Резонансна "справа манту"

Резонансна

Верховний суд повернув справу на розгляд в обласний Апеляційний суд

У Вінницькому апеляційному суді 13 червня має знову розглядатися так звана "справа Манту", яка тягнеться ще із 2006 року. У квітні того року після проби Манту масово занедужали діти із села Мізяківські Хутори Вінницького району. Скаржилися на головний біль, нудоту, загальну слабкість. Дітей шпиталізували спочатку до районної, а потім перевели у дитячу обласну лікарню. Через випадки такої незвичайної реакції на пробу Манту у дітей, проведення цієї процедури того року тимчасово зупинили у всій Україні.
Міністерство охорони здоров'я тоді створило комісію із фахівців Центру імунобіологічних препаратів, які працювали на ЗАТ "Біолік" (Харків), де вироблявся туберкулін. На території села, де проводилася вакцинація школярів туберкуліном, фахівцями обласного управління охорони здоров`я проводилося медичне розслідування.

- Щось у лікарні їм кололи. Нам нічого не пояснювали. А те розслідування так нічого й не дало, - каже мати однієї зі школярок Людмила Вервека. За роки, що минули відтоді, її донька вже сама стала матір'ю. - Все, що ми тоді почули від лікарів - "це, мабуть, у вас у селі минулорічне осіннє листя палили, діти надихались того диму, от їм зле й стало, а вакцинація - просто співпадіння".

Більшість батьків із такою версією миритись не стали. До того ж, багато дітей навіть після виписки із лікарні продовжували скаржитися на здоров'я.

- У когось обстеження показало опущені нирки, хтось пожовтів лицем, у когось очі боліли на яскраве світло, хтось сонний увесь час ходив, у когось температура залишалась підвищеною ще довгий час, - продовжує розповідь Людмила Вервека.

Саме вона згуртувала навколо себе батьків, які вирішили з'ясувати, що сталося з їхніми дітьми.

- Спершу просто хотіли допомогти дітям, а для того треба було возити їх по лікарнях, обстежувати в столичних лікарнях, розбиратися у діагнозах, шукати ту вакцину, що їм кололи. Аж поки хтось не порадив шукати правду в суді. Оскільки адвоката, який погодився б вести нашу справу, ми знайшли у Києві, то й звернулися спершу у київський суд, - говорить жінка.

Київські судді свого часу частково задовольнили позов потерпілих від проби Манту. Мова тоді йшла про 20 тис. грн. компенсації майнових і моральних збитків від ушкодження здоров'я кожному.
У серпні 2015 року 14 потерпілих вдруге звернулися до суду. Вже до Вінницького районного. Подали позов до Міністерства охорони здоров'я, Вінницької центральної районної лікарні та Вінницької обласної дитячої інфекційної лікарні. Просять стягнути кошти з відповідачів солідарно: від 7 до 23 тисяч гривень - матеріальної шкоди і по 100 й 900 тисяч - моральної.
Вінницький районний суд у позові відмовив. Уважає, що колишні учні та їхні батьки не довели наявність шкоди та причинний зв'язок протиправної, на їхню думку, поведінки медиків із заподіяними збитками.
"Надані позивачами медичні документи таких доказів не містять, правом на клопотання про призначення у справі судово-медичної експертизи позивачі не скористались", - йдеться в судовому рішенні.
Після апеляції "справа Манту" дісталася аж до Верховного суду. У касаційній скарзі жителі Мізяківських Хуторів просили анулювати попередні судові рішення й ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги. Так справа знову опинилася у Апеляційному суді Вінницької області.

- Обсяг обставин, які ми виклали у цій справі, дуже великий, - говорить вінницька адвокатка Юлія Задарко, яка нині представляє інтереси потерпілих. - Ми виявили дуже багато порушень, та й сама ситуація не є типовою. Велике значення має, що з 2006 року минулого багато часу, змінилися навіть нормативно-правові акти, які діяли на той час і щодо контролю якості ліків, їх перевірок, дозволів, медичних інструкцій, оформлення медичної документації... Суд першої інстанції говорить про відсутність експертизи. Натомість ми кажемо, що в експертизі немає сенсу, бо препарат, який кололи дітям, є недоброякісним. Дітям уже встановлено медичний діагноз - "атипова реакція на використання туберкуліну". Тому навіть якби ми не довели цю обставину, то наші опоненти й досі не довели протилежне - що препарат був доброякісним.

За її словами, батьки потерпілих дітей налаштовані дуже рішуче і готові дійти у разі потреби й до Європейського суду.
Представниця районної лікарні, адвокатка Тетяна Палій вважає, що негативне сприйняття можливого проведення експертизи потерпілими продиктоване іншими чинниками.

- Мені здається, що вони відмовляються від неї, бо вона може показати негативний результат, тобто не встановить причинно-наслідкового зв'язку між хворобливим станом дітей і туберкуліновою пробою, - каже вона.

Міністерство охорони здоров'я подало клопотання про участь у наступному засіданні в режимі відеоконференцзв'язку. А це лише підтверджує, що резонансність вінницька "справа Манту" з часом аж ніяк не втрачає.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

332

Психіатр Наталя Денисюк: У моїх пацієнтів найтовстіші медичні картки Наталя Денисюк 22 роки допомагає вінничанам долати депресивні ...

228

Потужності підпри\мства можуть щорічно забезпечувати електроенергією 150 тисяч квартир. Першу чергу унікального для України заводу із ...

208

Що зміниться з березня 2019 року У Західній Європі люди, досягаючи пенсійного віку, починають нове повноцінне життя. Їхні пенсії ...

205

Вінницький шаховий клуб "Романтик", де діє філія МДЮСШ № 6, торік переміг на юнацькому командному чемпіонаті області у Літині. Цього року ...

200

У прокуратурі заявили про 15 тисяч доларів за 0,3 га землі під забудову. Під слідством мер Мигилева-Подільського Прокуратура Вінницької ...