Хто стоїть за плечима "національних дружин"?

Хто стоїть за плечима

І чи дозволять їм охороняти правопорядок, "не вагаючись застосовувати cилу"?

Присяга шести сотень активістів громадської організації "Національні дружини" у балаклавах, яка відбулася в Києві 29 січня, насторожила багатьох громадян України не лише грізним маршем незнайомих широкому загалу молодиків в однаковій уніформі. Того ж дня під час маршу пам'яті Крут у Вінниці таку ж уніформу у натовпі теж помітили.
Доволі тривожні питання виникли у тих, хто зазирнули на сторінку "Нацдружин" у Facebook.

  Зокрема, там можна прочитати таку обіцянку:
"Ми, не вагаючись застосуємо Силу, аби встановити Порядок, який принесе Добробут у кожну українську родину".
Семен Глузман, правозахисник і колишній політв'язень, зауважив із цього приводу:
"Це дуже близько до запаху 1933 року в Німеччині. І я не перший це кажу".

  Натомість Роман Чернишов, речник політичної партії "Національний корпус", спробував заспокоїти своїх співгромадян такими поясненнями:
"Фактично це частина азовського руху ("Азов" - полк спеціального призначення Національної гвардії України, який відзначився у боях на Донбасі проти російських окупантів та їхніх колаборантів. - Авт.). Це добровільне об'єднання з підтримання порядку на вулицях, патрулювання вулиць, протидії алко- та наркопритонам і взагалі для допомоги там, де державні органи або не можуть, або не хочуть допомагати українській громаді".
Громадська організація "Національні дружини" була зареєстрована влітку 2017 року. На початок 2018 року, за даними представників нацдружин, організація налічує близько 1000 членів і 13 відділень по всій країні. Щоправда, чому тоді присягу дружинники приймали тільки зараз, в організації не пояснюють.

  Своє існування національні дружини обґрунтовують законом про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону, ухваленому ще у 2000 році. Згідно з ним, громадяни можуть створювати об'єднання для участі в охороні громадського порядку, але здійснювати таку діяльність вони можуть тільки у взаємодії з правоохоронними органами.

  Патрулювати вулиці дружинники можуть, але тільки разом із Національною поліцією. Перевіряти документи, затримувати осіб - теж. Виняток тільки при так званому громадянському арешті - будь-яка людина може затримати до приїзду поліцейських особу в разі вчинення нею адміністративного правопорушення. Однак використовувати холодну та вогнепальну зброю представникам громадських організацій не дозволяється. Із собою вони повинні носити посвідчення, яке підтверджує їхню належність до громадської організації, і наручні пов'язки - під час виконання функцій з охорони громадського порядку.

  Генеральний прокурор Юрій Луценко допускає, що "народні дружини" можуть охороняти правопорядок, але разом із правоохоронцями.
Генпрокурор вважає, що потрібно скорегувати закон і "внести позицію про те, що будь-які громадські формування можуть залучатися до патрулювання вулиць або інших охоронних заходів виключно в нарядах з патрульною поліцією".

"Місто" запитало у вінничан: "Як ви ставитесь до появи національних дружин?"

Андрій, працівник центру обслуговування зв`язку:

- Самостійна дружина ким буде керована? Це як анархія.

Олексій, тимчасово безробітний:

- Зовсім не потрібно. Це будуть незрозумілі бригади. Не треба їх у такий час.

Юля, вчителька:

- У кожного різні інтереси,  бачення, і якщо самостійно будуть свої права ставити - це призведе до більшого конфлікту.

Олександр, головний механік:

- Нічого хорошого, думаю, з цього не вийде. Самостійна охорона порядку може передбачати різні дії.

Володимир, приватний підприємець:

- Проти, адже невідомо, які їхні права та обов`язки, якою буде діяльність.

Політолог Віктор Небоженко:

- Влада почала створювати такі парамілітарні та спеціально видресирувані структури, призначені не для війни на фронті, не для наведення ладу, а для демонстрації сили на вулиці. Це така своєрідна заміна Майдану.

Заступник голови партії УНА-УНСО Ігор Мазур:

- Презентація "Національних дружин" свідчить про те, що боротьба за владу загострюється! Зброю іноді називають арґументом. А "Національні дружини" - це арґумент у руках Авакова. Це на сьогоднішній день, але завтра, відповідно до зміни ситуації в державі чи на фронті, все може змінитися!

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віталій Купрій:

- Не бачу зараз сильної потреби в таких дружинах на вулицях. Якщо у нас є проблеми з поліціянтами, то треба їх вчити, треба займатися правоохоронними структурами. Тут треба працювати над проблемою, а не підміняти поліцію такими активістами.

 

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

142

400 військово-зобов'язаних оперативного резерву І черги направлено до навчальних центрів Вінницький обласний військовий комісаріат ...

126

У Вінниці стартувала благодійна акція Днями у Вінниці стартувала акція "підвішених" кав і обідів. Купити каву чи обід може будь-хто, ...

124

На позачерговій сесії Вінницької облради, 4 грудня, депутати проголосували за ряд кадрових рішень. Так, на посаду головного лікаря ...

124

7 грудня Вінницю відвідав Постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман. Під час зустрічі із міським ...

123

Анестезіолога звільнили, коли експертиза підтвердила ознаки алкогольного сп'яніння У Вінницькій обласній дитячій лікарні 30 листопада ...