Як каратимуть за незаконне збагачення

Як каратимуть за незаконне збагачення

Чиновники сподіваються уникнути кримінальної відповідальності

  У Верховній Раді зареєстрований законопроект, яким прагнуть унеможливити притягнення чиновників до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.
Законопроект із непримітною назвою "Про внесення зміни до статті 368-2 ККУ з метою приведення її положень до вимог Конституції" за ініціативи двох народних депутатів від фракції "Блок Петра Порошенка" та двох від фракції "Народного фронту" пропонує змінити в Кримінальному кодексі України всього лише одне слово та викреслити одне речення.

  Однак, погляд на цю статтю, яка встановлює покарання за незаконне збагачення чиновників, примушує бити на сполох уже на цьому етапі. Адже запропоновані зміни у випадку їх ухвалення унеможливлять притягнення чиновників до відповідальності за цією статтею, вважають експерти.

  Ця стаття включена до Кримінального кодексу України у 2011 році, але з того часу неодноразово змінювалась. Наразі за цією статтею чиновники можуть бути позбавлені волі на строк від 2 до 10 років із конфіскацією майна. Відповідальність настає, коли особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, набула у власність активи у значному розмірі, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами, або передала ці активи будь-якій іншій особі. Ініціатори законопроекту пропонують до цього тексту лише додати, що особа "незаконно" набула активи у власність. А також хочуть викреслити зі статті всі формулювання про "законність підстав набуття яких не підтверджено доказами " та "передачу активів будь-якій іншій особі".

  Автори законопроекту пояснюють, що документ вносить необхідні уточнення законодавчого визначення незаконного збагачення, які приводять його у відповідність до Конституції України. Вони вважають юридичним недоліком віднесення до "незаконного збагачення" передачу іншій особі активів, законність підстав набуття яких не підтверджена доказами. Окрім цього ініціатори документа переконані, якщо активи придбані законно, то не можна людину звинувачувати у "незаконному збагаченні".
Законопроект з'явився у Верховній Раді через півмісяця після того, як 59 народних депутатів звернулися до Конституційного суду України з проханням визнати неконституційним притягнення чиновників до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Аналітики вважають, що влада розпочала підготовлену кампанію зі скасування кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Таким чином, придбання державними службовцями на підставі офіційних документів автомобілів та квартир, що коштують у сотні разів більше їх офіційного заробітку, не "тягнутиме" на склад злочину, а тому й не стане підставою кримінальної відповідальності.
Крім цього законопроект фактично пропонує легалізувати приховування корупційного майна чиновників через оформлення його на третіх осіб - дружин, дітей, тещ, бабусь та інших надійних родичів.

"Місто" запитало у вінничан: "Як мають відповідати перед законом чиновники за незаконне збагачення?"

Олександр, підприємець:

- Як бореться із корупцією Китай! Там зразу розстрілюють,  і в цій країні непоганий розвиток.

Валентина, психолог:

- По-перше, усунути з посади на все життя, по-друге, в матеріальному плані відшкодування і якісь виправні роботи обов`язково.

Руслан, студент:

- Садити їх за це треба, що ж іще робити. Аби був стимул дотримуватись законодавства.

Олександр, тимчасово безробітний:

- Так само як і звичайні люди. Є закон - всі повинні бути перед ним.

Ігор, приватний підприємець:

- Кримінальна відповідальність, тюрма. Коли перші посадовці почнуть нести відповідальність, інші теж задумаються.

Експертка Центру протидії корупції Анастасія Красносільська:

- Є Національне антикорупційне бюро. Його детективи займаються цими справами. Незаконне збагачення нескладно виявити у е-деклараціях. Воно чи не у кожного другого-третього чиновника. Саме тому політики активізувалися - бо у НАБУ є результати.

Експерт Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов:

- Справа військового прокурора Костянтина Кулика, який не може пояснити свої величезні статки, справи народних депутатів, суддів, статки яких перевищують їхні доходи, записані в деклараціях. Всі ці справи, які розслідує НАБУ, опиняться під загрозою. Цей законопроект ставить все з ніг на голову.

Експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк:

- Чиновники розуміють, що кримінальне переслідування здійснюється вибірково. Чи зараз, чи при наступній владі на них можуть нацькувати собак. За незаконне збагачення можна легко притягнути до відповідальності, тому бояться і намагаються змінити цю статтю.

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

319

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

241

Керівника комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" хочуть преміювати. Ця пропозиція вчора, 21 листопада, розглядалася на ...

216

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

210

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

195

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...