Пожежна безпека у торгових центрах міста

 Пожежна безпека у торгових центрах міста

Пожежа з трагічними наслідками в торгово-розважальному центрі в російському Кемерові викликала неабиякий резонанс.

  У тому числі й в Україні. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив МВС, Держслужбі з надзвичайних ситуацій перевірити пожежну безпеку ТРЦ, кінотеатрів, шкіл, дитячих садків та інших місць масового перебування людей. 
  А поки триває перевірка, газета "Місто" вирішила самостійно зібрати відповідну інформацію. Запити з проханням роз'яснити вінничанам, чи є у закладі система оповіщення, чи є пожежна сигналізація та плани евакуації, чи доступні пожежні виходи та вогнегасники тощо "Місто" розіслало у "Sky Park", "Магігранд", "Мир", "Мегамолл", "Шок", "Квартал", "Дастор", "Анастасію".
"Мегамолл"
  PR-менеджерка ТРЦ "Мегамолл" Анастасія Тарасюк повідомила, що усі приміщення "Мегамоллу" обладнані протипожежною сигналізацією та автоматичною спринклерною системою пожежогасіння, дієздатність яких контролюється автоматично та кожного місяця планово перевіряється спеціалізованою акредитованою організацією у повному обсязі. На всіх поверхах є світло-гучномовні оповіщувачі з написами "Пожежа", "Вихід" та світлові стрілки-вказівники напрямків евакуації, працює гучний зв'язок, на кожному поверсі є плани евакуації при пожежі та, згідно з нормами, є пожежні крани, укомплектовані пожежними рукавами та вогнегасниками. На кожному поверсі змонтовані ручні кнопки пожежогасіння. 
  В усіх приміщеннях розважального напрямку та дитячих кімнатах є додаткові вогнегасники, згідно з нормами та правилами. Дренчерні завіси (зрошувачі) в разі виникнення пожежі розділять кордони корпусів та проходи до еваковиходів. Еваковиходів - 16. На прилеглій території ТРЦ є три пожежні гідранти.     Встановлена автоматична пожежно-насосна станція, вона в режимі постійної готовності. Об'єм пожежного резервуару - 300 кубометрів. Ліфти в разі виникнення пожежі автоматично зупиняються на поверсі та відкривають двері. Персонал ТРЦ проходить регулярні навчання з пожежної безпеки. Крім того, у торговому центрі звертають увагу на те, що ГУ  ДСНС  області та пожежна частина розташовані зовсім поруч. 
  А вже 30 березня рятувальники провели тренування в "Мегамоллі". За легендою навчань, пожежа виникла на одному з поверхів. Персонал еквакуювали, умовну пожежу - ліквідували, а після навчань рятувальники проінструктували працівників ТРЦ щодо правил поведінки під час пожежі. 
"Магігранд"
  У "Магігранд" журналістів запросили особисто.
  - Наш комплекс спроектований таким чином, щоб у разі виникнення небезпечної ситуації евакуація відвідувачів та персоналу проходила максимально швидко та безперешкодно. Згідно із планом евакуації торгового комплексу, у нас 4 основних евакуаційних виходи, які відчинені упродовж роботи центру. Вони оснащені системою умовного доступу "Електронний замок", який забезпечує автоматичне відкриття дверей за необхідністю. У зв'язку з подіями у південно-східних областях України, в місцях масового скупчення людей, задля уникнення можливих терактів діє посилений режим охорони. Саме тому у нашому  центрі проводяться комплексні заходи із забезпечення безпеки. Тому ключі від запасних евакуаційних виходів цілодобово у охоронників, які здійснюють постійний контроль (Прим. автора - Розпорядження СБУ від 11 липня 2013 р. №547-р "Про затвердження плану заходів … боротьби з тероризмом"), - каже комерційна директорка ТРЦ Тетяна Нурієва. - У разі пожежі, ліфти у ТЦ автоматично переходять у режим "пожежна небезпека" : опускаються на перший поверх, а двері відчиняються. 
  Спеціальні шафи з пожежними рукавами та вогнегасниками справді бачимо в "Магігранді" ледь не на кожному кроці.
  - Насправді їх рівно стільки, скільки вимагають чинні нормативи, - каже Тетяна Нурієва і додає, що технічне обслуговування вогнегасників здійснюється щорічно.
  Весь торговий комплекс обладнано сучасною протипожежною системою.
  - У разі небезпеки одразу ж спрацює автоматична система світлового та мовного оповіщення, яка на трьох мовах - українська, російська та англійська - зорієнтує усіх, хто пербуватиме у центрі, щодо першочергових дій, - говорить Тетяна Нурієва. - Крім того, є можливість у ручному режимі зробити додаткове оповіщення, а плани евакуації на стінах чітко підкажуть найближчий і найзручніший шлях до порятунку. 
  У центрі застосовані автоматичні спринклерна та аерозольна системи пожежогасіння, датчики налаштовані точно і спрацьовують автоматично. Із задимленням упорається сучасна автоматична система димовидалення, яка включає спеціальні зенітні люки. Є у "Магігранді" й спеціальна дренчерна завіса, яка у повному сенсі слова "стіною з води" відділить у разі потреби один корпус від іншого, не дозволяючи вогню поширюватись.
  Усі приміщення центру обладнані сучасною протипожежною сигналізацією Siemens з виводом системи тривоги на пульт централізованого спостереження. Це особлива гордість адміністрації, оскільки обладнаний він за останнім словом техніки. Зазвичай, у цей "храм безпеки" нікого крім спеціально навченого персоналу не пускають, але для журналіста "Міста" зробили виняток.
  На пульті центрального спостереження цілодобово перебуває людина, яка й здійснює спостереження. Крім системи центральної пожежної сигналізації, сюди заведено управління станціями автоматичного пожежогасіння у технологічних приміщеннях, де не перебувають люди. Живлення всіх систем у кімнаті централізованого спостереження повністю автономне і враховує можливість тривалого відключення електроенергії. Є тут додаткові блоки живлення, а кожен окремий пристрій має ще й свої акумулятори, які забезпечать його працездатність ще протягом 14 годин після відключення інших джерел живлення.
  У "Магігранді" є спеціальна насосна станція пожежогасіння з потужними насосами, які беруть воду з міського водогону та підтримують потрібний для пожежогасіння тиск води. На випадок аварії на водогоні передбачено дублюючі системи, з яких насоси зможуть закачати воду.
  Всі системи пожежної безпеки двічі на місяць проходять планову перевірку. Її здійснюють фахівці фірми, яка цю систему встановила, обслуговує і відповідно несе відповідальність за її дієвість.
  - Двічі на рік, як того і вимагають норми діючого законодавства, проводимо навчання персоналу, а охорона отримує щоденний інструктаж, - додає Тетяна Нурієва.
  До речі, перевірити реальну готовність до дій у надзвичайній ситуації адміністрація торгового центру мала не надто щасливу нагоду відносно нещодавно - 24 листопада минулого року, коли Україною поширювалась "епідемія фейкових мінувань". Тоді до поліції надійшли повідомлення про мінування двох торгових центрів у Львові, всіх станцій Київського метрополітену, аеропортів "Київ", "Бориспіль", "Одеса", "Вінниця", "Дніпро" та "Івано-Франківськ". Потрапив у цей перелік і вінницький "Магігранд".
  - Отримавши повідомлення про замінування, персонал діяв максимально оперативно. Відповідно до нормативів, ми мали б повністю вивести всіх людей з торгового центру за двадцять хвилин, але впорались за п'ятнадцять. Усе своїми силами. Рятувальники на той момент ще були у дорозі, - уточнює Тетяна Нурієва.
  Утім одразу ж додає, що не лише персонал торгового центру, але й самі вінничани мають ставитися до кожного з таких сигналів надзвичайно відповідально. Фейк чи не фейк - в кожному окремому випадку з'ясовувати це мають відповідні служби. А обов'язок громадянина - якомога швидше залишити потенційно небезпечне місце щойно пролунав сигнал тривоги, не чекаючи нагадувань охорони, чи якихось по-справжньому реальних проявів небезпеки. 
"Квартал"
  Із ТЦ "Квартал" - одними з перших відзвонились на запит "Міста". "У торгівельному центрі  змонтована централізована система оповіщення, - поінформувала менеджерка з оренди торгових площ Лілія Точинська.   - Повідомлення, що транслюється, чути в кожному приміщенні ТЦ, на галереї та парковці. В разі пожежі, система оповіщення вмикається автоматично та промовляється на кількох мовах. Також оповіщення можливо провести через мікрофон, що розташований на першому поверсі на рецепції".
За її словами, у "Кварталі" система пожежогасіння комплексна: сигналізація, пожежогасіння та димовидалення.  
  "Система сигналізації складається з аналогових та цифрових датчиків, - повідомила менеджерка. - Сигнали передаються на центральний пульт спостереження. В разі спрацювання сигналізації легко виявити місце виникнення диму. Сигнал тривоги автоматично передається на цілодобовий пульт спостереження, а звідти в пожежну частину". 
  Система пожежогасіння у "Кварталі" сплінкерна. Вода зберігається в двох резервуарах об'ємом по 50 кубометрів. 
  - На кожному поверсі розміщені пожежні шафи, укомплектовані пожежними рукавами зі стволами та вогнегасниками, - каже Лілія Точинська. -  У будівлі встановлено - 66 ПК, 45 - вогнегасників. На території кожного орендованого приміщення є необхідна кількість вогнегасників, згідно з правилами протипожежної безпеки. Особлива увага приділяється електрощитовим та машинним приміщенням ліфтів. У них змонтовані автономні системи "АПГ". Повітропроводи системи димовидалення змонтовані на усіх поверхах ТЦ.     Система вмикається під час пожежі автоматично  і запобігає отруєнню чадним газом. 
  Евакуаційні шляхи і виходи постійно утримуються вільними. В ТЦ розроблені та затверджені плани евакуації, вони розміщені на кожному поверсі на видних місцях.
  "Згідно з правилами протипожежної безпеки у "Кварталі" розроблено та погоджено інструкції щодо дій персоналу в умовах надзвичайної ситуації", - повідомила і навіть перерахувала їх Лілія Точинська. 
"Шок"
  Найлаконічнішу та відповідно найменш інформативну відповідь журналісти отримали від ТЦ "Шок". 
"Наш ТЦ відповідає всім вимогам пожежної безпеки", - відповіла менеджерка із регіонального розвитку Тетяна Макаренко і порадила за більш детальною інформацією звертатись в письмовій формі до власників. 
"Sky Park"
  Поки редакція чекає відповідь на інформаційний запит від адміністрації цього торгового центру, ділимося останньою новиною, що пов'язана з безпекою його відвідувачів. 28 березня всередині торгівельного центру виявили підозрілу коробку. Тривога виявилась хибною, утім поліцейські евакуювали 450 людей. А 30 березня фахівці ГУ ДСНС області спільно з адміністрацією "Sky Park" провели навчальну евакуацію персоналу та відвідувачів. Перевірялась справність пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу. 

Забезпечення торгових центрів усіма протипожежними системами - це найдорожче та непросте задоволення для власників торговельних центрів

Думка архітектора
- Забезпечення ТЦ усіма протипожежними системами - це найдорожче та непросте задоволення для власників торговельних центрів, - каже вінницький архітектор Віталій Плясовиця. Для видання ВінницяОК він розповів, які протипожежні норми мають бути враховані ще при будівництві закладів. - Українські будівельні норми - одні з найскладніших та жорстких серед усіх європейських, і основний текст їх переписано ще зі старих радянських норм. У торговельних комплексах - величезні простори та площі, а вогонь, як ми знаємо, любить кисень і дуже швидко поширюється. 
Вінниця, як і будь-яке інше місто, має низку великих торговельних центрів. Кожен проект ТЦ проходив експертизу, в тому числі й погодження з пожежною службою. При здачі об`єкта представники ДСНС також його перевіряють і приймають. Абсолютно всі учасники - від проектування до здачі в експлуатацію, підписуючи папери, несуть відповідальність. Усі відхилення від проекту, перепланування чи реконструкція, або неправильна експлуатація будівлі та всіх протипожежних систем, у тому числі несправність, - уже на совісті та відповідальності власників ТЦ. Виходячи з максимального наповнення людей та площі ТЦ, розраховується кількість сходових клітин та виходів на вулицю, монтується пожежна сигналізація з обов`язковою здачею на пульт охорони, автоматичне водяне пожежогасіння та розміщення пожежних щитів. Це основні й найголовніші принципи, які можуть врятувати життя людей. Підкреслю, що ескалатори, ліфти і двері з автоматичним відкриттям не враховуються як засіб евакуації. Я не можу сказати, що абсолютно всі ТЦ Вінниці дотримуються правил, порушення є. Але й вказувати на помилки не можу. Є органи, які повинні це перевіряти, і власники, які несуть за це відповідальність. Чому, як тільки трапляється біда, одразу згадують і починають перевіряти інших?


Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

212

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

188

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

181

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

178

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

170

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...