Комплекс з переробки сміття у Людавці

Комплекс з переробки сміття у Людавці

«Ми орієнтуємося робити такий завод, як у Кельце»

  Несортоване і неперероблене сміття тепер поза законом. Із 1 січня 2018 року Україна зобов'язалася переробляти відходи. Ще у 2012 році до статті 32 Закону  "Про відходи" депутати додали відповідний пункт, який і набув чинності у 2018 році.

  Рішення збудувати сучасний сміттєпереробний комплекс у Вінниці ухвалили ще сім років тому. Розмістити його планується у Жмеринському районі поблизу села Людавка. Нещодавно там уже розпочався перший етап робіт. Утім жителі виступили проти такого сусідства - і минулого тижня приїхали на акцію протесту до Вінниці, під обласну раду. Мешканці вимагали від обласних депутатів зібратися на позачергову сесію і проголосувати за припинення робіт.

  Землю отрималит ще у 2009 році

  Опікується майбутнім сміттєпереробним комплексом Вінницька міська рада. Там пояснюють, що земельну ділянку у постійне користування департаменту комунального господарства і благоустрою рішенням Кабміну передано ще у 2009 році.  До цього це була земля Міноборони.

  Громадські слухання щодо будівництва комплексу відбулись у 2011 році. Проголосована резолюція - погодити містобудівне обґрунтування.
- Ми почали працювати щодо пошуку інвесторів для облаштування там комплексу по знешкодженню побутових відходів, - пояснив директор департаменту комунального господарства і благоустрою міськради Володимир Ніценко. - Ми залучали експертів, зокрема з фінансової корпорації IFC, а уже вони запрошували до співпраці датську проектну компанію KOVI. Ці фахівці провели експертизу та дослідження, а також розробили комплексний план поводження з твердими побутовими відходами для міста Вінниці, з прив'язкою для тієї ділянки. Всі висновки і пропозиції ми врахували в проекті на будівництво цього комплексу. Якби у нас не було державного акта на цю земельну ділянку, жодна компанія не взялася б за таку роботу.

  Загальна площа земельної ділянки 148,8 га. Сміттєпереробний комплекс будуватимуть на 16 га. Із них лише 6,1 га відведуть під майданчик для складування побутових відходів, так званий технологічний полігон.
- Він буде захищений бентонітовим матовим екраном за сучасною технологією. Це захистить від забруднення ґрунтових вод. Зроблять відповідні дренажні системи, які будуть збирати фільтрат у спеціальну лагуну, яка також матиме свій захист. Це оптимальна ділянка для такого комплексу. Там колись були склади озброєння Міноборони, є достатня відстань від населених пунктів, яка відповідає санітарним нормам, - зазначає Володимир Ніценко.

Спершу інфраструктура. Потім - інвестор

  Наразі уже розпочали облаштовувати інфраструктуру для подальшого будівництва.
- Взагалі роботи планується проводити у кілька етапів: будівництво самої інфраструктури і далі пошук інвестора. Це питання не одного і не двох років, - додає чиновник. - У цей проект може бути інвестовано до 80 млн євро. Це має бути один із найкращих сміттєпереробних комплексів в Україні.

Що отримала Стадниця і що матиме Людавка?

  У 2008 році міській владі уже довелось комплексно підійти до розв’язання проблеми сміття - коли гостро постало питання полігону ТПВ у Стадниці, куди з Вінниці потрапляє побутове сміття. Розуміючи відповідальність перед стадницькою громадою, місто ухвалило ряд рішень, які виконуються досі. Із 2008 року у рамках співпраці Вінниці та Стадниці у селі реконструйовано мережі зовнішнього освітлення, у дитсадочку облаштовано дитячий майданчик, зроблено капремонт сільського будинку культури, побудовано дві артезіанські свердловин та водонапірну башту, 14, 5 км водогону, реконструйовано греблю.

  Щороку діти зі Стадниці коштом міського бюджету оздоровлюються у таборах. Також Стадниця щороку отримує до свого бюджету екологічний податок, який становить 3, 6 млн грн.
Подібну угоду про співпрацю можуть ініціювати і у Людавці, якщо матимуть бажання. Коли ж запрацює сміттєпереробний комплекс, екологічний податок буде надходити й до їхнього бюджету. Вже зараз бюджет територіальної громади Людавки поповнює земельний податок, який сплачується через департамент комунального господарства і благоустрою міськради за користування ділянкою під розміщення комплексу. У 2017 році він склав понад 300 тис. грн.

  - Ми проводили багато досліджень, переймали досвід партнерів у містах Данії, Німеччини, Польщі. Орієнтуємося робити такий завод, як у Кельце. Там біля сміттєпереробного комплексу зовсім поруч живуть люди, деякі там же працюють. Ніякого навантаження на екологію там немає. У нашому випадку відстань до найближчого дачного масиву становить 700 метрів, а до самого села Людавки - 2-3 км, - каже Володимир Ніценко.
Працівників же для майбутнього комплексу планують набирати на роботу із жителів сусідніх сіл.

Доречі

  19 cічня у Жмеринці відбулася зустріч із представниками громад, по сусідству з якими планується створення комплексу. На ній презентували проект комплексу по знешкодженню побутових відходів. За результатами зустрічі домовилися створити робочу групу, яка зможе детально ознайомитися з документами по будівництву комплексу


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

350

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

328

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

287

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

280

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

276

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...