Статус УБД для добровольців

Статус УБД для добровольців


Із майже 14 тисяч учасників бойових дій на Вінниччині соціальних виплат через суд добилися лише семеро добровольців

  На Вінниччині нині налічується 13 тисяч 669 учасників бойових дій. Скільки із них статус УБД отримало добровольців - встановити не вдалося. Як виявилось, такої статистики не ведуть органи соціального захисту, які потім нараховують пільги учасникам УБД. Не ведуть такої статистики і суди, через які добровольці і мають єдину можливість легалізувати свій статус захисника держави. Що точно відомо, то це те, що соціальні виплати завдяки рішенню суду отримали лише 7 добровольців, які в АТО захищали територіальну цілісність України.

"Вирішив отримати УДБ, щоб поставити лицемірів на місце"

  Айдарівець Роман Джураєв понад рік ходив по різних інстанціях, щоб відсудити свій статус учасника бойових дій і отримати визнання у держави. Каже, лише завдяки тому, що юристи-волонтери зібрали для нього гарний пакет документів, його справу не завернули і статус надали. Так пощастило ще кільком "айдарівцям". Решта - досі бігають по інстанціях. Більшість розчаровуються і не доводять справу до кінця.
- На війну пішов добровольцем, бо мав військову підготовку. Навесні 2014 року не було чіткої координації. Ми кілька місяців воювали зі зброєю в руках і тільки влітку 2014-го увійшли у формування "Айдар". У 2015 році, коли "Айдар" увійшов до складу ЗСУ, я зрозумів, що треба повертатися додому, бо держава вже зможе координувати роботу, а я відповідно - працювати і утримувати сім'ю, - розповів Роман. - Повернувшись, я не думав про статус чи якісь пільги. Був гордий з того, що виконав свій обов'язок перед державою. Та одного разу побачив, як посвідченням УБД "козиряють" люди, які там зовсім не були. Стало образливо. Вирішив, заради принципу, отримати УДБ, щоб поставити таких лицемірів на місце.

  Добиватися УБД Роману допомогли юристи "Юридичної клініки", яка діє при  громадській спілці "Всеукраїнське об'єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО". До них він звернувся по допомогу. Через півтори року бюрократичних тяжб доброволець таки отримав посвідчення УБД.

Доброволець, який не став контрактником, на статус претендувати не може

  Попри усі зміни і доповнення, українське законодавство досі не врегулювало питання добровольців. Керівниця "Юридичної клініки" Жанна Грушко пояснює, що на сьогодні єдиним законодавчим актом, яким держава визнає факт участі добровольців у бойових діях у зоні АТО у Донецькій та Луганській областях є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". У ньому, зокрема, йдеться про те, що добровольці мають право отримувати статус УБД за умови, що підрозділ, в якому вони служили, увійшов до складу одного із силових відомств.

  - Верховна Рада ще у квітні 2015 року ухвалила зміни до чинного законодавства, розширивши коло осіб, які мають право отримати статус учасника бойових дій. Доповнений закон надає таке право, серед інших, особам, які у складі добровольчих формувань брали безпосередню участь в АТО. Але статус можна отримати за умови, що пізніше ці добровольчі формування були включені до складу Збройних сил, Міністерства внутрішніх справ чи Національної гвардії України, - розповідає Жанна Грушко. - На сьогодні народні депутати розробили низку законопроектів, але парламентарям бракує політичної волі для розгляду цих документів. І тому заяви про підтримку оборонців України з вуст політиків здебільше декларативного характеру. Тому маємо наступне: поняття "доброволець" у чинному законодавстві не визначене. У законі йдеться лише про "осіб, які перебувають у складі добровольчих формувань". Визначення ж поняття "добровольче формування" в чинному законодавстві знову ж таки відсутнє. Якщо дотримуватися букви закону, то фактично боєць, який добровільно пішов на фронт у 2014 році, відслужив і повернувся, але при цьому не пішов на контрактну службу, не може претендувати на відповідний статус. Тому шлях до отримання статусу УБД для добровольців залишається тривалим і кропітким.

Рішення суду - ще не все

  Юристка наголошує, що головне - не поспішати і діяти послідовно. Спершу треба взяти дві нотаріально посвідчені заяви від тих осіб, які вже мають статус УБД. Додати будь-які документи, які підтверджують перебування бійця у зоні АТО (документи про відрядження, накази чи розпорядження про в'їзди у сектори). Із ними доброволець звертається до суду, написавши позовну заяву про визнання його учасником бойових дій. Суд відкриває провадження у справі і на підставі зібраних доказів і матеріалів виносить рішення: визнати учасниками бойових дій чи ні. Як правило, якщо документи в порядку, то суд не відмовляє. Утім визнання судом факту участі добровольця у бойових діях - це лише один крок для того, щоб надати статус УБД. У багатьох добровольців є рішення суду, але як ним далі скористатися, вони не знають. Комусь бракує інформації, комусь - координації дій. А звертатися треба у міжвідомчу комісію, яка діє при Державній службі у справах АТО. Ця комісія, по суті, остання і визначальна інстанція.

Де-юре і де-факто

  Де-факто. Добровольці, які не легалізували свій статус, можуть претендувати лише на статус інваліда війни, якщо інвалідність настала внаслідок участі в бойових діях. У разі їхньої смерті (загибелі) рідні бійця мають право на статус сім'ї загиблого. Проблема набула більшого розголосу, коли виявилося, що члени сімей загиблих не мають підстав для оформлення статусів та отримання виплат. Чоловіків, яких ховали з почестями військовослужбовців та посмертними нагородами "За мужність", як з'ясувалося, у списках особового складу відповідних військових частин не було, а отже, вони не є учасники бойових дій.

  Де-юре. Показовим прикладом є історія наймолодшого вінничанина, який загинув в АТО - 19-річного Євгена Костюка із позивним Шльоцик. Його мати Вікторія судиться з Міністерством оборони України через те, що нібито немає доказів про участь Євгена у бойових діях на Донбасі. А все тому, що Шльоцик служив у "Правому секторі" - "добробаті", який не підпорядковується жодному силовому відомству.

  - Досі поза повноваженнями держави, але які воюють на українській стороні, залишають об'єднання "Правий сектор", ОУН та інші "самостійницькі" угруповання. Усі їхні бійці досі вважаються добровольцями-нелегалами, - коментує начальник відділу допомоги учасникам АТО департаменту соціальної і молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації Андрій Грачов. - В Україні вже майже 280 тисяч бійців отримали посвідчення УБД, на Вінниччині - майже 14 тисяч. Справді, законодавство прописує так, що померлій людині не можна присвоїти статус учасника бойових дій. Але родина може оформити допомогу як сім'я загиблого героя. У нас в області є такі приклади. Ситуація зі Шльоциком складалася таким чином, що родина потрапила від вплив громадських активістів. Їм не потрібно встановлювати статус УБД (бо це неможливо), треба довести факт його перебування в зоні проведення АТО і загибель при виконанні бойового завдання, на підставі чого вони отримають статус сім'ї загиблого і зможуть претендувати на соціальні гарантії.

  На сьогодні відповідну підтримку ветеранам-добровольцям мають право самостійно надавати органи місцевого самоврядування. Тобто сільські, міські і обласні ради можуть виділяти кошти на допомогу чи лікування добровольців, поширювати на них дію чинних соціальних програм чи започатковувати свої. Утім надавати статус УБД - не є компетенцією органів місцевого самоврядування.

До речі

  На початку 2017-го Україна отримала ще одне свято - День українського добровольця. Відзначають його 14 березня, саме тоді, коли у 2014 році просто з Майдану Незалежності перші добровольці відправилися на тренувальну базу у Нових Петрівцях під Києвом.

  Станом на вересень 2014 року було відомо про створення 44 батальйонів територіальної оборони ЗСУ, 32 добровольчих батальйонів патрульної служби міліції, 3-ох батальйонів особливого призначення Нацгвардії, а також Добровольчого українського корпусу. Цивільний корпус повідомляв про 37 воюючих підрозділів.

  Незабаром після початку військових дій добровольчі батальйони починають інтегрувати як у Збройні Сили України, так і в Національну гвардію.
У Генеральному штабі пояснювали, чому так важливий був перехід добровольчих батальйонів до складу ЗСУ і Нацгвардії - в Україні заборонено функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законодавством (ст. 17 Конституції).

 


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

961

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

423

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

346

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

334

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

333

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...