Село-праведник

Село-праведник

У Ярузі під час ІІ Світової війни селяни врятували майже тисячу своїх сусідів-євреєв

Зараз на обочині не залишилось і сліду від братської могили. Але в пам’ять про розстріляних євреїв тут хочуть спорудити монумент

Змушували хреститися, як православні. Називали українськими іменами і одягали в український одяг. Усе - заради життя і порятунку. У Могилів-Подільському районі під час Другої світової війни жителі села Яруга вберегли від знищення майже тисячу євреїв. Тепер іудеї, які тоді вижили і виїхали в Ізраїль, називають Яругу - "село-праведник". 

Свідків тих подій не лишилося. Але цю історію переказують із покоління в покоління. Так, Галині Паламарчук про це розповів батько. Він виріс у прийомній родині, яка ховала євреїв на городі. 

- Переховувала баба Олюнька, у якої жив тато. А город - на горі, там така була криївка, де вони заховувались. Вечором вона складала їжу, і батько туди носив їм, - розповідає Галина Паламарчук. 

Діток завивали у хустинки під український стиль, доповнює сільська голова Яруги. 

- Щоб не могли розрізнити, - каже Зоя Левицька. - Навчали їх хреститися по-українськи, щоб не могли відрізнити, де євреї, а де наші. Майже у кожній хаті переховували євреїв. 

Яруга була наполовину українським, наполовину єврейським селом. До війни тут навіть діяли два колгоспи: український та єврейський, де займалися виноградарством. Під час війни село відійшло у румунську зону окупації. Про те, що місцевих євреїв будуть розстрілювати, люди дізнались заздалегідь. Їх попередили - голова колгоспу і староста села, якого призначили румуни. 

- Люди створили комітети порятунку і безпосередньо між собою по сім'ях були розділені євреї, яких вони будуть рятувати, - розповіла вчителька історії Тетяна Христофор.

Учителька називає прізвища - Іван Коров'янко і Федір Крижевський. Саме під їхнім керівництвом і відбувався порятунок. Федір Крижевський, колишній голова колгоспу, керував колгоспом і під час війни, а ще був начальником місцевої поліції. Уже після війни місцеві дізналися, що його залишили у селі для підпільної роботи. 

Іван Коров'янко - із розкуркулених. Теж ховав євреїв. Коли ж село звільнили, він за "співробітництво з окупантами" отримав 10 років. Єврей, якого Коров'янко переховував, зібрав 300 підписів врятованих, добився перегляду справи. Його рятівник вернувся у рідне село, утім прожив недовго. 

За три роки відваги і мовчання українцям Яруги вдалося врятувати майже тисячу іудеїв свого села, і не тільки свого. А в місцевому гетто румуни розстріляли понад півтори тисячі євреїв з усієї України. 

- "28 липня 1941-го року було розстріляно 1400 євреїв з Чернівців", - зачитує страшні цифри місцева бібліотерка. 

У 2003 році вийшов документальнй фільм Ігоря Негреску "Млин", знятий за книгою Бориса Хандроса "Містечко, якого немає". Борис Хандрос, який пережив Голокост, сам написав сценарій. Один з восьми сюжетів фільму присвячений українцям села Яруга.     

 


Олексій СМЄТОВ



Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

334

Психіатр Наталя Денисюк: У моїх пацієнтів найтовстіші медичні картки Наталя Денисюк 22 роки допомагає вінничанам долати депресивні ...

228

Потужності підпри\мства можуть щорічно забезпечувати електроенергією 150 тисяч квартир. Першу чергу унікального для України заводу із ...

208

Що зміниться з березня 2019 року У Західній Європі люди, досягаючи пенсійного віку, починають нове повноцінне життя. Їхні пенсії ...

205

Вінницький шаховий клуб "Романтик", де діє філія МДЮСШ № 6, торік переміг на юнацькому командному чемпіонаті області у Літині. Цього року ...

200

У прокуратурі заявили про 15 тисяч доларів за 0,3 га землі під забудову. Під слідством мер Мигилева-Подільського Прокуратура Вінницької ...