Децентралізація освіти: вінницький досвід

Інвестиції у галузь дали поштовх регіональному розвитку

Розширена урядова нарада, присвячена децентралізації та регіональному розвитку, яка відбулась у Вінниці в травні, залишила по собі багато цікавих тем, які не втрачають актуальності. Зокрема, щодо освітянських реформ.
Відкривав дискусію у рамках панелі «Децентралізація у сфері освіти, реалізація проекту «Нова українська школа» та розвиток профтехосвіти» виступ міністра освіти України пані Лілії Гриневич.

- Першого вересня вже стартує новий стандарт, «Нова українська школа», - каже вона. – Цей експеримент торкнеться 22 тис. вчителів перших класів, готуються нові підручники, електронний контент… А головне в освіту загалом будуть зроблені безпрецедентні інвестиції з держбюджету. Зокрема, уряд затвердив спрямувати 1,3 млрд грн. на підвищення кваліфікації вчителів. Ще 869 млн грн. з гаком – це залишки минулорічних цільових субвенцій на школу. Якщо ж додати до цієї суми субвенції на інклюзивну освіту, на кабінети у школах нацменшин, на розробку електронних підручників, на придбання пристроїв для відтворення компакт-дисків, на інноваційно-тренінгові класи, то разом виходить понад 3,5 млрд грн.

Лілія Гриневич наголосила на особливій важливості створення «опорних шкіл».

- Школа – це не зручне місце працевлаштування для вчителя, бо він живе поряд, - каже вона. - Це заклад, який у першу чергу має орієнтуватись на дитячі потреби і працювати має там, де можна створити найкращі умови для навчання.

Торкнулась у своїй промові Лілія Гриневич і питання профтехосвіти.

- Ми робимо все щоб укрупнювати училища, вже скоротили їхню кількість з 900 з гаком до 700 закладів, – сказала вона. – Так, органи місцевого самоврядування виділятимуть на них щороку близько 6 млрд грн., але ще 2 мільярди дає й держава, як субвенцію на профтехосвіту. Також уряд готує на наступний рік перелік професій, які матимуть статус державного значення, це стане додатною підтримкою для регіонального замовлення.

Продовжив тему успішного використання можливостей, які відкриває децентралізації перед освітянами, виступ заступниці міського голови Вінниці Галини Якубович.

- Фінансова децентралізація дала нам можливість здійснювати значні капіталовкладення у заклади освіти, - говорить вона. – Зокрема, у 2017 році – 114 млн грн., що майже у вісім разів більше, ніж у 2014 році. Йдеться не лише про збільшення комфортності перебування та навчання дітей у навчальних закладах, але й про заходи щодо економії енергоресурсів.   

За її словами, місто вже утеплило значну частину шкіл та дитсадків та розробило 45 нових проектів термомодернізації закладів освіти, які будуть реалізовані найближчим часом. Згадала Галина Якубович про нову вінницьку школу, будівництво якої завершується у мікрорайоні «Поділля», а також про чотири нові садочки, які будуються за кошти інвесторів.

 

 


Максим ЗОТОВ



Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

146

Апеляційний адміністративний суд міста Києва днями мав розглянути апеляційну скаргу вінничанина, народного депутата України, ...

133

В Україні завершується етап реформування первинної ланки закладів охорони здоров'я. - У Вінницькій області вже створено 47 закладів ...

123

Україні не вистачає бази системних порушників серед водіїв, кажуть перевізники Попри резонансні ДТП, які щотижня показують у новинах, у...

122

У Вінниці триває реконструкція вулиці Замостянської. У зв'язку з цим із 15 серпня по 5 вересня буде повністю перекрито рух автотранспорту ...

121

У Вінниці вилучатимуть документи, які стосуються народження сурогатною матір'ю дитини для італійського подружжя Про розкриття гучної ...