У школах запровадили фінансові звіти: що змінилось

У школах запровадили фінансові звіти: що змінилось

Міносвіти доручило підрозділам управління освітою на місцях провести після 1 грудня моніторинг виконання школами вимоги Закону "Про освіту", яка стосується прозорості та інформаційної відкритості.

  Відповідний лист Міністерство підготувало та направило в усі органи управління освітою та керівникам закладів загальної середньої та дошкільної освіти.
Насамперед йдеться про оприлюднення на сайтах шкіл або їх засновників звітів про всі фінансові надходження та витрати закладу - незалежно від того, чи це бюджетні кошти, чи благодійні внески батьків. Це, зокрема, передбачено, ст.30 нового Закону України "Про освіту", де вказаний повний перелік інформації та документів, до яких заклади освіти зобов'язані забезпечувати відкритий доступ на своїх сайтах, а у разі їх відсутності - на сайтах засновників.

  У законі указано, що оприлюднювати сайтах кошторис та фінансовий звіт мають заклади освіти, що отримують публічні кошти.
Що це таке? Грубо кажучи, публічні кошти - це гроші, отримані з державного та місцевих бюджетів. Кредитні ресурси, надані під державні та місцеві гарантії Нацбанку й державних банків. А також кошти закладів державної та комунальної форм власності. У тому числі ті, що надійшли від господарської діяльності. Наприклад, за надання додаткових платних послуг.

  Тобто, для комунальних і державних шкіл ця норма проста і зрозуміла. Оскільки вони фінансуються переважно з держбюджету і місцевих бюджетів, то обов'язково мають звітувати.
Утім буде важко покарати тих, хто не захоче виконувати норми закону про прозорість. Безпосередньо за це санкції не передбачені. Як зазначала у листопаді під час наради Міністр освіти і науки Лілії Гриневич, заклади, які не виконають вимогу, мають зазнати відповідальності - їхні керівники можуть отримати догану.

  Хоча є й цілком об'єктивні труднощі для оприлюднення звітів. Інформацію про звітність треба розміщувати на веб-сайтах. Але далеко не в кожної державної чи комунальної школи є власний онлайн-ресурс.
У такому випадку вони мають опублікувати цю інформацію на сайтах своїх засновників - територіальних управлінь освіти або органів місцевого самоврядування.

  До того ж, на підготовку звіту може знадобитися чимало часу. Це залежить від обсягів надходжень та витрат. А в Києві, наприклад, школи мають оновлювати і публікувати їх щоквартально.
У державних та комунальних школах ці обов'язки, швидше за все, будуть виконувати керівники та їх заступники. Адже там зазвичай немає бухгалтерів. Або ж цим займуться централізовані бухгалтерії в районних управліннях освіти.

  Так звані "батьківські внески" закон фактично не забороняє. Ніхто не може, наприклад, заборонити батькам як фізичним особам робити внески за власним бажанням. Але тепер ці внески державні та комунальні школи повинні оприлюднювати і звітувати про їх використання.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи зменшаться шкільні "внески" після того, як школи почнуть публічно звітувати про свої доходи та видатки?"

Дмитро, працівник поліції:
- Без різниці. Школи все одно знайдуть привід якийсь, щоб зібрати гроші.
Ольга, медсестра:
- Я вже школярів не маю, діти працюють, але я вважаю, що меншими будуть. Тому що слухаючи наших співробітників, скільки дівчата грошей перераховують, то це потрібно вирішувати.
Галина, пенсіонерка:
- На мою думку після звітності побори зменшаться. Зараз їх дуже багато, дуже багато люди витрачають.
Георгій, пенсіонер:
- Сумніваюсь. Протягом останніх років, десятиліть освіту знищують. Так само і медицина вся платна куди не підеш. Розумні люди в нас в країні не потрібні, виїзджають за кордон.
Ірина, бухгалтер:
- При публічній звітності, думаю, що так, зменшаться. Батьки зможуть переглядати надходження та витрати школи.

Kоментарі

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич:
- Упевнена, що краще вас - керівників обласних управлінь - ніхто не розуміє роботу шкіл на місцях. Думаю, що варто, аби ви на місцевому рівні закріпили цей термін відповідним документом. Тоді протягом грудня потрібно провести моніторинг виконання закону.

Заступник директора департаменту загальної і середньої освіти МОН Сергій Дятленко:
- Це припинить всі спекуляції про недофінансування або перефінансування освіти. Закон передбачає, що інформація повинна бути загальнодоступною, а будь-яка людина анонімно може нею скористатися.

Юрист громадської організації "Батьки SOS" Роман Бондаренко:
- Теза про відсутність грошей у бюджеті протягом останніх двох років неправдива. Тому з'являються інші легенди про те, що гроші не доходять до шкіл. З'ясовуючи, чому це так, виявляється, що школи не формують своїх потреб. Потрібно їх описувати і структурувати, цікавитися міськими програмами...

 

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

763

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

566

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

350

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

326

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

326

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...