Судова реформа у дії

Судова реформа у дії

Як контролюватимуть суддів

Україна вступила у 2018 рік із реформою суддівської системи. Загалом про якість змін об'єктивно можна буде судити за кілька років, коли повноцінно запрацюють новоутворені інституції та почне застосовуватися оновлене законодавство. Втім, про деякі новації можна говорити вже зараз.

  Контроль за діяльністю суддів здійснюють такі органи, як Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Громадська рада доброчесності.
Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.
Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, які обираються (призначаються) строком на чотири роки.

  Вища рада правосуддя вносить подання про призначення судді на посаду, ухвалює рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності, забезпечує здійснення дисциплінарним органом дисциплінарного провадження щодо судді, утворює органи для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів, розглядає скарги на рішення відповідних органів про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора, ухвалює рішення про звільнення судді з посади, надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом, ухвалює рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, вживає заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя і незалежності суддів та ін.

  Вища кваліфікаційна комісія суддів України веде облік даних про кількість посад суддів у судах, у тому числі вакантних, проводить добір кандидатів для призначення на посаду судді, у тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит, а також вносить до Вищої ради правосуддя рекомендацію про призначення кандидата на посаду судді та ін.
Сприяє Вищій кваліфікаційній комісії Громадська рада доброчесності. Вона складається з двадцяти членів, які обираються строком на два роки. Громадська рада доброчесності збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), надає Вищій кваліфікаційній комісії суддів України інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), надає, за наявності відповідних підстав, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності, який додається до досьє кандидата на посаду судді або до суддівського досьє тощо.

"Місто" запитало у вінничан: "Що ви очікуєте від судової реформи в Україні?"

Віктор, будівельник:

- Потрібно їх всіх замінити на нових. Тому що довіра до судової системи абсолютно відсутня.

Вікторія, студентка:

- Можливо, зниження рівня корупції. Чесним працівникам потрібно збільшити соцпакет.

Валентина, пенсіонерка:

- Щоб не брали хабарів, працювали по справедливості. Головне, щоб всі були рівними перед законом.

Іван, менеджер:

- Корупціонерів розігнати. При навіть 20 тисячах зарплати в кожного є свій бізнес.

Людмила, технічний інженер:

- Як буде маленька зарплата, то точно хабарі будуть брати. Одночасно підвищити відповідальность за незаконні дії.

Секретар Ради з питань судової реформи Костянтин Красовський:

- Зараз ми переходимо до інституційного етапу самої системи всього судоустрою. Були ліквідовані місцеві суди, утворюються нові окружні суди, апеляційні - ми вибудовуємо нову систему.

Cуддя-спікер Апеляційного суду Вінницької області Анатолій Кривошея:

- Судова реформа знищила вплив влади на суддів. Зокрема, їхніми призначенням і звільненням переймається вже не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя та Вища кваліфкомісія суддів України, більшість членів яких - судді. Президент же виконує лише церемоніальну роль: підписує відповідний указ.

Голова українського представництва антикорупційної організації Transparency International Ярослав Юрчишин:

- Отримавши рекомендації Венеційської комісії, президент частково їх урахував, а частково - творчо до цього підійшов. Щоб уникнути дискусійності щодо конституційності проекту, президент своє бачення представив і в цьому є великий плюс.

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

320

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

246

Керівника комунального підприємства "Вінницяоблводоканал" хочуть преміювати. Ця пропозиція вчора, 21 листопада, розглядалася на ...

217

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

211

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

196

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...