Як працює ситуаційний центр

Як працює ситуаційний центр

"Наше завдання - це запобігання. Де встановлені відеокамери - там правопорушення зменшуються"

  «Очі міста» - так назвали Вінницький ситуаційний центр. Він розташований на десятому поверсі міськради. В одній кімнаті - кілька десятків моніторів, на які транслюється відео з камер, що розташовані по всьому місту. Окремо відео виводиться на відеостіну. За усім спостерігають чергові працівники  муніципальної поліції, рятувальники та патрульні. Про зафіксовані порушення сигналізують у відповідні служби.

  Подібних центрів в містах України немає. Якщо ж є, то працюють вони при Нацполіції. У Вінниці ситуаційний центр створили в рамках міської програми «Безпечне місто».  У тестовому режимі він запрацював у жовтні 2017 року, а у січні 2018-го - центр представили місцевим журналістам. Відтоді щодня працівники муніципальної поліції інформують вінничан про події, які фіксують камери.
  Як працює ситуаційний центр розповів «Місту» керівник муніципальної поліції Василь Гайовик.
- Де розміщені камери відеоспостереження у місті?
  - У Вінниці розташовані 574 камери відеоспостереження. Вони облаштовані на перехрестях міста та вулицях. Камери стоять біля шкіл та в холах навчальних закладів, біля дитячих садочків, на площах. Є камери біля Залізничного вокзалу, біля ринків, на зупинках громадського транспорту, на в’їздах та виїздах з міста на об’їзній дорозі. У міських парках, багато камер на проспектах Коцюбинського та Космонавтів. У нас є кілька камер, які продивляються до одного кілометра. Вони мають круговий рух огляду. На сьогодні проводиться робота щодо під’єднань до нашого центру приватних камер, зокрема ОСББ.
- Скільки ОСББ уже під’єдналося?
  - Уже п’ять ОСББ під’єдналися до нашої системи. Є суб’єкти підприємницької діяльності, які самі закуповують камери і передають місту, щоб забезпечити безпеку поруч на прилеглих до них територіях. Уже є 50 таких бажаючих.
- Камери у дворах багатоквартирних будинків будуть встановлюватися?
  - Зараз міняється  форма житлового управління, і якщо мешканці захочуть, щоб у них було безпечно, то вони встановлюватимуть камери. Якщо камера встановлюється – відповідно відбувається запобігання правопорушенням, зокрема, і квартирним крадіжкам. Наше завдання - це запобігання. Багато осіб, які дізнаються що у місті діє така система, добре подумають, чи варто вчиняти правопорушення. Це працює у європейських і американських містах. Де встановлено відео - там правопорушення зменшуються.
- Який алгоритм роботи працівників центру?
  - Чергові працівники спостерігають за районом, який за ним закріплений. Якщо, наприклад, виявили пожежу, черговий працівник служби з надзвичайних ситуацій терміново зв’язується із своєю диспетчерською і передає дані про пожежу. Як працівники патрульної поліції, так і рятувальники мають спеціальні радіостанції для оперативного з’єднання зі своїми нарядами. На комп’ютер рятувальників виведено їх диспетчерську службу, де видно усі ситуації, які стаються у місті. Якщо є пожежа, то диспетчер інформує у міськсвітло чи у Вінницягаз, аби відключити відповідні енергоресурси. Ми можемо організувати прибуття інших служб -  працівників ЖЕКу чи голів квартальних комітетів. Працівники патрульної поліції дивляться, чи є вільні патрулі, і посилають їх на місце події. Ми усі працюємо, як єдиний механізм.
- Які порушення найчастіше виявляєте?
  - Найчастіше – це порушення, пов’язані із паркуванням транспорту. По благоустрою - виявляємо факти по прориву труби, обриви електромережі. Про це також оперативно повідомляється - і вирішується.  Багато скоюється автопригод, де ми надсилаємо патрулі, «швидку». Зазначу, що патрульна поліція в жодному місті не співпрацює так з міськими органами влади, як у нас. У нас збільшилися запити від Нацполіції. Якщо минулого року за рік до нас надходило 60 запитів, то вже за три місяці цього року - 80 на отримання відеодоказів. Є дуже багато цікавих кримінальних фактів, пов’язаних із таємницею слідства.

- Камери дисциплінують вінничан?
  - Люди уже звертають увагу, чи є камери. Уже є усвідомлення, що за їхніми вчинками хтось дивиться. Звісно, хочеться більше відеокамер по місту. Цей процес йде, і він не одного року. Камери, які розташовані у школі і на прилеглій території, дисциплінують дітей. Якщо ми бачимо якийсь факт порушення у школі, то із ситуаційного центру зв’язуємося із працівником муніципальної поліції, який працює у школі, і повідомляємо про це. Ефективність бороти проілюструю прикладом, коли дівчинка взимку зникла зі школи. Навіть батьки не знали, чого вона пішла. Ми відслідкували рух школярки за допомогою встановлених камер, буквально за 40 хвилин. Історія закінчилася добре – дівчинка була у подруги, поки її шукало усе місто.
- У ЗМІ поширювалася інформація про зґвалтування дівчини у центрі міста. Чи бачили це на камерах ситуаційного центру?
  - Камери зафіксували, що ця пара зайшла за пам’ятник. Зараз триває слідство, і поки ми не можемо розголошувати усю інформацію.
- Часто у новинах повідомляли про побитих «помаранчевих хлопчиків», які розташовані біля пішохідних переходів. Камери відеоспостереження біля них є?
  - Біля цих «школяриків» стоять камери відеоспостереження. Де було погане освітлення, міськсвітло замінили його. Ми уже виявляли факти їхнього пошкодження, знаходили людей, які це робили, і ті навіть відшкодували збитки.
-Ви неодноразово наголошуєте, що в Україні такого ситуаційного центру немає. Ви досвід переймали за кордоном?
  -Ми були в Кельце в подібному центрі, там його також обслуговує муніципальна поліція. У Польщі біля камер є динаміки, в які поліцейський говорить, щоб припинили робити правопорушення. Якщо ж порушники на це не реагують, на місце направляються відповідні служби. А от у США біля камер є звукове сповіщення. Якщо працівник бачить, що в певному місці вчиняється якесь порушення, то вмикається сирена. У нас поки такого немає, але ми досить злагоджено працюємо з іншими службами на відміну від Польщі та Америки.
- Цього року планується ще встановлення камер?
  - У нас багато планів, але все залежить від міського бюджету. Поки працюємо у напрямку інформування населення про події, які фіксують камери ситуаційного центру. У нас є сторінка у Фейсбук, виходить передача на місцевому телеканалі. Вінничанами нам постійно пишуть у VIBER, WhatsApp або Telegram. На жаль, на деякі повідомлення ми не можемо відповідно відреагувати, бо компетенції визначені у законодавстві. Сподіваюся, що незабаром ми зможемо залишати на лобовому склі автівок протоколи, складені за неправильне паркування. З нами завжди можна зв’язатися у VIBER, WhatsApp або Telegram за номером - 067-4-102-101.

 


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

825

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

638

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

428

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

372

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...

371

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...