Децентралізація: 4 роки реформі

Децентралізація: 4 роки реформі

  На урядовій нараді у Вінниці згадували перші кроки реформи, ділилися досвідом, обговорювали перспективи

  У Вінниці 5 квітня відбулась розширена урядова нарада з питань децентралізації та регіонального розвитку. До участі в масштабному заході запросили членів Кабміну, голів обласнaих адміністрацій, міських голів, представників іноземних держав та міжнародних фундацій, діяльність яких спрямована на підтримку реформ в Україні. У зібранні також взяли участь мер Вінниці Сергій Моргунов, голова облдержадміністрації Валерій Коровій, керівники вінницьких департаментів і управлінь.
  Упродовж цілого дня учасники заходу обговорювали результати децентралізації в Україні та завдання виконавчої влади і громад з реалізації цієї реформи на перспективу, а також питання економічного розвитку регіонів як пріоритет нинішнього етапу децентралізації.
  Відкрили нараду Президент Петро Порошенко і Голова Уряду Володимир Гройсман.
"Децентралізація - дієва протиотрута ідеям федералізації…"
  - Рівно чотири роки тому почалася історія децентралізації в Україні, - нагадав Президент України. - Хоча говорили про неї всі 26 років від самого отримання Україною незалежності, кожна влада обіцяла, що і фінансові ресурси, і права реально перейдуть територіальним громадам.
  За словами Петра Порошенка, саме політика децентралізація врешті стала дієвою протиотрутою ідеям федералізації, які Росія штучно намагалась прищепити Україні.
  - Президент, Уряд, Парламент погодились добровільно віддати частину своїх повноважень на місця, - каже Петро Порошенко. - І саме життя довело, що це було правильним рішенням. Децентралізація - це питання цивілізаційного вибору, політичної культури і, якщо хочете, національної безпеки. Погляньмо на це із досить несподіваного ракурсу, з точки зору євроатлантичної інтеграції. Ну, здавалося б, де децентралізація, а де НАТО? Тим не менше, наголошую, що у Річній національній програмі під егідою Комісії Україна - НАТО на 2018 рік, яку я своїм указом затвердив тиждень тому, один із ключових розділів присвячений децентралізації. Тобто децентралізація в Україні стала частиною наших міжнародних зобов'язань.
"Головний з пріоритетів - розвиток національної економіки…"
  - Початок цієї реформи стартував саме 1 квітня 2014 року, - пригадує Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, який тоді відгукнувся на пропозицію Арсенія Яценюка прийти працювати в Уряд саме для проведення реформи децентралізації влади. - Ця дата дала відлік системі масштабних перетворень. Потрібно було змінити систему управління державою, повноваження з центру передати вниз...
  На його думку, довгострокове планування має бути пріоритетом у бюджетній політиці і у політиці регіонального розвитку.
  - Якщо говоримо про успіхи, то на 2014 рік місцеві бюджети дорівнювали трохи більше 63 млрд грн., а якщо візьмемо 2018 рік - це майже 231 млрд. І додатково до ресурсів, які вже мають громади, цьогоріч ми направляємо 38 млрд грн. на регіональний розвиток, дороги, соціально-економічний розвиток.
  Настав час для партнерських, рівноправних стосунків для центральної влади і влади на місцях, каже Прем'єр.
  - Маємо визначити спільні пріоритети, - заявив Володимир Гройсман. - І головний з цих пріоритетів - розвиток національної економіки. Нехитра справа взяти 100 млрд з центрального бюджету і передати ці гроші місцевим бюджетам. Завданням нашим, за великим рахунком, має бути таке - з цих ста мільярдів зробити двісті, щоб цей ресурс можна було направити на створення нових робочих місць, підвищення соціальних стандартів життя українських громадян.
"Децентралізація стала кістяком українських реформ…"
  Про щирий подив від того, яких успіхів досягнула українська децентралізація за такий відносно невеликий проміжок часу говорив Посол Канади в Україні Роман Ващук.
  - У багатьох випадках наші реформи (реформи, які уже відбулись в країнах Європи і Заходу. - Авт.) не просто пристосовані до українських реалій, а навіть пішли далі, ніж у наших країнах, оскільки скористалися можливостями використати найсучасніші технології та найсучасніші методики, - каже він. - Децентралізація таким чином стала кістяком усіх українських реформ, на якому можна нарощувати м'язи інших секторальних перетворень. Маю на увазі і медицину, особливо сільську медицину, і юстицію, і освіту…
  За його словами, нині в країні триває процес переходу від чиновницького управління до планування і проектного менеджменту.
  - Для мене майже легендарним прикладом тут, на Вінниччині, стала об'єднана територіальна громада села Северинівки, яка використовує фактично всі можливості для свого розвитку, - сказав Роман Ващук.

Підтримка
Серед практичних аспектів упровадження реформи учасники наради зосередили увагу на децентралізації у сфері освіти й охорони здоров'я, екфономічного зростання регіонів, а також сталого розвитку громад.
Про свою підтримку та розуміння обраного українською владою курсу реформ заявили також спеціальний посланник уряду ФРН з питань реформ у галузі урядування та децентралізації Георг Мільбрандт, керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Беренд де Гроот та інші.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

205

Мера Могилева-Подільського також відсторонили від посади до 8 квітня Наступні два місяці підозрюваний у хабарництві мер ...

203

Поки два монополісти з'ясовують стосунки - страждають вінничани Одразу два мікрорайони Вінниці 11 лютого залишились без водопостачання....

203

Студент-медик, який помер від кору, міг бути не щепленим, - каже головний інфекціоніст області Лариса Мороз Після смерті від кору ...

201

Вінничани, які вперше звернулися за субсидією з початку цього року, уже в березі отримають "живі" гроші. Це монетизація субсидій. Тим, ...

200

У прокуратурі розповіли про найбільш розповсюджені схеми розкрадання бюджетних коштів У прокуратурі Вінницької області, спираючись ...