Два роки роботи Уряду Гройсмана і привид дочасних виборів

Два роки роботи Уряду Гройсмана і привид дочасних виборів

  Володимира Гройсмана уже зарахували у «клуб прем’єрів-довгожителів»

  19 квітня голова Уряду Володимир Гройсман зустрічався з регіональними журналістами. Такі зустрічі уже стали регулярними і традиційними для голови нинішнього Кабміну і його міністрів. Утім цього разу, була маленька особливість. Напередодні дворіччя роботи Уряду Гройсмана піднялася інформаційна хвиля можливої відставки прем’єра і ймовірності дочасних виборів.
Журналісти «Міста» вдруге присутні на зустрічах прем’єра Володимира Гройсмана з журналістами з областей. Показово, що питання від представників місцевих ЗМІ звучать різні – гострі, проблемні, звичайні, але не їдючі. Так було і цього разу. Навіть коли волинська журналістка запитала прем’єра про вибори і відставку.  
  - Та я бачу, що останні декілька тижнів і навіть місяців, ця тема піднімається час від часу, - посміхаючись відповів Володимир Гройсман. - Виглядає якось дивно, коли мова йде про позачергові вибори, коли до виборів президента залишилось менше року. До парламентських виборів залишився рік і 6 місяців. Проводити зараз позачергові вибори – чи доцільно це, не знаю.
  Володимир Гройсман уже раніше казав, що братиме участь у парламентських виборах.
  - Але питання у чому. Вибори треба проводити не позачергові, а чергові, але по новому закону про вибори. Якщо буде новий закон, чесний, у тому числі, коли буде ухвалена наша ініціатива щодо покарання за підкуп виборців, у нас є шанс після чергових виборів у 2019 році отримати зовсім нову якість виборчого процесу – і як наслідок нову якість обранців і нову якість рішень. От за це потрібно було б поборотись, - зауважив прем’єр. - З точки зору підстав. Підстав сьогодні проводити позачергові вибори немає. Парламент працює, і працює достатньо непогано з точки зору ухвалення необхідних рішень. З точки зору ініціативи виборів, її може внести президент. Те, що мені сказав президент – він вважає проведення позачергових виборів недоцільним. І, до речі, що стосується виборів взагалі. Ми ще стільки гарних речей можемо зробити за ці півтора року. Можемо увійти в цикл виборів, а можемо увійти в цикл ухвалення потрібних рішень.
Політолог Володимир Фесенко уже підмітив, що Володимир Гройсман увійшов у «клуб прем’єрів-довгожителів». Зокрема, він написав у своєму блозі на «Українській правді, що за 26 років існування незалежної української держави Кабінет міністрів очолювали 18 людей, із них тільки шестеро очолювали Кабмін понад 2 роки поспіль.
  В актив цього уряду експерти зарахували запуск ряду реформ, через непопулярність яких мало хто з політиків хотів за них братися взагалі. В тому числі, це пенсійна, медична і освітня реформи.
  В свою чергу експерт Реанімаційного пакету реформ Анатолій Ткачук найуспішнішою реформою уряду називає сферу місцевого самоврядування. «Бюджети територіальних громад виглядають здоровими», – сказав Анатолій Ткачук у коментарі для zik.ua.
  Сам Володимир Гройсман, у світлі децентралізації і отриманих місцевою владою більших фінансових повноважень, тепер говорить про більшу відповідальність місцевої влади, а також про необхідність суспільного контролю.
  - У 2014 році, до того, як ми почали робити децентралізацію, місцеві бюджети були 64 млрд грн, і власної бази дохідної не було. Що ми маємо у 2018 році? 231 мільярд. В чотири рази плюс, - каже прем’єр. - Уряд Яценюка, мій уряд – ми взяли кошти з центрального бюджету і автоматично дали їх на місцеві бюджети. От що я зробив для місцевих бюджетів: взяв 200 мільярдів і передав 200 мільярдів. Тепер питання: хлопці, а як ви їх використовуєте? Давайте поговоримо про медицину. У нас погані поліклініки? Погані. А лікарні? А операційні? А у мене питання: кому належать поліклініки і лікарні в Україні і чия це власність? Правильно. Органів місцевого самоврядування. У мене питання: а хто там має робити нормальні умови, нормальний ремонт у палатах і в операційних? Гройсман? Гройсман віддав вам 200 мільярдів. Хлопці, посадіть менше туй, а зробіть людям нормальну лікарню. Я про це говорив у Вінниці, коли ми проводили регіональний форум.
  Також прем’єр каже про зміну системи роботи з головами облдержадміністрацій і анонсує системні перевірки областей. Тут зауважує те саме: повноваження і можливості є, коштів більше, ніж достатньо.
  - Працюйте, виконуйте програму Уряду, - каже він. - Мені треба від них отримати більшу ступінь відповідальності за стан справ у регіоні.

Тягар боргів
Однією з голових проблем прем’єр називає зовнішні борги.
- Із 2007 по 2010 рік уряд взяв 26 млрд. доларів запозичень, при тому, що Україна сильнішою не стала. Уряд 10-14 років, до 2014 року, взяли ще понад 20 мільярдів. Тобто сумарний борг на сьогодні понад 65 млр доларів, які лежать на плечах українців і української економіки, і з яким нам з вами потрібно боротися, - каже Володимир Гройсман. - Ми маємо рухатись в напрямку розвитку української економіки і залучення інвестицій. Такі плани є, і ми знаємо, що робити. І заробляти кошти, щоб і обслуговувати борг і віддавати ці борги. Це перша позиція, яка намічена.

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

680

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

500

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

293

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

273

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

266

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...