Пирогова ребальзамують у Вінниці

Пирогова ребальзамують у Вінниці

Фахівців знайшли у Києві, Сумах і 92-річного академіка у Львові


  Уляна Супрун, в.о.міністра охорони здоров'я України, днями відкрила інтернет-опитування з приводу доцільності виділення бюджетних коштів на ребальзамування тіла видатного хірурга Миколи Пирогова. "Комісія Національного музею-садиби Пирогова звернулася до уряду з проханням надати дозвіл на ребальзамування тіла вченого. Ціна питання - 199034 грн. На ці кошти можна придбати, наприклад, більше сотні упаковок препарату для лікування гострого лейкозу. Часто маємо запит від регіонів на цей препарат. Або інших ліків чи медичних засобів, що могли б допомогти багатьом пацієнтам. Чи Микола Пирогов захотів би, щоб гроші, які можна використати на лікування живих людей, витрачалися на процедуру ребальзамування, яка вже не допоможе нікому? Чи в Україні у ХХІ столітті бюджетні кошти повинні витрачатись на подібні процедури? Як гадаєте?" - написала Супрун у Фейсбук.

  Станом на 5 лютого, в опитуванні взяли участь 13 тис. громадян, 68% учасників вважають, що бюджетні кошти мають піти на лікування, 32% - на ребальзамування тіла хірурга Пирогова.
Найбільш палко проти захоронення виступають вінничани. Саме вони вказують на спекулятивну постановку питання - протиставлення двох окремих бюджетних видатків - на ліки для онкохворих та на процедуру ребальзамації. Додають, що можлива "економія" на ребальзамації мізерна, а кошти на збереження тіла видатного вченого готові виділити і область, і місто, і приватні меценати.

  - Моя думка збігається з думками абсолютної більшості вінничан, - заявив і голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій. - Музей-садиба Пирогова - надзвичайно інвестиційно привабливий об'єкт і, відверто кажучи, ми вже давно прагнули взяти його в обласну чи міську комунальну власність, аби зробити привабливішим для туристів. Він нині має значення Національного, і це нас досі стримувало. Але тепер (з огляду на поширену в Фейсбук позицію в.о. міністра. - Авт.) ми підготували звернення до Мінохоронздоров'я, де гарантуємо виділення 200 тис. грн. субвенції на проведення ребальзамування тіла Пирогова і висловлюємо пропозицію забрати цей об'єкт у обласну комунальну власність.

Свою позицію озвучив і міський голова Вінниці Сергій Моргунов.
- Буквально у цю п'ятницю (2 лютого. - Авт.) у мене була робоча телефонна розмова з Прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Він сам порушив цю тему, для нього теж стало певною несподіванкою позиція в.о.міністра охорони здоров'я, яку вона оприлюднила в Інтернеті. У розмові прем'єр висловив однозначну підтримку ініціативи Вінницької облдержадміністрації та міськради. А також запевнив, що її ресурсна підтримка буде передбачена у держбюджеті, - сказав мер Вінниці.

  Відреагував на міністерський допис і народний депутат від Вінниччини Олександр Домбровський. Більше того, він нагадав, що ще торік влітку на ребальзамування тіла Пирогова з Держбюджету виділено 840 тис.грн. Але протягом 2017 року, попри численні листи від керівництва музею, міністерство так і не використало ці кошти за призначенням.
- Можу запевнити, що попри шалений опір в.о.міністра охорони здоров'я ребальзамація тіла Пирогова відбудеться обов'язково, орієнтовно у першому півріччі цього року, - запевнив директoр Нaціoнaльнoгo музею-сaдиби Микoли Пирoгoвa Петрo Гунькo. - Кошти виділені із резервного фонду Кабміну. У відповідності до правил розподілення бюджетних коштів, і ні в кого немає навіть права витратити їх на закупівлю медикаментів. Тож все, що нам було потрібно - це підпис міністра, щоб отримати ці вже виділені кошти. Але вона й досі не підписує, грається з нами в піжмурки.

Керівник музею запевняє, що відчуває потужну підтримку і в медичних, і в наукових, і у владних колах.

  - Телефонують хірурги з усієї країни і кажуть: по гривні скинемося, але зробимо ребальзамацію, - каже Петро Гунько.
До речі, ще в літку 2017 року, відповідаючи на питання журналіста "Міста": чи можливо проведення цієї досить складної процедури силами українських фахівців, директор музею відповідав однозначним запереченням.

  - Коли це говорив, був абсолютно щирим із вами, я не знав про цих спеціалістів, - пояснює Петро Гунько. - Але ми провели пошук і знайшли кількох дуже авторитетних київських професорів у галузі біохімії, ще одного професора-біохіміка у Сумах та 92-річного академіка у Львові. Провели з ними нараду, окреслили задачу, визначились із нашими потребами і можливостями. І тепер можу точно сказати: ми готові провести ребальзамацію у Вінниці власними силами і абсолютно впевнений, що вона буде успішною.

Чи потрібна зміна статусу музею?

  Питання про те, аби Національний музей-садибу Пирогова передати у спільну комунальну власність територіальних громад, керівництво міста й області підняли одразу після допису Уляни Супрун. Утім, ідею про можливість зміни статусу музею-садиби його директор сприймає без ентузіазму.

  - Якщо змінять статус і зроблять нас комунальним закладом, то як музей за два роки ми зникнемо, - категорично промовляє керівник Петро Гунько. - Вірю нині і голові облдержадміністрації, і меру. Але ж вони не вічні на цих посадах.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

229

Стартова ціна - понад 33 мільйони гривень Вінницька міськрада продає один із найвідоміших міських об'єктів - готель "Південний Буг". ...

192

Реально відкрити земельний ринок в Україні можна буде через два-три роки після ухвалення закону про обіг земель Перед Новим роком ...

149

Томос, який проголосив автокефалію Православної Церкви України і який підписав Вселенський Патріарх Варфоломій, 6 січня вручили ...

142

Прокуратура не погодилась із таким рішенням, готується касаційна скарга Вінницький апеляційний суд, розглянувши 9 січня апеляційну ...

140

Новорічно-різдвяні свята у місті офіційно завершилися. 13 січня відбулося закриття головної ялинки Вінниці. Зі свята троє містян пішли з ...