Конституційна скарга

Конституційна скарга

Чи кожен може змінити закон?

Право оскаржувати закони в Конституційному суді українці отримали ще в 2016 році. Однак реалізація цього права зависла, попри сотні надісланих конституційних скарг.

Наприкінці березня відбулися зміни, які роблять можливим запуск механізму розгляду цих скарг, і вже цього року мають бути перші рішення, зазначає голова Конституційного суду Станіслав Шевчук.

Конституційна скарга - це інструмент, який дозволяє звичайним громадянам довести неконституційність закону або його положень, у результаті цього закон перестане діяти, тобто бути законом в Україні. Інструмент з'явився, але не запрацював, пояснюють у ЦППР.

"Конституційна скарга дозволяє громадянам та юридичним особам (крім юридичних осіб публічного права) фактично скасувати дію закону або його окремих положень, якщо вони не відповідають Конституції України за допомогою конституційного судочинства. До 30 вересня 2016 року таке право мали лише президент, щонайменш 45 народних депутатів, Уповноважений Верховної Ради з прав людини, Верховний суд та Верховна Рада АРК", - зазначають аналітики.

2 червня 2016 року парламент ухвалив закон "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", яким, зокрема, розширив доступ громадян та юридичних осіб до Конституційного суду України через запровадження інституту конституційної скарги.

13 липня 2017 року Верховна Рада ухвалила нову редакцію закону "Про Конституційний Суд України". Парламент врегулював процедуру розгляду конституційних скарг Конституційним судом.

Конституційну скаргу можна подати після того, як вичерпано всі національні засоби юридичного захисту, тобто пройдені всі судові інстанції. Причому зробити це можна лише упродовж трьох місяців від дня набрання законної сили остаточним судовим рішенням.

"Предмет конституційної скарги - це скарга на закон, який порушує основні права і свободи. Для цього вона повинна мати остаточне рішення - це апеляція та касація, якщо передбачено, тоді отримає право доступу до Конституційного суду з урахуванням інших вимог встановлених законом", - наголошує голова КСУ Станіслав Шевчук.

Скарга має відповідати вимогам статей 55, 56 закону "Про Конституційний суд в Україні".

До КСУ станом на 28 березня 2018 року було подано всього 584 конституційні скарги, переважно звертаються фізичні особи.

Та от, лише 132 скарги за формою відповідають нормам закону, решта були повернуті заявникам із відповідними роз'ясненнями.

"До Конституційного суду не оскаржується рішення Верховного суду чи інших інстанцій, незаконні дії прокурорів тощо. Але у межах цієї процедури особи можуть довести, що положення закону, який суд застосував у конкретній справі, є неконституційним", - наголошують у Центрі політико-правових реформ.

 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Які закони ви хотіли б оскаржити, відмінити?"

Геннадій, військовослужбовець:
- Закон у сфері медицини перш за все. Тому що він зовсім себе не оправдує.
Сергій, студент:
- Антикорупційні закони я би оскаржив. Потрібно їх посилити. Від них залежить виконання інших законів.
Оксана, бухгалтер:
- Багато законів потрібно змінювати. Особливо про медицину, освіту, законодавство по дорогах.
Ксенія, пенсіонерка:
- Оскаржувати потрібно всі закони. Розповідають, що вони дуже гарні, а насправді далеко не так.
Андрій, студент:
- Мене задовільняють всі закони. Вони непогані, але суть у тому, як їх виконують.

 

Експерт Центру політико-правових реформ Богдан Бондаренко:

- Громадянин, який перебуває в судових процесах, наприклад, в суді першої інстанції, потім потрапляє в апеляцію, може звернутися з конституційною скаргою, отримавши остаточне судове рішення у своїй справі, якщо суд використав закон, який є неконституційним, на думку громадянина. Якщо Конституційний суд підтримує позицію громадянина, закон визнається неконституційним.

Суддя Конституційного суду України Віктор Городовенко:
- У Конституційному суді сформували два сенати та шість колегій. З утворенням сенатів та колегій починаємо безпосередній процес розгляду конституційних скарг від громадян.

Суддя райсуду Полтави Лариса Гольник:
- Якщо суддя при розгляді справ виявляє порушення Конституції, якщо закон, який повинен бути застосований, не відповідає Конституції, він має право звернутися до Верховного Суду щодо звернення до Конституційного Суду з питання конституційності норми закону.

 


Підготував Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

227

Стартова ціна - понад 33 мільйони гривень Вінницька міськрада продає один із найвідоміших міських об'єктів - готель "Південний Буг". ...

191

Реально відкрити земельний ринок в Україні можна буде через два-три роки після ухвалення закону про обіг земель Перед Новим роком ...

148

Томос, який проголосив автокефалію Православної Церкви України і який підписав Вселенський Патріарх Варфоломій, 6 січня вручили ...

140

Прокуратура не погодилась із таким рішенням, готується касаційна скарга Вінницький апеляційний суд, розглянувши 9 січня апеляційну ...

140

Новорічно-різдвяні свята у місті офіційно завершилися. 13 січня відбулося закриття головної ялинки Вінниці. Зі свята троє містян пішли з ...