Яким може стати проспект Коцюбинського і Замостя

Яким може стати проспект Коцюбинського і Замостя

Чотири команди молодих урбаністів з різних міст представили свої пропозиції


Фінальне обговорення проекту реконструкції проспекту Коцюбинського уже відбулося. Своє бачення презентували амбітні учасники проекту з Івано-Франківська, Львова, Києва і Вінниці. Вони досліджували місто, складаючи "пазл" із різних точок зору, характерів і спеціальностей, щоб отримати єдину ідею, яка стане початком для цікавих перетворень.

До обговорень долучилися експерти з Європи. Над фінальним проектом реконструкції проспекту Коцюбинського будуть працювати швейцарські фахівці, зокрема Urs Thomann разом з Агенцією просторового розвитку. Вони поєднають усі представлені концепції, щоб обрати найкраще рішення.

Студії ідей "Реконструкція проспекту Коцюбинського - комплексне бачення" тривали три місяці, протягом яких учасники вивчали Замостя загалом і проспект Коцюбинського зокрема, з його площами: Героїв Чорнобиля, Перемоги, Привокзальною. При розробці концептуальних пропозицій були враховані потреби мешканців, визначені шляхом соціологічних досліджень.

- У цього району великий потенціал, - переконаний архітектор Олександр Коротких. - Цей проект у першу чергу соціальний і буде впливати на якість життя мешканців і перебування гостей міста. Серед 15 команд було обрано чотири. Окрім важливої вінницької концепції, для нас також дуже корисним було бачення міста саме очима тих людей, які тут не проживають.

Відтак львівська команда презентувала концепцію "Інтуїтивно зрозуміла вулиця". В її основі - створення простору, де легко зорієнтується навіть той, хто потрапив уперше в те чи інше місце. Людина легко знайде потрібний транспорт і зрозуміє, як і куди йти пішки, де знайти потрібні товари, послуги й установи. Вулиця має розвинену і рівномірно розподілену торговельно-розважальну функцію. На площі Героїв Чорнобиля проектом передбачено сквер.

Пропозиція київської команди - концепт "Дій, Замостя!", що позиціонує мікрорайон як центр подій, успішного бізнесу й комфортного життя, і полягає в розвитку субцентрів. Кияни пропонують приводити їх до ладу поетапно. Площу Перемоги - вже зараз, площу Героїв Чорнобиля з територією довкола - протягом найближчих п'яти років, Центральний ринок із територією поруч - протягом 10 років, привокзальну зону включно з колишніми вінницьким заводом тракторних агрегатів і м'ясокомбінатом - через 15 років.

Івано-Франківська команда позиціонує проспект Коцюбинського як "хребет" Замостя, де мають розвиватися комерційні і громадські активності. За задумом урбаністів, район слід розвивати як бізнес-центр. Крім того, архітектори пропонують зафіксувати лінію поверховості, відновити квартальну сітку вулиці, а різну ширину проспекту використати для створення елементів з новими соціальними функціями. Команда розробила новий профіль, в якому є дві виділені смуги: під трамвай (разом із зеленим бульваром) та під тролейбуси й автобуси. Паркування пропонується розмістити на сусідніх вулицях, а проспект розвантажити, залишивши по одній смузі руху авто в кожен бік.

Таким чином комерційно пожвавляться сусідні до проспекту вулиці. Є пропозиція влаштувати дорожне кільце на площі Перемоги.

Вінницька команда запропонувала концепцію під назвою "Зелена миля". Її ідея полягає у створенні потужної "живої" лінії, яка дозволяє перетворити проспект на справжні ворота в місто. Урбаністи виділяють пішоходів та велосипедистів як головних дійових осіб у цьому просторі, а також вважають громадський транспорт пріоритетним з-поміж інших. Проспект підсилюється зеленими масивами по всій довжині та дозволяє включити в міське життя окремі "відірвані" ділянки уздовж нього.

- Хочу подякувати за кожну з ідей, яку напрацювали фахівці. Варто зауважити, що ми не розпочинаємо реконструкцію проспекту Коцюбинського, а лише обговорюємо ідеї. Ми уже не перший рік обговорюємо розвиток проспекту Коцюбинського. Сподіваюся, що за допомогою фахівців удасться знайти спільну концепцію розвитку. Далі перевірятимуться технічні можливості і в результаті має з'явитися проект, який повинен задовольнити мешканців міста, - каже секретар міської ради Павло Яблонський.

Терміни щодо масштабної реконструкції проспекту наразі не вказують. Принаймні, ще мінімум півроку триватиме співпраця з європейськими фахівцями. Фінального ж варіанту варто очікувати десь за півтора року. А поки що розпочався запланований на цей рік перший етап реконструкції вулиці Замостянської від "Зорі" до Будинку офіцерів. Там ремонтуватимуть тротуар, дорогу, трамвайне полотно, облаштують освітлення і зелену зону.
Ймовірно, що уже після завершення цих робіт і з'явиться фінальна пропозиція реконструкції проспекту Коцюбинського.

 

Швейцарці теж скажуть своє слово
Проспект Коцюбинського має стати візиткою міста, адже саме з нього для приїжджих гостей починається знайомство з Вінницею. Команди приділили особливу увагу об'єднанню розкиданих на ньому зупинках громадського транспорту, створюючи так звані "транспортні хаби". Усі наголошують на необхідності відновлення озеленення та створенні нового профілю шляху, який дозволить впорядкувати використання проспекту і забезпечить комфорт і додаткові функції. Фінальний проект реконструкції буде напрацьований швейцарськими фахівцями.

 

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

224

Стартова ціна - понад 33 мільйони гривень Вінницька міськрада продає один із найвідоміших міських об'єктів - готель "Південний Буг". ...

190

Реально відкрити земельний ринок в Україні можна буде через два-три роки після ухвалення закону про обіг земель Перед Новим роком ...

148

Томос, який проголосив автокефалію Православної Церкви України і який підписав Вселенський Патріарх Варфоломій, 6 січня вручили ...

140

Прокуратура не погодилась із таким рішенням, готується касаційна скарга Вінницький апеляційний суд, розглянувши 9 січня апеляційну ...

140

Новорічно-різдвяні свята у місті офіційно завершилися. 13 січня відбулося закриття головної ялинки Вінниці. Зі свята троє містян пішли з ...