Власна помісна церква

Власна помісна церква

  Україна як ніколи близька до її появи

  Президент України Петро Порошенко заявляє, що Україна сьогодні як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної церкви. Таку заяву Порошенко зробив 17 квітня під час екстреної зустрічі з лідерами фракцій парламенту.
 - Я, як президент, вирішив звернутися до Вселенського патріарха, його всесвятості, з проханням про надання томосу про Українську помісну автокефальну церкву. Просив би вас, шановні колеги, щоб і парламент підтримав це звернення і зробив це якнайшвидше. Якщо буде це рішення парламенту, з вашого дозволу, я це рішення, звернення президента, церковних ієрархів передам його всесвятості Вселенському патріарху, щоб його найближчим часом розглянули і ухвалили відповідне рішення, – сказав президент.
  Він висловив сподівання, що це рішення буде ухвалене до 1030-ї річниці хрещення України-Русі (влітку 2018 року).
  При цьому президент наголосив, що єдина православна помісна церква не стане державною.
  - Відділення церкви від держави продовжить існувати. Всі віряни мають і матимуть право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію. Також хочу наголосити: ті, хто захоче залишитися в тій церкві, яка збереже єдність з Російською православною церквою, також зберігають за собою гарантоване право власного вибору. У цьому питанні будь-який примус чи заборона є абсолютно неприпустимим. Це моя тверда позиція, – сказав президент.
  Він також закликав український народ «підтримати ієрархів, підтримати президента, парламент і набути єдину помісну православну українську церкву».
 У вересні 2016 року президент Петро Порошенко заявляв, що результати опитувань показують зростання кількості православних українців, які хочуть «мати єдину помісну автокефальну українську церкву».
 При цьому у виступі в парламенті президент тоді заявляв, що «автокефалія абсолютно ніяк не означає появи державної церкви».
  Експерти ж нагадують: священики різних конфесій, які проводили Служби Божі на Майдані, пізніше або долучились до так званого «війська капеланів», або ж підтримують своїх вірян духовно і через соціальне служіння.
  А серед вірян – українські військові та добровольці, волонтери і переселенці, і кожен з них на своєму місці веде боротьбу за єдину Україну, каже релігієзнавець Ольга Недавня.
  За її словами, єдність християнських конфесій наразі більш ніж актуальна, це потрібно, щоб вистояти проти російської агресії та успішно вирішувати внутрішні проблеми. Тож цілком зрозумілими є надії на те, що християнські церкви це розуміють.
  З опитування Інституту соціології НАНУ, проведеного в 2016 році, випливало, що 21,3% українців підтримують створення єдиної помісної православної церкви державою, а 35,7% опитаних вважають, що цим мають займатися самі віряни. У той же час 32% респондентів упевнені, що об’єднання церков обмежуватиме право на вибір конфесії, і 21,7% українців вважають, що «не варто звертати уваги на заклики розкольників та єретиків».

Місто» запитало у вінничан: «Чи потрібна Україні єдина помісна православна церква?»

Любов, пенсіонерка:
- Я тільки за єдину українську церкву. Тому що російська досить агресивно до народу свого настроєна.

Руслан, різьбяр по дереву:
- Я думаю, що на сьогоднішній день це не реально. Люди поділилися, одні своє розуміють, інші своє.

Валентина, пенсіонерка:
- Нехай краще своя буде церква українська. Бо московська відстоюватиме свої інтереси.

Дарко, бізнесмен:
- Єдину церкву потрібно робити поступово, протягом певного часу. Інакше буде багато маніпуляцій і розпалювання ворожнечі.

Валерій, пенсіонер:
- Звичайно краще щоб об`єднались, не було суперечок і конфліктів, адже Бог один.

Директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш:

- Найбільша проблема і у цьому відношенні, і взагалі у питаннях стратегічних, яка пов’язана з Українською православною церквою (МП – Авт.) – це боязнь не лише лідерів церкви: це вже вихована десятиліттями в ієрархів церкви боязнь попрощатися з базовою ідеологемою. Мовляв, ми єдині, ми зберегли єдність. Але там внутрішні суперечності є такими реальними і значними (мовного, календарного, світоглядного питання), що рано чи пізно стримати усю цю спільноту у рамках однієї організації не вдасться.

Протоієрей, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Георгій (Коваленко):

- Єдність може бути такою, котра не знищує унікальність. Звичайно, було би добре, щоб християни в усьому світі святкували і Різдво, і Великдень в один день. Але навіть якщо святкують у різні – то все одно це один Христос. Тож нам варто вчитися жити у вільному світі, у світі, де кожен поважає віру одне одного і на цьому будувати справжню єдність, і це буде єдність у любові, а не в організації чи одноманітності практик.

Глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет:

- Коли буде одна помісна церква, буде і церковний мир. А помісна церква одна обов’язково буде. Чому буде? А тому, що буде держава. Буде держава, то повинна в цій державі бути і одна православна церква, а не декілька православних церков. Тому ми і віримо. І зараз процес об’єднання вже почався. Вже багато віруючих Московського патріархату переходить у Київський патріархат. Чому вони переходять? Тому що бачать, що Київський патріархат – це дійсно є українська церква, яка захищає українську державу, український народ і українські інтереси. Тому єдина церква обов’язково буде.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

436

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

316

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

170

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

162

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

158

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...