Валентина Воронецька: Хороші вчителі - це "вимираючий вид", який потребує захисту

Валентина Воронецька: Хороші вчителі - це

Заступник із навчально-виховної роботи гуманітарної гімназії №1 ім.Пирогова вважає, що громадські організації неформальної освіти підтримують високий освітній рівень учителів, адже від цього залежить і високий рівень знань їхніх учнів

Цього року Вінниця активно долучилася до участі у конкурсі на звання кращого вчителя країни. Вінницький учитель іноземних мов Владислав Качур навіть увійшов у п'ятірку кращих. Утім на премію "Global Teacher Prize" абсолютно не безпідставно претендували й інші шкільні викладачі міста. Зокрема заступник із навчально-виховної роботи гуманітарної гімназії №1 ім.Пирогова Валентина Воронецька.

"Місто" скористалося нагодою поспілкуватися з педагогом про враження від конкурсу, останні здобутків її рідного закладу та перспективи, які відкриває для сучасної школи новий закон про освіту.

- Традиційно відслідковую усі новинки щодо фахових конкурсів для освітян, - розказує Валентина Воронецька. - Тож коли побачила у поштовій розсилці реєстраційну форму на "Global Teacher Prize", переслала її іншим своїм колегам. Врешті й на конкурс поїхала не сама, а з учителькою української мови і літератури з нашого закладу Людмилою Костюк. Захоплювало, що організатори окремо зазначили, що братимуть до уваги не лише суто педагогічну, але й інноваційну діяльність - участь у конкурсах, грантах, проектах.

- Заявки на конкурс ви подавали обидві?

- Так, оскільки у мене теж в активі участь і перемоги у конкурсах "Вчитель року", "Виховник року", грантах. А ще маю такий принцип: щоб мати моральне право вимагати від інших, необхідно самому відповідати найвищим вимогам. Не буде ефективним рекомендувати колегам щось, чим ти сама не переймаєшся, не займаєшся або що тебе особисто не хвилює. Бо і люди відчуватимуть, що ти їх просто використовуєш, та й самому тобі гріш ціна буде, бо показуєш усім, що ти не практик. Тому, якщо щось рекомендую, то тільки те, що особисто вважаю по-справжньому корисним і для самих колег, і для нашої школи в цілому.

- А про те, що колега з іншого закладу теж бере участь у конкурсі, знали?

- Дізналася про Влада Качура, коли пройшла відбірковий тур. Тоді з'явився й додатковий стимул - підтримати цього надзвичайно приємного, талановитого юнака. Ближче познайомилися з ним вже на церемонії нагородження у Києві. І одразу стало зрозуміло, що попри свою очевидну амбітність щодо участі у професійних конкурсах різного рівня, у особистому спілкуванні це надзвичайно скромна, приємна молода людина.

- Сам "Global Teacher Prize" якось відрізняється від інших конкурсів?

- Це зовсім інший, не традиційний формат, дуже відмінний від решти наших фахових конкурсів, які зазвичай є таким собі відголоском "совка". Усі вони вкрай забюрократизовані, складні для сприйняття та надзвичайно стресові. Цей конкурс був позбавлений усіх цих недоліків, до того ж мав суттєву перевагу - реальну популяризацію вчительської професії. Бо нині образ учителя, на жаль, навряд чи асоціюється із престижною професією. А "жовта преса" ще й підливає масла у вогонь - у заголовках таких видань, або вчитель б'є, або кричить, або принижує учнів у стінах школи. Тільки ледачий не виливає нині бруд на вітчизняну освіту. Рідкісні, поодинокі випадки формують загальне уявлення про вчителя. І це неправильно! Насправді ж саме недержавні громадські оргнанізації "Про.світ", "Освіторія", "ED LAB", "EdCamp Ukraine", такі конкурси дають можливість усвідомити, що хороші вчителі в Україні - це вимираючий вид, який потребує захисту. І держава має приділяти увагу підтримці їхнього високого освітнього рівня, авторитету, адже від цього залежить і високий рівень знань їхніх учнів. Знаково, що нинішній уряд визначає освіту як один із пріоритетів реформування.

- А якими сучасним новаціями нині може похвалитися ваша гімназія?

- Наша традиційна перевага - поглиблене вивчення іноземних умов - завжди затребувана. Ми даємо можливість працювати з носіями мови та волонтерами. Традиційна, багаторічна налагоджена міжнародна співпраця та можливість поїздок у Америку, Канаду, країни Європи та ін. А останнім часом дещо рвемо стереотипи, і після Brexit (референдум у Великобританії про вихід із ЄС. - Авт.) більше уваги приділяємо німецькій та французькій мовам. Також вивчається факультативно китайська.

  У рамках упровадження інклюзивної освіти минулого року ми виграли два гранти - 15 і 30 тис. грн., які дозволили нам уперше організувати навчання у школі незрячої дитини. Кошти у т.ч. були витрачені й на придбання унікального інструменту - дейзі-плеєра, який дозволяє прослуховувати книги у аудіо-форматі. Адже це значно зручніше, ніж використання важких і не надто зручних томів, які набрані шрифтом брайля. Є у нас і спеціальна друкарська машинка, яка підключається до комп'ютера і дозволяє незрячим учням писати диктанти на рівні з іншими.

- Новий закон про освіту, на вашу думку, поліпшить ситуацію в освіті?

- Цей закон чудовий, але згадаймо, що й Конституція у нас - чи не найкраща у всій Європі. Але ж чи вона діє у повній мірі? Тому дуже важливо, щоб врешті цей мертвий папір ожив, і усі ті потрібні та важливі задекларовані речі були реалізовані. Самі вчителі готові до змін і хочуть змінюватися, їм просто потрібно у цьому допомогти. Ми вже звикли до того, що методичні центри будуть приходити до нас не з перевірками, а з питаннями - "чим вам допомогти?", "як вас підтримати?" Цікавою новацією закону є запровадження посади освітянського омбудсмена, який опікуватиметься нашими проблемами. На часі й допомога педагогам практичного психолога, який організує емоційний захист, розвантаження і релакс для вчителя, зупинить його емоційне вигорання. Адже ми часто акцентуємо увагу на тих психологічних травмах, які може нанести вчитель учню, але ж негатив часто йде і у зворотному напрямку. Вчитель насправді ж нині ніяк не захищений ні від батьківської, ні від учнівської сваволі, які іноді можуть проявлятися досить гостро. Думаю, від такої ситуації незахищеності програє не лише вчитель, програє усе суспільство. І якщо впровадження нового закону зможе виправити цю ситуацію, це буде дуже добре.
 

Довідка "МістА"

Гуманітарна гімназія №1 ім.Пирогова - це єдиний в області заклад із поглибленим вивченням іноземних мов - англійської, німецької, французької. Гуманітарна гімназія №1 була побудована в 1936 році. Під час Другої світової війни зруйнована. Після відбудови в 1946 році працювала як жіноча гімназія. З нагоди відзначення 150-річчя з дня народження видатного лікаря Миколи Пирогова школі присвоєно його ім'я. 1961 року в закладі почалося поглиблене вивчення англійської мови.
У 2006 році школа набуває статусу спеціалізованої з поглибленим вивченням англійської мови, а в 2008 році - статусу "НВК СЗШ І ступеня з поглибленим вивченням іноземних мов - гуманітарна гімназія №1 ім.Пирогова".
За вагомий внесок у розвиток освітньої галузі України в 2009 році гімназія визнана переможцем Всеукраїнського проекту "Флагман сучасної освіти України".
У рік 20-річчя незалежності України та 75-річчя закладу подвижницька праця колективу була визнана на Всеукраїнському рівні: представлення в масштабному проекті, презентаційно-іміджевому виданні "Літопис досягнень сучасної України: "Успішні професіонали".
Після реорганізації за європейським типом заклад отримує статус гуманітарної гімназії (5-11 класи, які навчаються в одну зміну). За результатами щорічного рейтингу гімназія посідає ІІІ місце серед навчальних закладів нового типу, в якому створені комфортні сучасні умови для навчання та виховання 1155 юних вінничан, що поглиблено вивчають англійську, німецьку, французьку мови. Гімназисти також мають можливість факультативно вивчати польську, китайську та італійську мови. Доказом того, що співпраця учнів, батьків, учителів творить дива, стали найкращі в місті оновлені за європейським стандартом актова зала та шкільна їдальня, оснащені сучасною мультимедійною технікою навчальні кабінети.
Заклад щорічно приймає іноземні делегації з Великобританії, Франції, Голландії, Польщі.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

495

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

365

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

189

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

179

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

174

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...