Волонтерство із грішми "у кишеню"

Волонтерство із грішми

У середу близько п'ятої вечора у Вінниці біля міського суду двоє молодиків у камуфляжній формі із посвідченнями "самооборона" і "преса" стояли з газетами "Сектор правди", пропонуючи їх людям. В одного був значок "Волонтер України". Звернула увагу на цих хлопців, бо людьми, які за 8 гривень продавали цю газету, уже цікавилась. У грудні 2017-го. Тоді з проханням допомогти до ФБ-спільноти звернулась волонтерка Тетяна Власюк: "Звернулись волонтери з іншого міста, бо є конфлікт. Питання два: хто це такі, і чи знає 59 бригада 9 бат, що по всій країні продають газети, начебто кошти йдуть на допомогу їм?!" 
Конфлікт, як тоді з'ясувалося, виник в Умані. Хлопця з посвідченнями "самооборона", "преса" і з цією самою газетою зупинили на тамтешньому ринку. Я спілкувалась з уманською волонтеркою, у якої і з'явились сумніви, чи ці гроші справді доходять до військових. Жінка розповіла, що зіздзвонилась тоді з тією самою 59 бригадою, там сказали, що від таких організацій їм ніякої допомоги не надходило. Зрештою, у продавця газети конфіскували посвідчення "преса", а зібрані того дня 600 гривень при свідках кинули в опечатану скриньку. На дорогу додому дали 100 гривень. І пообіцяли: ще раз побачать в Умані...
До цього, у березні 2017-го, до волонтерів, які продавали газету "Сектор правди" виникли питання у львівських активістів. "Жодних документів, які б засвідчували правомочність збору коштів, у чоловіків не виявилось. Коли активісти намагалися з'ясувати походження "посвідчення Парубія" (самооборони. - Авт.), "волонтери" самі викликали поліцію", - повідомляв тоді forpost.lviv.ua. 
А от в Умані продавець газет при собі мав ще й документ від однієї із вінницьких самооборон, з реквізитами для перерахунку коштів, мокрою печаткою і підписом. Тож коли історія з Уманню стала відома у Вінниці, відбувся "розбір польотів". І начебто була дана обіцянка, що таким чином більше ніхто кошти збирати не буде. 
Аж ось - ті самі газети, ті самі посвідчення преси і самооборони, і ті самі обличчя. Скриньки, куди б кидались гроші, як не було, так і немає. Тож я зробила те, що завжди вимагала від людей, коли ті мають підозру про чиїсь неправомірні дії. Викликала поліцію і написала заяву, аби перевірили законність цих дій. 
У відділку підтвердилося, що жодних документів на продаж газет чи збір грошей для військових хлопці надати не можуть. Показали лише посвідчення особи. Пояснення - ті самі: мовляв, продаємо газету за 8 гривень, з яких гривня залишається у них, сім - має бути перераховано на підтримку 9-го батальйону 59-ї бригади. Один із молодиків дістав з кишені штанів гроші - аби показати, скільки вторгував. 28 гривень. Чому не ділиться на ціну газети 8 грн? Пояснив, що деяким людям давав здачу з власних коштів. 
Хлопці назвали "головного" і того, хто їм видав газету - Сергій Моргун. Його прізвище разом з вихідними даними вказано на останній сторінці, дуже дрібним шрифтом. Газета ця офіційно зареєстрована. І видання цікаве - 16 сторінок, з абсолютно полярною інформацією - від "Гаага ближче. Але яка?…" до "Чоловіки теж мають секс-секрети". І жодного авторського тексту з підписом журналіста. 
Вказаний редактор С.Моргун теж дав пояснення поліції. Утім спілкуватися із заявником, тобто зі мною, він не захотів. І як сказав слідчому, складені протоколи ще подивляться його юристи. 
Сергій Моргун - вінничанин. У реєстрах вказано, що він є засновником двох приватних підприємств, а ще значиться серед засновників Міжнародної благодійної організації "Благодійний фонд "Благодійний Експрес".
Просто біля відділка він був готовий набирати комбата дев'ятки Сергія Котенка. 
Я теж звернулась до комбата із запитанням: "У Вінниці двоє волонтерів продають газету "Сектор правди", редактором якої значиться Моргун С.О. Газету продають, заявляючи, що гроші йдуть на допомогу 9 батальйону. Чи отримував батальйон допомогу від цих людей? Якщо так: то яку, коли і в якій кількості?". 
Котенко відповів: "Наскільки я знаю, комбриг, заборонив їм збирати кошти, прикриваючись дев'яткою. А скільки і коли вони возили, я стверджувати не буду, але востаннє вони допомогу відправляли, мабуть, ще в 15-ому! Треба уточнити".
Заступник командира батальйону Володимир Авдєєв телефоном теж підтвердив, що вони нікого не уповноважували збирати для них кошти.
- Ні. Ніхто не збирає. Ми таких людей не знаємо і на що вони збирають гроші… У Вінниці, хто помагає нам - самооборона Майдану, - відповів Володимир Авдєєв.

- Самооборон у нас багато. Назвіть прізвище, яка саме.

- Цей чоловік до нас приїздив на день частини, здоровий такий… (зрештою, згадує прізвище - Саркес. - Авт.)

- А прізвище Моргун вам знайоме?

- Чув колись. А, крім самооборони, нам ще афганці допомагають, техніку ремонтують. А продукти ми нікому і не замовляємо. Бо нам не треба, у нас практично усе є.

- А ви раніше чули про те, що продають газети і так збирають для вас кошти?

- Таких зараз багато, які збирають кошти, кажуть: або на 59 бригаду, або на 9 батальйон. А коли починаєш їх питати: а де ж вони стоять, то починають розказувати, мовляв, Попасна, Широкіне. А ми звідти уже давно вийшли. Так що такі є. А про цю газету… Колись у Гайсині на базарі продавали газету, зараз назву не пригадаю, але також їх ганяли… Знаю, що хтось стояв із коробками на автовокзалі у Вінниці, там їх ловили.
Аби з'ясувати ситуацію з благодійною допомогою батальйону у комплексі, "Місто" направило запит у військову частину. 
За підсумками невдалого торгового дня на продавців газет у поліції склали адмінпротокол - за торгівлю у невстановленому місці. Його ще мають розглянути у суді.
Між іншим, юристи кажуть, що розглядати цю ситуацію із продажем газет і заявленим збором грошей для батальйону потрібно глибше і ширше.

- Ця ситуація може мати ознаки шахрайства, ст.190 Кримінального кодексу. Якщо заявляється збір коштів для військових, то має бути скринька, вона має бути прозорою і запечатаною. Коли кошти дістаються зі скриньки, то за участю певної комісії, - розповідає Олександр Мазур, юрист Регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги.

Також за його словами, якщо це громадська організація - то її члени мають діяти безплатно, бо громадські організації - структури неприбуткові.

- Мені взагалі цікаво, чим це регламентовано - гроші на АТО, гроші реалізатору? - дивується юрист. - Якщо гривня реалізатору, значить, він отримує дохід, значить, має бути працевлаштований, значить - за нього мають платитися податки.

Загалом, Порядок здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування ЗСУ регламентується постановою Кабміну №451 від 30 червня 2015 р. Волонтери ж у своїй діяльності керуються також законом про благодійність та громадські об'єднання. Коли ж гроші, які мають бути спрямовані на допомогу військовим, зберігаються у кишені - це, щонайменше, дивує багатьох.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

445

Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких ...

421

Проект "Поліцейський офіцер громади" має охопити всі регіони держави: близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів ...

387

З'їзд партії "Українська стратегія Гройсмана", який пройшов у Києві 7 червня, став очікуваною політичною подією. Екс-мер Вінниці, а нині ...

366

13 червня у Вінниці відкриється літературно-мистецький фестиваль «Острів Європа». На 10-ти різних відкритих локаціях відбуватимуться ...

344

Прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ...