Домашні улюбленці на контролі

Домашні улюбленці на контролі

Як зміниться відповідальність власників тварин

Українці другі у світі за кількістю домашніх котів. Так, дослідники порахували, що 49% жителів нашої країни мають хоча б одного кота. Про це свідчать дані дослідження німецької компанії Dalia Research. 
20 квітня до Верховної Ради внесли законопроект про запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин. Документ передбачає обов'язкову реєстрацію тварин та створення єдиної електронної бази. Це стосується як собак, так і котів. Усі тварини, які досягли двомісячного віку, повинні мати ідентифікаційний номер, закріплений на нашийнику. У базу вноситься інформація про тварину, її господаря та організацію, яка провела чипування та вакцинацію. За реєстрацію стягується разовий адміністративний збір - 180 грн. Відповідно до проекту закону, домашніх улюбленців повинен реєструвати власник, щодо безхатніх тварин - відповідальність покладається на місцеву владу.
Варто зазначити, що такі великі міста, як Київ, Харків та Львів, уже мають міські бази тварин, куди власники можуть вносити дані своїх улюбленців. Якщо собака загубилась або когось покусала, реєстрація дає можливість швидко віднайти її господаря. У загальноукраїнському масштабі такої базі досі немає. За словами одного з авторів законопроекту Ірини Суслової, облік тварин повинен не тільки поставити на контроль домашніх тварин, а й зменшити кількість безхатніх. Адже власники не зможуть безкарно викидати їх на вулицю.
Ще однією гучною новацією законопроекту є штраф від 850 до 1700 грн. за неприбрані екскременти тварини. Контролювати виконання правил буде Національна поліція.
Крім того, українців хочуть зобов'язати піклуватися про здоров'я власних улюбленців. У разі ухвалення закону власники щонайменше раз на три роки повинні будуть відвідувати ветеринара та робити необхідні щеплення.
Якщо породу собаки визнано потенційно небезпечною, тварині доведеться проходити психіатричний огляд, а господарю навчатися у кінологічному центрі з догляду за своїм улюбленцем. У проекті закону встановлюється перелік таких порід, зокрема, доберман, ротвейлер, кілька різновидів догів, вівчарок, мастифів і тер'єрів. 
Якщо собака заподіяла шкоду здоров'ю людей або їхньому майну, господар буде нести адміністративну відповідальність. Обсяг штрафу повинен визначатися у судовому порядку залежно від ступеня заподіяної шкоди.
Крім того, законом планують заборонити робити домашнім улюбленцям косметичні операції, які не пов'язані зі здоров'ям тварини. Йдеться про обрізання хвостів, вух, видалення кігтів та зубів. Винятком у цьому переліку є лише стерилізація. Щодо безпритульних тварин, то закон передбачає їхню обов'язкову біостерилізацію.
Законопроект включений до порядку денного Верховної Ради й очікує на перше читання.

Коментарі експертів:

Блогерка і громадська діячка Карина Самохвалова:

- В країні, де в центрі столиці підривають автівки з відомими журналістами, де розкрити резонансне вбивство - нереально, поліцейські будуть бігати за вагітними кішками? Це нонсенс!

Координаторка Національного екологічного центру України Наталія Вишневська:

- На жаль, законопроект має дещо популістичний характер, але він все одно декларує принаймні три дуже важливі речі: облік тварин, ідентифікація тварин і контроль за розмноженням тварин, які не мають породної цінності. Ці позиції можуть упорядкувати питання благополуччя тварин в Україні та взяти під контроль чисельність безпритульних тварин.

Адвокатка з прав тварин Людмила Луцюк:

- Є багато помилок, які не дадуть можливості працювати законопроекту. Держава хоче навантажити власників відповідальністю, збирати з них гроші, але не збирається давати віддачу. Немає центрального органу виконавчої влади, який би займався домашніми тваринами.

Місто" запитало у вінничан: "Українців змусять реєструвати домашніх тварин, що це змінить?"

Юрій, студент:

- Може бути багато господарів. На кого їх реєструвати - на всю сім`ю чи когось одного?

Людмила, громадська діячка:

- Я думаю, що потрібно. Тому що після реєстрації у паспортах будуть зафіксовані всі щеплення, аналізи.

Наталя, пенсіонерка:

- У мене є собачка, вони повинні бути привиті. Реєстрація, паспорти потрібні, тому що це наші менші друзі. 

Олег, лікар:

- Я вважаю, що це не потрібно для тварин. Але зараз все так швидко змінюється, що різні ситуації можуть бути.

Тетяна, пенсіонерка:

- Думаю, можливо, вчасно будуть щеплення робити, менше будуть поширюватись інфекції.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

446

Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких ...

422

Проект "Поліцейський офіцер громади" має охопити всі регіони держави: близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів ...

387

З'їзд партії "Українська стратегія Гройсмана", який пройшов у Києві 7 червня, став очікуваною політичною подією. Екс-мер Вінниці, а нині ...

370

13 червня у Вінниці відкриється літературно-мистецький фестиваль «Острів Європа». На 10-ти різних відкритих локаціях відбуватимуться ...

344

Прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ...