Понад 900 держпідприємств Будуть приватизовані

Понад 900 держпідприємств Будуть приватизовані

Верховна Рада недавно в першому читанні схвалила урядовий законопроект №7066 "Про приватизацію державного майна".

  Ось уже три роки в Україні проходить масштабна приватизація, але цього разу законодавчі норми планують істотно змінити. Сайт "Сегодня" розповідає, як буде проходити приватизація і навіщо це взагалі потрібно.
Проведення приватизації державних об'єктів є однією з вимог Міжнародного валютного фонду для надання Україні наступного траншу.

  За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, у 2016 році із 3460 держпідприємств 608 виявилися повністю збитковими, а 1666 і зовсім непрацюючими. Зараз відсоток держсектора в економіці становить 15,8%, але Мінекономрозвитку планує скоротити цю цифру до 6%.

  Відзначається, що державні підприємства несуть великий збиток і витягують дуже багато грошей з бюджету.
- У 2015 році, наприклад, вони витягли з кишень платників податків 56 млрд грн. Це можна порівняти з бюджетом Міністерства оборони, - розповів заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

  Нефьодов пояснює, що кожен рік на утримання цих підприємств виділяється сума грошей, яка становить половину того, що витрачається на Армію. Наприклад, 2015 року це було більше 50 млрд грн. За 2016 р. прибуток 100 найбільших державних підприємств склав 26, 4 млрд грн, при цьому 85% (22,5 млрд) було отримано від однієї компанії - "Нафтогазу".
У пояснювальній записці до законопроекту говориться, що зволікання з приватизацією сприяє тільки руйнуванню підприємств і погіршенню ситуації.
"З огляду нате, що більше 90% державних активів введено в експлуатацію 50-150 років тому, затримка з приватизацією цих об'єктів призводить до їх подальшого руйнування, зниження інвестиційної привабливості", - зазначено в записці.

  На 2018 рік заплановано отримати від приватизації 22,5 млрд грн прибутку.
Згідно з новим законопроектом, в 2018 р Україна повинна отримати від приватизації 22,5 млрд грн прибутку, тоді як в попередніх роках ці прогнози становили всього 17 млрд Але в тому ж 2014 р. план по приватизації держмайна був виконаний всього на 2, 7% (467 млн грн). А в період з січня по серпень цього року від приватизації було отримано більше 1, 5 млрд грн (8,9%).
У 2018 році Фонд держмайна України планує продати Одеський припортовий завод, "Турбоатом", Державну продовольчо-зернову корпорацію України і т.д.
Нагадаємо, що Одеський припортовий завод, сумарний борг якого майже зрівнявся з його вартістю на аукціоні, двічі намагалися продати ще у 2016 році.
В урядовому законопроекті замість п'яти способів приватизації залишили тільки два - аукціон і викуп об'єктів приватизації в тому випадку, якщо на момент ухвалення закону майно вже було в оренді. Також встановлено чіткі терміни підготовки - 11 місяців для об'єктів великої приватизації та 5 місяців для об'єктів малої приватизації.
 

"Місто" запитало у вінничан: "На що потрібно витратити кошти, які держава отримає від чергової приватизації?"

Геннадій, учитель:

- На освіту, навчання - це майбутнє нашої держави. Особливо медики, щоб змогли вилікувати людину. Пенсії, щоб люди могли краще жити, не так як зараз. Щоб держава могла після приватизації правильно організувати бізнес, був розвиток.

Оксана, бухгалтер:

- Нехай залишиться в резерві бюджету. Направляти кошти на найнеобхідніше - медицину, дороги, оборону держави.

Владислав, студент:

- На дороги можна, але освіта і  медицина найголовніше. Бо якщо не буде достойної зарплати вчителям, вони будуть виїжджати за кордон.

Андрій, підприємець:

- Я вважаю, на дороги в першу чергу. Однак витратять отримані кошти, в людей не спитають.

Валентина, пенсіонерка:

- На пенсії, бо це зараз знущання над людьми. Вона і так невелика, та ще двом інвалідам-пенсіонерам відмовили в субсидії, ходили 3 рази у Прозорий офіс.

Kоментарі

Екс-міністр економіки Володимир Лановий:

- Приватні монополії - страшніші від державних. Тому треба провести демонополізацію. По-друге, продавати акції не одним пакетом 99%, а 20-25% - найбільший пакет. А акції в роздрібному порядку продавати громадянам України. Тоді ми сформуємо середній клас і упередимо створення олігархічних кланів.

Керівник Офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук:

- Нова ідеологія полягає в тому, що ми відділяємо не найдорожчі підприємства, а менші, які не мають стратегічного значення для держави. І механізм стартового ціноутворення перекладається на прозору конкурсну процедуру. Зрештою, не такою важливою стає ця стартова ціна підприємства, основна мета - не стільки отримання коштів у бюджет, скільки припинення збитків, зловживань і корупції та спотворення конкуренції на ринку.

Керівник Фонду держмайна Віталій Трубаров:

- За державою повинні залишатися лише ті об'єкти, які забезпечують безпеку, обороноздатність, інфраструктуру. Мінкультури і те має шість стратегічних підприємств, Міністерство соцполітики - 14, Мінекономрозвитку - 31. Держава має бути регулятором, а не самостійно вести господарську діяльність.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

103

Під час навчань "Чисте небо" розбився літак.  "Близько 17.00 16 жовтня в районі села Уланів, між населеними пунктами Бердичів та Хмільник, ...

93

Спорткомплекс уже огороджують парканом, роботи почнуть з ремонту даху Минулого тижня почались підготовчі роботи до великої ...

67

За день на благодійному фестивалі для Івасика Бедрія вінничани зібрали 194 тис. грн. Вінниця - місто чуйних людей, небайдужих до чужої ...

63

У Вінниці автомобілісти влаштували акції проти високих цін на пальне 11 жовтня з 9.00 до 10.00 представники вінницького осередку ГО «Авто ...

60

Переваги логістичним компаніям для прискорення перевезень вантажу Корупційний механізм отримання неправомірної вигоди посадовцями ...