Чернятинському та Брацлавському коледжам не дають самостійності

Чернятинському та Брацлавському коледжам не дають самостійності

Тим часом влада покладає надії на розвиток профтехосвіти в області

  Частина працівників Чернятинського та Брацлавського коледжів Вінницького національного аграрного університету вже неодноразово заявляла про утиски з боку керівництва аграрного університету. Через це й пояснювали бажання вийти з його складу.
Наприклад, ще у листопаді 2017 року Чернятинський коледж провів загальні збори колективу, на яких порушив питання про вихід із складу університету цілісним майновим комплексом. А 24 листопада аналогічне звернення надіслав до вишу і Брацлавський коледж.
  - Так, у Верховній Раді обговорювався проект закону про державний бюджет на 2018 рік, в якому ст.24, додаток 10, було передбачено передати на бюджет області 18 коледжів. Серед них були і сім коледжів ВНАУ, які є нашими структурними підрозділами-філіями, - заявив ректор ВНАУ Віктор Мазур.
На його думку, заяви колективів Чернятинського та Брацлавського коледжів популістичні, оскільки держава сама планувала вилучити коледжі з університету.
  - Але 7 грудня 2017 року був ухвалений закон, в якому стаття 24, додаток 10, кардинально змінені. А саме, із запланованих 18 коледжів на обласний бюджет передали лише п'ять. Всі сім коледжів-філій, які є структурними підрозділами університету, залишені у складі ВНАУ, - каже ректор.
  За його словами, 26 січня вчена рада вишу розглянула звернення двох коледжів і відхилила їх як такі, що суперечать закону.
Втім, самі викладачі на мітингах неодноразово заявляли, що їхні заклади хочуть ліквідувати, а землі, на яких практикуються студенти, віддати Вінницькому національному аграрному університету. Казали й про прямі начебто репресивні заходи з боку аграрного університету. Так у грудні 2017-го на засіданні вченої ради аграрного університету звільнили директора Чернятинського коледжу пана Огородніка. Причина - збитки на суму понад 100 тис. грн., а також протягом 2017 року мав дві догани.
Звернення до Президента, Верховної Ради та Кабміну щодо Брацлавського та Чернятинського коледжів навіть виносили 16 лютого на розгляд сесії обласної ради. Депутати за нього не проголосували.
- Рішення цього питання лежить у площині Міносвіти, - заявив тоді на сесії голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій. - А те, що відбувається - результат того, що сторони не хочуть почути одна одну.
Схожу думку висловлює й заступник директора Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації Валерій Бачинський.
  - До нас звертались представники Брацлавського агроекономічного коледжу та Чернятинського коледжу, пояснювали свої наміри вийти з підпорядкування аграрного університету. Проте такі рішення виходять за рамки наших повноважень, - говорить Валерій Бачинський.
а його словами, у підпорядкуванні Департаменту освіти і науки нині п'ять коледжів. Це Вінницький технічний коледж, Вінницький транспортний коледж, Іллінецький державний аграрний коледж, Калинівський технологічний технікум та Державний вищий навчальний заклад Могилів-Подільський монтажно-економічний коледж.
  - Загалом з обласного бюджету фінансується 18 навчальних закладів, зокрема коледжі і технікуми, загальним обсягом фінансування 181, 5 мільйона гривень, - додає Валерій Бачинський.
Він певен, що галузь професійно-технічної освіти області забезпечена фінансуванням на 2018 рік у повному обсязі.
  - Насправді ми тут копіюємо європейський досвід, у т.ч. досвід Німеччини. Там заклади профтехосвіти цілком успішні, їх ніхто не планує закривати, бо вони забезпечують для молоді перші робочі місця, забезпечують ринок праці нагально потрібними робочими професіями - говорить в.о. директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Володимир Буняк. - Більше того, є тенденція до ширшого розвитку таких закладів.
Щодо побоювань окремих колективів з приводу того, що їхні заклади можуть закрити - наприклад, через те, що викладацький склад не матиме якоїсь нормативної кількості наукових ступенів, чи з якихось інших причин, то керівник обласного департаменту освіти просить не робити передчасних висновків.
  - Чекаємо на закон про профтехосвіту, - каже він. - Коли він буде ухвалений, тоді чіткіше розумітимемо траєкторію, якою рухатиметься цей сегмент освітянської галузі. До цього часу ті коледжі, які є структурними підрозділами своїх вишів, мають дотримуватись тих норм, за якими вони створені та існують. Безумовно, такі заклади аграрній Вінниччині надзвичайно потрібні, 75% їхніх учнів - це діти із сільської місцевості, вони набувають там саме ті робітничі професії, яких потребує область. Тому за ними майбутнє.

Що планувалося
  Всього в Україні налічується 387 коледжів і технікумів. Всі вони мали статус вищих навчальних закладів і готували "молодших спеціалістів". За новим законом, тепер статус ВНЗ залишиться тільки у тих закладів, що отримають ліцензію, інші установи матимуть статус професійно-технічних навчальних закладів. Сам же рівень "молодшого спеціаліста" (оскільки у міжнародних стандартах такого немає) буде скасовано, замість нього вищі навчальні заклади готуватимуть рівень "молодшого бакалавра".
Наразі перегляд "справи молодшого спеціаліста" відклали до 2019 року.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

161

400 військово-зобов'язаних оперативного резерву І черги направлено до навчальних центрів Вінницький обласний військовий комісаріат ...

140

7 грудня Вінницю відвідав Постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман. Під час зустрічі із міським ...

138

У Вінниці стартувала благодійна акція Днями у Вінниці стартувала акція "підвішених" кав і обідів. Купити каву чи обід може будь-хто, ...

137

На сесії Вінницької облради 4 грудня депутати внесли зміни і продовжили дію обласної цільової Програми підтримки учасників АТО, членів ...

136

На позачерговій сесії Вінницької облради, 4 грудня, депутати проголосували за ряд кадрових рішень. Так, на посаду головного лікаря ...