Сховатися від кривдника

Сховатися від кривдника

На Вінниччині відкрили притулок для жінок, які зазнали домашнього насильства

За даними ПРООН, в Україні від фізичного домашнього насильства щороку страждає приблизно 1,8 мільйона жінок. Торік загинули півтори тисячі (!), і це ті, які точно постраждали від домашнього насильства. Тобто відбулася сварка, бійка, чоловік застосував силу до жінки - і вона померла. У Вінницькій області за минулий рік було зафіксовано 8 тисяч випадків сімейного насильства, за перший квартал цього року - вже 3,5 тисячі. 
До останнього мовчала, терпіла, думала - минеться мешканка Вінниці Тетяна (ім'я змінене заради безпеки). Вона стала однією із перших клієнток притулку для жінок, який відкрили у Вінниці 31 травня. 

- Ми з чоловіком давно разом. Перед тим, як збирався йти на війну, узаконили свої стосунки, і все було добре. Та коли він демобілізувався, то "дах поїхав". Почав випивати і дебоширити. Сусіди через постійні скандали не раз викликали поліцію, рятували мене, бо нікого не маю - ні батьків, ні дітей, - розповідає жінка. - Живемо у моїй квартирі, але покидати її він не хоче, і не збирається. Втікати змушена була я. І притулок нагодився, бо інакше жила б на вулиці. Не було сили більше терпіти і боятися. Поки не знаю, що робитиму далі. Шукатиму нове життя… 

Перших клієнтів заклад прийняв ще до офіційного відкриття. Станом на 31 травня в ньому перебували вже 5 осіб - двоє дорослих і троє дітей. Затишні спальні, кімнати з дитячими ліжечками, кухня і пральня - все це до послуг жінок із дітьми. Перебувати у притулку клієнтки зможуть упродовж трьох місяців. За цей час вони отримають необхідну психологічну, соціальну, правову підтримку для відновлення своїх внутрішніх ресурсів та ухвалення рішень щодо подальшого життя. Приміщення під охороною, обладнане тривожною кнопкою, а його адреса засекречена. 

- Ще торік з ініціативи Міністерства соціальної політики України між Вінницькою облдержадміністрацією та Фондом народонаселення ООН був підписаний меморандум про співпрацю, який дозволив залучити в область додаткові кошти на втілення проекту "За життя без насильства. Вінницька область", - коментує координаторка проекту Алла Студілко. - На реалізацію проекту були залучені 2 мільйони гривень, ще 380 тисяч гривень виділено з обласного бюджету. До кінця поточного року притулок для жінок, постраждалих від насильства, буде утримуватись за кошти Фонду народонаселення ООН. А по завершенню цього року фінансуватиметься за кошти обласного бюджету. Проект спрямований на те, щоб створити безпечні умови перебування для жінки, яка зазнала насильства за ознакою статті. Щоб вона змогла отримати психологічну, юридичну допомогу, соціальний та медичний супровід - стала, так би мовити, на ноги і продовжила життя без насильства.

Заступник представника Фонду в Україні Павло Замостьян уточнив, що проект за підтримки уряду Великобританії реалізовується у десяти областях. Вінниччина вже має три важливі елементи цієї системи. Це координація між усіма залученими службами, спеціалізовані послуги і притулок. В області також працює чотири мобільних бригади, які надають допомогу постраждалим. І саме відпрацьовану на Вінниччині систему планують розбудовувати в інших областях України. 
Щоб поінформувати про перші результати від запровадження нових підходів, після відкриття притулку у Вінниці провели форум, на який запросили представників райдержадміністрацій, соціальних служб та правоохоронців. Перед учасниками форуму виступила народна депутатка Ірина Луценко, яка також взяла участь у відкритті притулку. Вона є авторкою двох законопроектів, ухвалених у грудні минулого року, які, на думку Ірини Луценко, мають зрушити з місця розв'язання проблеми домашнього насильства.

- Динаміка звернень у поліцію жертв і свідків насильства у сім'ї зростає від 120 до 165 тисяч на рік. І це лише ті, хто насмілився звернутися в поліцію. Щороку від домашнього насильства помирають 1,5 тисячі жінок, жертвами і свідками стають 3 мільйони дітей. Діти принесуть ці проблеми в соціум, адже фактично приречені на роль або жертви, або кривдника, - каже Ірина Луценко. - На подолання наслідків домашнього насильства держава щороку витрачає 5 млрд грн. Наприкінці минулого року ми ухвалили закони по протидії домашньому насильству і криміналізації таких злочинів. Досвід показує, що жодне відомство чи служба не зможе подолати цю проблему самотужки. Тому зараз на базі Міністерства соціальної політики створюються положення про те, як покроково буде виконуватися закон. Що робити медику, який бачить нетипові синці чи переломи, як діяти вчителю чи шкільному психологу, що робитиме поліція і органи місцевого самоврядування.

Закон про запобігання та протидію домашньому насильству ухвалений Верховною Радою 7 грудня 2017 року і вже набув чинності. Закон про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами ухвалено 6 грудня 2017 року, він набуває чинності із січня 2019 року.

Економічний бік проблеми

Жертвами домашнього насильства стають і чоловіки. Тут насильство має іншу природу, здебільшого економічну. Так, частіше на "гарячу лінію" звертаються чоловіки старшого віку, які зазнають насильства з боку своїх дітей і онуків. Часто неблагополучні члени родини відбирають у них пенсію задля своїх потреб. 
Експерти Фонду народонаселення ОНН підрахували, що ціна насильства над жінками в Україні (адмінвитрати, втрата майна і працездатності) - становить близько 208 млн на рік. 1 долар, вкладений у профілактику насильства у сім'ї, економить 15-20 доларів подальших витрат, пов'язаних із цим явищем. 


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

445

Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких ...

421

Проект "Поліцейський офіцер громади" має охопити всі регіони держави: близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів ...

387

З'їзд партії "Українська стратегія Гройсмана", який пройшов у Києві 7 червня, став очікуваною політичною подією. Екс-мер Вінниці, а нині ...

366

13 червня у Вінниці відкриється літературно-мистецький фестиваль «Острів Європа». На 10-ти різних відкритих локаціях відбуватимуться ...

344

Прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ...