На Вінниччині перевізники вирішили, що більше безплатно не возитимуть пільговиків

АТОвці застерігають не обмежувати їхнє право на безкоштовний проїзд у транспорті і обіцяють з 1 липня тест на дотримання законодавства


Хоча Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає право на безплатний проїзд учасникам бойових дій, на практиці перевізники нерідко відмовляють їм в безплатному проїзді. А якщо не відмовляють, то встановлюють квоту не більше 1–2 пільговиків на маршрут. Конфлікти ветеранів із водіями виникають часто. Причин для суперечок багато: від відсутності відшкодування водіям витрат на перевезення пільговиків - до нечіткого законодавства. Тепер ще й монетизація пільг долила олії у вогонь. Відповідна постанова Кабміну передбачає отримання грошової виплати замість безкоштовного проїзду в громадському транспорті та дає юридичні підстави для прийняття відповідних рішень на місцях. Ухвалене рішення викликало не лише  бурхливу реакцію серед АТОвців в різних областях України, але й спонукало винахідливих перевізників до «експериментів».
7 червня на Facebook-сторінці «Учасники АТО Вінниці та Вінницької області» вінничанин і учасник бойових дій Андрій Грачов розмістив допис, в якому йдеться, що вінницькі перевізники намагаються скасувати безкоштовний проїзд для учасників бойових дій вже з 1 липня.
«6.06.2018 Вінницька міська громадська організація «Асоціація перевізників «Маршрут–Центр» ухвалила рішення щодо відміни безкоштовного перевезення пільгових категорій, в тому числі і нас. Прошу відзначити, що це громадська організація, а не орган державної влади, - написав Андрій Грачов. – Ці дії розглядаються, як самодіяльність якоїсь громадської організації, та не має нічого спільного із державними соціальними гарантіями. Прошу нікого не вестись на усілякі провокації з боку різних активістів, які вічно бастують з приводу чи ні. Ми є - спільнота, яка дуже добре організована, в складі нашої асоціації теж є АТОвці із знанням юридичних норм. Ми в стані захищатись самостійно без допомоги всіляких активістів».
Як ілюстрацію до допису Андрій Грачов розмістив фотографію оголошення. Його водій показав одному АТОвцю, який намагався виїхати з Центрального вокзалу Вінниці. В оголошенні йдеться, що відповідно до Постанови Кабміну № 197 від 14.03.2018 року про Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, фінансування витрат здійснюється за рахунок місцевих бюджетів, який обласні адміністрації забезпечують строком до 1.07.2018 року.
А далі - «У зв’язку із введенням монетизації на пільговий проїзд та відсутністю відшкодування за виконанні перевезення пільгових категорій громадян – загальними зборами пасажирських перевізників Вінницької області прийнято рішення про оплатне перевезення пільгової категорії громадян з 01 липня 2018 року».
Оскільки у дописі Андрій Грачов вказав Вінницьку міську громадську організацію «Асоціація перевізників «Маршрут–Центр», ми вирішили з’ясувати у її керівництва, чи справді проводилися загальні збори перевізників і ухвалювалися подібні рішення. Але правда виявилася неочікуваною. Вказана ГО справді існує. Утім, і де-юре, і де-факто лише на папері, ніякої діяльності не веде і не обслуговує жодного маршруту.

- Ми давно вже багато років не збираємося на збори, так, зідзвонюємося з керівником Костянтином Саркісовим, коли треба папери для звітності підписати, здаємо їх раз в рік, як слід. Дивно чути, що хтось прикривається нашою громадською організацією, бо перевезеннями вона не займається і маршрутів не має, - каже засновник Вінницької міської громадської організації «Асоціація перевізників «Маршрут–Центр» Микола Дзюбенко.

Хто і навіщо вказав АТОвцям цю організацію – залишається питанням. Утім, уже до кінця Андрій Грачов оновив свій запис. «Організація називається Громадська Спілка «Вінницька обласна об’єднана асоціація перевізників». Ми виправили назву і приносимо вибачення за публікацію назви міської асоціації. У зв’язку з такими інтригами і переведенням стрілок, вимушені виявити ще жорсткішу позицію, – зауважив Грачов. – Із 1 липня 2018 року проводимо громадський контроль за дотриманням законодавства України. При виявлені порушення викликаємо поліцію і складаємо протокол на водія транспортного засобу. Цей     контроль проводимо групами УБД по 10 чоловік на одну маршрутку. Шляхом заходу у транспортний засіб і демонстрацією посвідчення УБД, інваліда війни при фіксації на камеру мобільного телефону».
А ще Андрій Грачов додав, що перевізники, які є засновниками цієї ГО, будуть перевірені «по повній програмі» відповідно до реєстру.
«Це Дарморос В’ячеслав Едуардович (він є перевізником та керівником) + усі засновники. Хотіли пограти??? Ми готові!!!» - написав Андрій.
В’ячеслав Дарморос, голова громадської спілки "Вінницька обласна об`єднана асоціація перевізників" пояснив «Місту», що вони з радістю підтримали постанову Кабміну про монетизацію.

- Тому що це відновлення справедливості. Якщо постанова запрацює, то це буде дуже добре. Тому що є люди, які користуються пільгами кожен день і використовують надмірно, а є люди, які мають пільги, але їх не використовують, - каже він. - Ми хочемо щоб постанова виконувалась. Частині перевізникам зараз дещо відшкодовують, а іншим нічого не відшкодовують. До прикладу, за 2017 рік одному перевізнику майже півмільйона гривень мали б офіційно повернути за те що він перевіз громадян пільгових категорій. Але не повертають, на неодноразові звернення відписують, що немає можливості.

В’ячеслав Дарморос зазначає, що тією ж постановою Кабміну визначено, що запроваджувати чи не запроваджувати монетизацію – мають вирішувати органи місцевого самоврядування. І каже: у нас такого ще немає.

- Якщо підтримають, то хто зареєстрований в органі місцевого самоврядування, йому призначать компенсацію. 96 гривень +20%  це має бути мінімальна компенсація. Максимальна може бути необмежена. Скільки хоче виділити місцеве самоврядування учасникам бойових дій, це їх рішення.

Наскільки мені відомо, на Житомирщині і Львівщині місцеве самоврядування вже прийняли монетизацію.
Між тим, за на його думку, перевізники будуть шукати компроміси, і між владою і АТОвцями конфліктів не повинно бути.
Але конфлікт виник. Уже Козятині, з оголошенням з таким же змістом.
«Сьогодні, внутрішнім розпорядженням, водій маршруту Вінниця - Козятин, посилаючись на розпорядження перевізників, розпорядження КМУ, принижуючи учасника АТО намагався випроторити його з маршрутки, - повідомив 9 червня у соцмережі голова Козятинської асоціації учасників АТО Олег П'явка. І розмістив оголошення з таким же змістом, яке дали АТОвцю у Центральному вокзалі у Вінниці. - Відповідно до незрозумілого документу, який немає жодної законної сили, перевізники, в супереч Закону України, спробують обмежити нас у нашому , наголошую, Законному праві. Прошу перевізників перечитати Закон України і не допустити на майбутнє розпалу конфлікту. Ми налаштовані захищатися та діяти ...»
Між тим, монетизація на рівні Вінниччини, на яку посилалися перевізники у своєму оголошенні, наразі не запроваджується. Питання лише опрацьовується.


Олександра МАКОВЕЦЬКА Микола ГАНДЗЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

205

Мера Могилева-Подільського також відсторонили від посади до 8 квітня Наступні два місяці підозрюваний у хабарництві мер ...

203

Поки два монополісти з'ясовують стосунки - страждають вінничани Одразу два мікрорайони Вінниці 11 лютого залишились без водопостачання....

203

Студент-медик, який помер від кору, міг бути не щепленим, - каже головний інфекціоніст області Лариса Мороз Після смерті від кору ...

201

Вінничани, які вперше звернулися за субсидією з початку цього року, уже в березі отримають "живі" гроші. Це монетизація субсидій. Тим, ...

200

У прокуратурі розповіли про найбільш розповсюджені схеми розкрадання бюджетних коштів У прокуратурі Вінницької області, спираючись ...