Медична реформа

Медична реформа

Поспішіть укласти угоду із сімейним лікарем – якщо хочете обслуговуватись безплатно


  Кожен вінничанин і вінничанка має підписати декларацію із сімейним лікарем - тоді ми зможемо отримувати безкоштовну медичну допомогу. Усі заклади первинної ланки медицини повинні зареєструватися як некомерційні комунальні підприємства. Тоді їх фінансуватимуть напряму з Національної служби здоров'я, яка й виділятиме гроші на наше з вами лікування - наразі по 370 гривень на людину.

Угода із сімейним лікарем

  До 1 квітня вінничани мають підписати декларації (угоди) на обслуговування зі своїми сімейними лікарями. Якщо ж пацієнт або пацієнтка не укладає цю декларацію - самостійно оплачуватиме медичні послуги. Для підписання угоди з лікарем потрібні паспорт, ідентифікаційний номер. Для дитини - свідоцтво про народження і документи (паспорти і номери) обох його батьків. Спосіб заповнення декларації - електронний, тобто всі дані про пацієнта лікар вноситиме у E-health систему, що дозволить створити єдиний реєстр пацієнтів.

  - Кожен із нас має прийти у свій центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) або в амбулаторію загальної практики і укласти договір із лікарем, - розповідає директорка обласного департаменту здоров'я Людмила Грабович. - Можливо, хтось взагалі захоче обслуговуватися на іншому кінці міста, бо там є лікар, якому він довіряє - це право пацієнта. Але декларація одна, і ви не можете обслуговуватися у двох сімейних лікарів одночасно.
Один сімейний лікар має право обслуговувати не більше 2 тисяч пацієнтів. Відповідно до кількості цих пацієнтів, вони й отримуватимуть зарплатню.

Із комунальних закладів - у некомерційні підприємства

  Реформування системи охорони здоров'я передбачає створення Національної служби здоров'я України. Вона із ІІ півріччя фінансуватиме первинну ланку медичних закладів. Кошти надходитимуть за кожного "приписаного" пацієнта - по 370 гривен на особу. Заклади первинної ланки Вінниччини, які до кінця 2018 року не встигнуть реорганізуватися у комунальні некомерційні підприємства, держава не фінансуватиме і "перекине" на місцеві бюджети.
- На сьогодні у первинній ланці медицини області функціонують 41 центр первинної медико-санітарної допомоги, 324 амбулаторії та 808 фельдшерських пункти. У першому півріччі вони мають стати комунальними некомерційними підприємствами, тобто неприбутковими, і це має бути прописано в їхньому статуті. Тоді вони отримають субвенції державного бюджету. Інакше місцева влада повинна фінансуватиме їх самостійно, - пояснила Людмила Грабович. - Амбулаторії та ФАПи у селах залишаться, але дещо змінять свої функції. Усі вони мають бути забезпечені комп'ютерами з підключенням до мережі, щоб можна було працювати у єдиній електронній системі.

"Швидка"

  Тепер безкоштовною буде не вся медицина. За рахунок державного бюджету громадяни зможуть отримувати послуги первинної і паліативної медичної допомоги, у зв'язку з вагітністю і пологами, а також екстрену допомогу - але тільки за життєвими показами, тобто у критичному стані. При хронічних захворюваннях, підвищеному тиску чи температурі - "швидка" на виклик не приїздитиме, медичну допомогу надаватиме бригада невідкладної допомоги на чолі з черговим сімейним лікарем.
- Більшість людей звикли викликати "швидку" у будь-якій ситуації, навіть не критичній. Є пацієнти з хронічними захворюваннями, які за добу можуть викликати машину екстреної допомоги 5-6 разів. Причому абсолютно необґрунтовано. І в цей же час хтось з нас чекає на машину екстреної допомоги, бо у родича інфаркт чи інсульт… Тому ми запровадили практику переадресації викликів на ЦПМСД, - каже Людмила Грабович. - Нині близько 40% дзвінків скеровуються на ЦПМСД, 20% - консультативні. Тобто медики по телефону радять, яку краще випити таблетку. Можуть зв'язатися через годину, аби перевірити стан хворого. І це нормально. Винятково "екстренка" працює із 8 години вечора до 8 години ранку. Зважаючи, що зараз сезон загострень ГРВІ, на підмогу невідкладній допомозі підключається "швидка".

  На сьогодні ще немає чіткого переліку, які виклики належать до екстреної, а які до невідкладної медичної допомоги. В.о.міністра охорони здоров'я Уляна Супрун нещодавно зауважила, що доекстренна допомога має надаватися лише при політравмі, інфаркті та інсульті. Однак в обласному департаменті здоров'я запевняють, що поки немає чітких рекомендацій - "швидкі" й надалі обслуговуватимуть вінничан, навіть у випадку дуже високої температури, особливо у дітей та людей із групи ризику.

 


Олеся ШУТКЕВИЧКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

160

400 військово-зобов'язаних оперативного резерву І черги направлено до навчальних центрів Вінницький обласний військовий комісаріат ...

140

7 грудня Вінницю відвідав Постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман. Під час зустрічі із міським ...

138

У Вінниці стартувала благодійна акція Днями у Вінниці стартувала акція "підвішених" кав і обідів. Купити каву чи обід може будь-хто, ...

137

На сесії Вінницької облради 4 грудня депутати внесли зміни і продовжили дію обласної цільової Програми підтримки учасників АТО, членів ...

136

На позачерговій сесії Вінницької облради, 4 грудня, депутати проголосували за ряд кадрових рішень. Так, на посаду головного лікаря ...