Бізнес для переселенців: Піна для вогнегасників, вирощування малини та виготовлення меблів

Бізнес для переселенців: Піна для вогнегасників, вирощування малини та виготовлення меблів

Понад 60 людей зібрались 30 листопада на форум проекту USAID "Економічні можливості постраждалим від конфлікту".

  Усі вони у рамках проекту пройшли навчання і тренінги з підприємницької діяльності. Частина з них за конкурсом бізнес-планів отримала гранти на започаткування і розвиток власного бізнесу.
- У 8 регіонах України вже видано понад 35 грантів, більше 400 людей пройшли навчання. Важливіша за цифри доля та історія людей. Вони не побоялись започаткувати власну справу пройшовши в нас навчання, і зараз успішно працюють. Гранти надавалися до 300 тисяч гривень. Їх призначення - реалізація двох видів проектів. Для бізнесу та людям, які розпочинають власну справу: сфера послуг та виробництво, - проінформувала директор проекту USAID "Економічні можливості постраждалим від конфлікту" Наталія Карбовська.
Як ішли до власної справи, що мали спочатку і які тепер плани - переселенці поділились своїми історіями. Ось кілька з них.

"Не люблю це слово, але ми вимушено переміщені особи, добровільно не тікали"

  Унікальний бізнес започаткував на Вінниччині підприємець із Луганщини Володимир. Він розпочав виробництво піни для вогнегасників. Раніше її закуповували за кордоном.
- Ми на Луганщині працювали до початку війни. У травні (2014-го. - Ред.) зайшли російська армія та мілітарні козацькі загони. Особливо ці козацькі організації почали вимагати з підприємств гроші і різати обладнання. Наше підприємство займається розробкою і виробництвом засобів захисту людей. У нас забрали виробниче, офісне приміщення і обладнання, довелось тікати. Не люблю це слово, але ми вимушено переміщені особи, добровільно не тікали, - говорить Володимир. - Частину обладнання все ж вдалось вивезти і зупинились у Вінницькій області. Один із продуктів - це піноутворювач для гасіння пожеж. Речовину, з яких виробляли вогнегасники, завозили з Німеччини та Чехії. Її собівартість достатньо висока. Виникла необхідність виробляти таку сировину у нас. Ми розробили проект. Потрібен реактор і насосне обладнання, але не було коштів. І тут з`явився цей проект. Ми отримали грант, необхідне обладнання - реактор вже у нас на підприємстві. В результаті ми створили на Вінниччині 50 робочих місць.

"Вже опитали рестораторів, створила онлайн-групу в мережі, де продаю всю продукцію"

  Юлія - переселенка з Криму, Ліана - з Горлівки. Вони вирішили вирощувати малину. Зараз її продають: сушену, заморожену, роблять джеми.
Юля каже, що коли переїхала з Ялти на Вінниччину, то спершу кілька тижнів плакала.

  - Чоловік у той момент був у зоні АТО. Коли приїхали на Вінниччину, у нас була тільки земля і розбита хата, яка залишилась у спадок. Щось потрібно було робити, правильно використовувати землю. Ми вирішили вирощувати гриби, потім розширились і придбали теплицю. Працювали рік. Однак не стабільний цей бізнес із вирощування. Його і дорого утримувати. Вирішили засадити весь город малиною, - розповіла Юлія Гаврилюк. - Якщо професійно ставитись до вирощення малини, це затратний процес на початковому етапі. Але найголовніше - це полив. Завдяки програмі я отримала крапельний полив. Для мене це були нереальні кошти. Вже опитали рестораторів, створила онлайн-групу в мережі, де продаю всю продукцію - сушена та заморожена малина, джеми, гриби, зелень.
Сусідкою по будинках, а тепер уже і по бізнесу для Юлі Гаврилюк стала Ліана Міхеєва.

  - Купили земельну ділянку, будинок був із земляними полами. Ми стали сусідами сім`ї Юлі. Земля може прогодувати, але достатку, як такого не дає. Ми вирішили виконати це завдання, тож посадили малину. Влітку її поливали відрами, і це важка робота, - акцентує Ліана. - Завдяки гранту отримали систему крапельного поливу. Тепер ми будемо вільні. І дуже вдячні.

"Сам грант не вирішує проблем, все одно потрібно працювати"

  Геннадій у Вінницькій області взявся виготовляти меблі. Участь у програмі і отриманий грант дозволили йому купити фрезерний станок.
Він переконаний, що для успіху найголовніше праця та самовдосконалення.
- Це дорога штука. Завдяки йому збільшили виробництво, - каже чоловік. - Сам грант не вирішує ваших проблем, все одно потрібно працювати. Програма дуже корисна, але без своєї праці успіху не отримаєш.
За словами голови ынформаційно-просвітницького центру "Вісь" Світлани Дубини, протягом цього року навчальну програму із розвитку бізнес-навичок у рамках проекту успішно завершили 85 людей. Усі - віком 18-60+.
Зараз триває набір на новий безплатний тренінговий курс (протягом 2017-2018 років) із розвитку бізнес-навичок для людей з інвалідністю, котрі планують навчитися і, можливо, розпочати власний бізнес.
 


Микола ГАНДЗЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

961

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

423

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

346

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

334

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

333

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...