Газовий виклик

Газовий виклик

США планує "підморозити" російську трубу

Адміністрація президента США Трампа готується до запровадження санкцій проти енергокомпаній Німеччини і низки інших європейських країн, що беруть участь у будівництві трубопроводу "Північний потік-2".
Як повідомляє з посиланням на обізнані джерела видання Foreign Policy, Білий дім розглядає й інші шляхи блокування проекту "Північний потік-2", але більшість ключових фігур в адміністрації схиляються до санкційного сценарію. Аналогічні настрої переважають і в Конгресі США.
У Вашингтоні і багатьох східноєвропейських столицях висловлюють побоювання, що "Північний потік-2", який повинен вдвічі збільшити прямі поставки газу з Росії до Німеччини, ще більше посилить залежність Західної Європи від російських енергоресурсів.
Проект будівництва цього газопроводу має не стільки економічне, скільки політичне значення. Росія, яка збирається через "Північний потік-2" безпосередньо зі своєї території дном Балтійського моря прокачувати до Німеччини значні об'єми блакитного палива, має непогані шанси чинити вплив не лише на ФРН, а й на інші країни Заходу.
Справа також і в тому, що "Північний потік-2" буде великим ударом для газотранспортної системи України. Все ж наша країна й далі лишається одним із головних транспортувальників блакитного палива із Росії в Європу, заробляючи на цьому непогані кошти. Після будівництва "Північного потоку-2" вона втратить чимало у фінансовому плані.
Та суть не лише в цьому. Існування газотранспортної системи України стримує Росію від більшої агресії проти нашої держави. Адже широкомасштабні військові дії на українській території можуть призвести до припинення транспортування газу до країн Центральної і Західної Європи, що, своєю чергою, матиме для росіян дуже негативні фінансові наслідки. Побудова "Північного потоку-2" значно зменшує значення цього стримувального чинника.
Звісно, не варто однозначно стверджувати, що будівництво цього газопроводу, призведе до чергового витка війни на українських землях. Але таке ймовірне.
Ризики "Північного потоку-2" розуміють у низці європейських країн. Проти його будівництва заявляють у Польщі, країнах Балтії, є чимало супротивників цього проекту і в керівних структурах Євросоюзу.
Одна з цілей нещодавньої поїздки канцлера Німеччини Ангели Меркель у Сочі - це знайти формулу щодо компромісу будівництва "Північного потоку-2". Зокрема, велася мова з російським очільником про те, що Україна має зберегти роль транспортера газу в європейські країни після будівництва "Північного потоку-2".
Німецька сторона зараз намагається укласти певні домовленості з Росією, які б ніби давали гарантії Україні залишатися таким транспортером. Це  б стало для німецького керівництва певним "виправданням" у реалізації проекту "Північного потоку-2". Але питання в тому, чи буде Росія дотримуватися цих домовленостей. Один приклад Будапештського меморандуму чого вартий!

 

Коментарі експертів:

Політолог Віктор Каспрук:

- Будь-який загальноєвропейський проект, реалізований спільно з Кремлем на кшталт "Північного потоку-2", є поступкою йому і намаганням умиротворити агресора. Адже якщо раніше росіяни взимку неодноразово тероризували своїм газом Україну, то тепер "Північний потік-2" дасть їм можливість вже тероризувати всю Європу.

Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр:

- Йдеться про те, щоб розвіяти побоювання Польщі та України, що гілка "Північного потоку-2" призведе до припинення транзиту газу через територію України. Варто знайти вирішення, яке дозволить утримати транзит газу через Україну.

Президент Польщі Анджей Дуда:

- Я пояснив президенту Франку-Вальтеру Штайнмаєру причини нашого несхвалення цього проекту та нашої незгоди на те, аби цей газопровід було побудовано. Ми переконані, що йдеться про інтереси Європи як одного цілого, ми не хочемо великого домінування російського постачальника - перш за все "Газпрому".

 

«Місто» запитало у вінничан: "Чим загрожує побудова Росією газопроводу в обхід України?"

Віталій, безробітний:

- Навряд чи це буде загрожувати. Поки в Україні війна, його не запустять. Але в нас є своє, потрібно лише правильно це використовувати.

Марина, молода мама:

- Нехай Росія не лізе до нас, і все буде добре.

 Іван Васильович, військовий пенсіонер:

 - Напевно, Україна буде втрачати кошти за транзит газу.
 
 Артем, футболіст:

 - Будуть дорожче продавати газ, який постачатимуть. Ми ж транзитна країна.
 
 Микола, економіст:

 - Ми спокійно можемо обійтись без їхнього газопроводу. Україна не бідна країна. Багато корисних копалин є в нашому Чорному морі. Але ж Україні не вигідно це все видобувати.
 
 Дарина, студентка:

 - Нічим не загрожує. Взагалі, не дуже розбираюсь у цьому питанні.
 
 Вікторія, студентка:

 - Нехай роблять усе, що їм заманеться. Лише Україну не турбують.
 
 Сергій, військовослужбовець:

 - Це загрожує зменшенню бюджету України. Оскільки Україна використовує російський газ, він буде для нас дорожчим.
 
 Володимир Андрійович, пенсіонер:

 - Росія отримає "халявні гроші". Україна втратить 3 млрд доларів.
 
 Олександр Радіонович, пенсіонер:

 - Це дорожче виходить Росії. Вони ж будуть вести паливо кругом. Сьогодні так, а завтра - по-іншому. Вони роблять усе на зло.
 
  Володимир, пенсіонер:

 - Те, що Росія планує будувати газопровід в обхід, загрожує для нашої країни великою втратою грошей.
 
  Світлана Михайлівна, пенсіонерка:

  - Росія нас ставить на коліна. Шкода, що їх влада так хоче.
 
   Павло Васильович, заступник директора із будівництва:

  - Ми втратимо транзит газу та бюджет. Потрібно зробити все, щоб не будувати газопровід. Навіть Америка нас підтримує, вводить санкції.
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

334

Психіатр Наталя Денисюк: У моїх пацієнтів найтовстіші медичні картки Наталя Денисюк 22 роки допомагає вінничанам долати депресивні ...

228

Потужності підпри\мства можуть щорічно забезпечувати електроенергією 150 тисяч квартир. Першу чергу унікального для України заводу із ...

208

Що зміниться з березня 2019 року У Західній Європі люди, досягаючи пенсійного віку, починають нове повноцінне життя. Їхні пенсії ...

205

Вінницький шаховий клуб "Романтик", де діє філія МДЮСШ № 6, торік переміг на юнацькому командному чемпіонаті області у Літині. Цього року ...

200

У прокуратурі заявили про 15 тисяч доларів за 0,3 га землі під забудову. Під слідством мер Мигилева-Подільського Прокуратура Вінницької ...