запис. «Організація називається Громадська Спілка «Вінницька обласна об’єднана асоціація перевізників». Ми виправили назву і приносимо вибачення за публікацію назви міської асоціації. У зв’язку з такими інтригами і переведенням стрілок, вимушені виявити ще жорсткішу позицію, – зауважив Грачов. – Із 1 липня 2018 року проводимо громадський контроль за дотриманням законодавства України. При виявлені порушення викликаємо поліцію і складаємо протокол на водія транспортного засобу. Цей     контроль проводимо групами УБД по 10 чоловік на одну маршрутку. Шляхом заходу у транспортний засіб і демонстрацією посвідчення УБД, інваліда війни при фіксації на камеру мобільного телефону».
А ще Андрій Грачов додав, що перевізники, які є засновниками цієї ГО, будуть перевірені «по повній програмі» відповідно до реєстру.
«Це Дарморос В’ячеслав Едуардович (він є перевізником та керівником) + усі засновники. Хотіли пограти??? Ми готові!!!» - написав Андрій.
В’ячеслав Дарморос, голова громадської спілки "Вінницька обласна об`єднана асоціація перевізників" пояснив «Місту», що вони з радістю підтримали постанову Кабміну про монетизацію.

- Тому що це відновлення справедливості. Якщо постанова запрацює, то це буде дуже добре. Тому що є люди, які користуються пільгами кожен день і використовують надмірно, а є люди, які мають пільги, але їх не використовують, - каже він. - Ми хочемо щоб постанова виконувалась. Частині перевізникам зараз дещо відшкодовують, а іншим нічого не відшкодовують. До прикладу, за 2017 рік одному перевізнику майже півмільйона гривень мали б офіційно повернути за те що він перевіз громадян пільгових категорій. Але не повертають, на неодноразові звернення відписують, що немає можливості.

В’ячеслав Дарморос зазначає, що тією ж постановою Кабміну визначено, що запроваджувати чи не запроваджувати монетизацію – мають вирішувати органи місцевого самоврядування. І каже: у нас такого ще немає.

- Якщо підтримають, то хто зареєстрований в органі місцевого самоврядування, йому призначать компенсацію. 96 гривень +20%  це має бути мінімальна компенсація. Максимальна може бути необмежена. Скільки хоче виділити місцеве самоврядування учасникам бойових дій, це їх рішення.

Наскільки мені відомо, на Житомирщині і Львівщині місцеве самоврядування вже прийняли монетизацію.
Між тим, за на його думку, перевізники будуть шукати компроміси, і між владою і АТОвцями конфліктів не повинно бути.
Але конфлікт виник. Уже Козятині, з оголошенням з таким же змістом.
«Сьогодні, внутрішнім розпорядженням, водій маршруту Вінниця - Козятин, посилаючись на розпорядження перевізників, розпорядження КМУ, принижуючи учасника АТО намагався випроторити його з маршрутки, - повідомив 9 червня у соцмережі голова Козятинської асоціації учасників АТО Олег П'явка. І розмістив оголошення з таким же змістом, яке дали АТОвцю у Центральному вокзалі у Вінниці. - Відповідно до незрозумілого документу, який немає жодної законної сили, перевізники, в супереч Закону України, спробують обмежити нас у нашому , наголошую, Законному праві. Прошу перевізників перечитати Закон України і не допустити на майбутнє розпалу конфлікту. Ми налаштовані захищатися та діяти ...»
Між тим, монетизація на рівні Вінниччини, на яку посилалися перевізники у своєму оголошенні, наразі не запроваджується. Питання лише опрацьовується.


Олександра МАКОВЕЦЬКА Микола ГАНДЗЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

160

Політична позиція Ще один майбутній кандидат у президенти, як з’ясувалося, має вінницьке коріння. Валентин Наливайченко – лідер Руху ...

148

17-18 листопада у Вінниці на території заводу «Кристал» вперше відбудеться фестиваль сучасного мистецтва «Air ГогольFest». ...

134

На засіданні ради Північного госпітального округу обговорили перпективи реформування У Вінниці 6 листопада відбулось чергове ...

126

У разі заборгованості "Вінницягаз" має протягом двох днів припинити постачання газу Попри оптимістичний початок опалювального сезону, ...

125

Наступного року місто планує закупити ще один земснаряд для очищення річки Мальки коропа, щуки, товстолоба, сома та білого амура ...