Суд звільнив з-за грат довічника за станом здоров'я

Суд звільнив з-за грат довічника за станом здоров'я

Раніше Олександр Каверзін звернувся до Європейського суду і відсудив в України 40 тисяч євро компенсації

  Третього листопада Апеляційний суд Вінницької області ухвалив рішення, яке прогриміло на всю Україну і яке уже назвали прецедентом як правоохоронці, так і працівники пенітенціарної системи. Цього дня суд постановив звільнити від подальшого відбування покарання засудженого, який за рядом статей Кримінального кодексу отримав довічне ув'язнення, котре останнім часом відбував у вінницькій тюрмі.
"Це сталося. У Вінницькій області від відбування покарання було звільнено першого довічника. Виявилось, що його хвороба перешкоджає подальшому відбуванню покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
На ньому було декілька трупів. Три з них - співробітники міліції.
Що скажете, Генеральна прокуратура?" - написав на своїй сторінці у соцмережі екс-голова Державної пенітенціарної служби Сергій Старенький.

За що отримав пожиттєво

  Звільнений - 44-річний Олександр Каверзін. Пожиттєвий вирок він отримав у 2002 році, засуджений за 13 злочинів. Обвинувачувався у вбивстві семи осіб, серед яких троє працівники міліції, у бандитизмі і розбоях, незаконному зберіганні вогнепальної зброї, повідомили у прес-службі Апеляційного суду області.

  Після скандального звільнення довічника журналісти підняли "кримінальну кар'єру" Олександра Каверзіна. Ось що писали про нього. Почалося все у Кам'янці-Подільському. Молодий хлопець входив до складу угруповання, яке займалось грабежами і розбоями. Під час одного з таких нальотів у Кам'янці були убиті двоє чоловіків. Злочин був розкритий, більша частина банди арештована, ватажок звів порахунки з життям при затриманні. А от Карверзін зник. 1996 року був оголошений у розшук, у тому числі й Інтерполом. Деякий час переховувався у Росії.

  Будучи у бігах, від справ, як мовиться, не відійшов. У Миколаєві із подільником намагався пограбувати валютчика. Той напад був розіграний, як по нотах: з дівчиною, випивкою і чоловіком, який начебто ось-ось має повернутися додому. Затримати Каверзіна з подільником, які уже приставили ніж до горла валютника, намагались дільничний разом із товаришем, колишнім міліціонером. Дільничний отримав важкі поранення, в тому числі вогнепальне у живіт, але вижив. А от його друг загинув.

  Затримали Карверзіна у 2001 році у Харкові, у будинку приватного адвоката, з якою він жив. Спецоперацію проводив УБОЗ. При обшуку у затриманого правоохоронці вилучили цілий арсенал зброї, а також два паспорти громадянина України на інші прізвища.

Європейський суд і 40 тис. євро компенсації

  У своєму рішенні про звільнення довічно засудженого Олександра Каверзіна Апеляційний суд області посилається на рішення Європейського суду з прав людини на користь Каверзіна, а також на те, що його здоров'ю існує суттєва загроза.
- Олександр Каверзін - інвалід 1 групи по зору, страждає внутрішньо черепним тиском, який може спровокувати інсульт. Осліп чоловік від катувань, що завдали йому працівники міліції. Про це дізнався і Європейський суд з прав людини, - повідомляє прес-служба Апеляційного суду Вінницької області. - Суд керувався рішенням ЄСПЛ у справі "Лорс проти Нідерландів". У ньому - мова про те, що "повна сенсорна ізоляція, поєднана з тотальною соціальною ізоляцією, може знищити особистість та становить форму негуманного поводження, яка не може бути виправдана потребами забезпечення безпеки за будь-яких причин.
Європейський суд з прав людини скаргу і вимогу сатисфакції Олександра Карвезіна розглянув у травні 2012-го. У своєму зверненні до ЄСПЛ Каверзін скаржився на те, що під час затримання його побили, у райвідділку катували, внаслідок чого він отримав ушкодження ока і потім осліп. Також засуджений жалівся на те, що його скарги належним чином не розглядались, а уже коли він був сліпий, на нього все одно надівали кайданки…

  Частину вимог Каверзіна ЄСПЛ все ж відхилив. Утім постановив, що держава-відповідач має виплатити заявнику 40 тисяч євро відшкодування моральної шкоди.
"Місто" ознайомилось зі стислим викладом рішення ЄСПЛ "Каверзін проти України". І однією з причин того, що ЄСПЛ став на бік довічника, можна вважати те, що за його скаргами була здійснена лише одна перевірка.

  "Судами не були розглянуті неодноразові скарги заявника про те, що зізнання у вчиненні злочину було отримано від нього в результаті катування, ані в контексті оцінки допустимості цих визнавальних показань, ані в контексті окремої перевірки. Суди відхиляли ці скарги заявника як необґрунтовані, спираючись виключно на постанову прокурора від 26 січня 2001 року", - читаємо, зокрема, у рішенні Європейського суду.

Прокуратура подаватиме касацію

  У прес-службі прокуратури Вінницької області повідомили, що готують касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду.
- Навіть сухий перелік статей Кримінального кодексу України, за які він відбував покарання, говорить про тяжкі злочини, які скоїв 44-річний рецидивіст. На його совісті численні убивства, у тому числі працівників правоохоронних органів при виконанні службових обов'язків, - проінформували у прес-службі обласної прокуратури. - Прокуратура вважає вирок суду м'яким і діятиме у межах закону та справедливості.
Звільнення від покарання за хворобою передбачено ст.84 Кримінального кодексу України. У ній йдеться про засуджених загалом, розмежування на довічників чи інших засуджених там немає. Олександр Каверзін став першим засудженим до довічного ув'язнення, якого звільнили від відбування показання за цією статтею Кримінального кодексу.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

4311

Родина з Луганська каже, що кращого за Вінницю міста ще не бачили Життя для Світлани Петрищевої і її сім'ї розділилося на "до" і "після" ...

242

У Вінниці запустили систему пошуку дітей за допомогою СМС Із 14 вересня поліція Вінниччини долучилась до соціального проекту "Пошук ...

234

Жителька приміського села Іллінецького району, яка звикла ходити з райцентру додому пішки і якій протягом тривалого часу ніщо не ...

223

17 вересня перестало битися серце неймовірно сильної і талановитої жінки Раїси Панасюк.  45-річна громадська діячка за своє непросте ...

196

У Вінниці 13 вересня у залі засідань міської ради почесні грамоти та грошові премії отримали четверо поліцейських, які менш ніж за два ...