Монетизують пільги на проїзд

Монетизують пільги на проїзд

Як працюватиме нова система

  На засіданні 14 березня Кабмін України ухвалив два важливих для соціального забезпечення українців рішення - запустив реєстр субсидіантів і дозволив місцевим органам влади монетизувати пільги на прфоїзд. Якщо перше рішення пройшло майже непоміченим, друге спричинило неабиякий розголос у ЗМІ та соціальних мережах: чи то через бюрократичну мову, чи то через неуважність багато хто вирішив, що безкоштовного проїзду в нинішньому вигляді в Україні більше не буде, а компенсацію пільговикам у міському транспорті обмежать 30 поїздками.
  Ситуацію з "безкоштовним проїздом" одразу роз'яснив віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко.
  У Facebook він написав, що затверджена урядом монетизація означає тільки, що віднині місцеві органи влади самі вирішуватимуть, яку форму надання пільг їм обирати - безготівкову або ж монетизовану. Тож діяти ці правила почнуть лише після відповідного рішення місцевих чиновників.
  Так само, додав Розенко, на відкуп владі на місцях Кабмін віддав і рішення про кількість пільгових поїздок. Урядовець наголосив, що встановлені кабмінівською постановою 30 поїздок - лише мінімальна норма.
"Це гарантія. Нижче якої місцевий орган влади не має право розраховувати монетизовану виплату пільговику! - написав Розенко. - Органам місцевого самоврядування надано право встановлювати будь-яку кількість поїздок для пільговиків, але не меншу, ніж мінімальна соціальна норма".
  Рішення про монетизацію пільг на транспорті та в житлово-комунальній галузі відкладали кілька років поспіль. Зрештою, наприкінці 2017 року в Кабміні вирішили, що монетизацію субсидій у ЖКГ проведуть за два етапи, розпочавши із січня 2018-го. А ось на монетизацію пільг на проїзд зважились у березні: саме тоді, коли Кабмін запустив реєстр субсидіантів. Крім того, підкреслили урядовці, в Україні нарешті провели децентралізацію місцевих бюджетів, необхідну для реформування системи пільг.
"Раніше, коли була система субвенцій - із держбюджету місцевим, місцеві органи влади впроваджували додаткові пільги й не фінансували їх, тому що держава мала їх фінансувати. Тобто не було такої відповідальності місцевих органів влади", - пояснює Олександра Бетлій, провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень і політичних консультацій. Тепер, додає експертка, це питання належить до компетенції місцевих громад, які й мають вирішувати кому надавати пільги.
  На думку Бетлій, більшість міст проводитимуть монетизацію пільг на проїзд запровадженням соціальних карток: "У Києві, наприклад, є соціальна картка киянина, і пенсіонери проходять за нею безплатно в метро, тільки якщо мають цю картку". Втім, не виключає експертка і варіанту, коли місцева влада перераховуватиме пільговикам адресну допомогу.

"Місто" запитало у вінничан: "Що краще - монетизація пільг чи  стара система безплатного проїзду?"

Дарко,бізнесмен:
- Коли добавити кошти до пенсіфй, ціни можуть зрости і монетизація не спрацює.
Інна, студентка:
- Краще залишити безкоштовний проїзд. Тому що ті кошти із монетизації можуть витратити не на проїзд, а на щось друге.
Альона, приватна підприємиця:
- Залишити безкоштовний проїзд. Виділити зможуть, скажімо, 4 гривні. А їздити можна кілька разів на день.
Олександр, студент:
- Думаю, краще монетизація. Тому що громадяни самі повинні розпоряджатися своїми коштами.
Світлана,пенсіонерка:
- Важко обрати з цих варіантів, те і те хорошо. Хоча пільговий проїзд, мабуть, буде краще.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман:
- Треба верифікувати - аби не списували кошти на пільговиків і щоб люди отримували кошти, які їм призначені.
Експерт з економічного аналізу та транспортної інфраструктуру аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ярослав Пилипчук:
- Сьогодні в країні приблизно 10 млн пільговиків, при цьому на кожногоф з них на місяць, за попередніми розрахунками, буде витрачатися приблизно 200 гривень. Відповідно, або ці кошти повинні будуть вишукувати місцеві органи влади, або вони будуть компенсуватися держбюджетом.
Директор консалтингової компанії "William Invest Expert" Віктор Медвідь:
- Якщо будуть складнощі з верифікацією, 90% людей відмовляться від оформлення пільг. І держава просто лишить кошти собі. Це розраховано на економію бюджетних коштів і продиктовано перш за все політикою лібералізації економіки. Надалі жодних пільг не буде. У перспективі все буде за жорсткими ринковими вимогами.

  До 2018 року компенсація за перевезення пільгфовиків перевізникам мала виділятися
з державного бюджету.Але в рамках децентралізації це право передали місцевим органам влади


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

348

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

326

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

285

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

279

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

275

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...