Вінниця шукатиме своє скіфське коріння на Сабарові ...а Замкова гора може стати історичною родзинкою для туристів

Вінниця шукатиме своє скіфське коріння на Сабарові ...а Замкова гора може стати історичною родзинкою для туристів

Звіт наукової співробітниці Інституту археології Національної академії наук України Лариси Виногродської, яка відзвітувала 27 жовтня на сесії міськради про результати останніх археологічних розкопок у Вінниці, викликав цікавість і у депутатів, і у громадськості.

Адже йшлося про нові, ще не вивчені місця майбутніх досліджень, а також про можливості успішного використання вже існуючого історичного потенціалу міста, який приваблює туристів.
- Досі ніхто, крім нашої експедиції, на території Вінниці фундаментальні розкопки не проводив, - каже Лариса Виногродська.
Дослідження проводили на території Мурів, на Замковій горі, на території лікарні імені Ющенка.
- Серед інших розкопів - й поховання священика, з усіма атрибутами, які відповідали його званню, - каже науковиця. - Судячи з усього, воно відноситься до кінця 18 - початку 19 сторіччя. Час майже не торкнувся тонкого різьблення великого нагрудного кипарисового хреста з Нового Афону.
На думку істориків, сан такого священика був досить високим. А те, що його поховали саме на території Замкової гори, ймовірно, свідчить про те, що там свого часу була й церква.
На давньому кладовищі також знайдені численні монети, натільні хрести, скляні браслети та кераміка 13-16 століть.
- На території прилеглого городища ми розкопали житло 13 сторіччя, - каже Лариса Виногродська. - Можемо це стверджувати по знайденому там скляному браслету, давньоруському напоясному ключу та залишках кераміки.
А поряд експедиція розкопала давнє кострище трипільської культури.
- Воно величезне, досі такого навіть не бачили, - говорить Лариса Виногродська.
Загалом знахідки, які вивчили науковці, належати до трипільського, давньоруського, золотоординського, а також литовського періоду. Понад три тисячі знахідок передали до обласного краєзнавчого музею. Археологи вважають, що дослідження потрібно продовжувати.
- Зокрема на Сабарівському городищі, - каже Лариса Виногродська. - Адже там вже знайдені матеріали древньоруського періоду та скіфської культури. Це городище, яке дуже приваблює туристів – там надзвичайно гарні місця. Тому для розвитку туризму у Вінниці потрібно працювати й там.
Міський голова Сергій Моргунов обіцяв обміркувати пропозицію.
- Крім самих археологічних досліджень, потрібно шукати й письмові підтвердження того, що вік міського поселення на території сучасної Вінниці значно давніший нині прийнятого офіційного датування, - зауважив мер.
Разом із тим депутати підтримали рішення, яким передбачено можливість створення на території Замкової гори історико-туристичного комплексу з оглядовим майданчиком та музейними експозиціями виявлених археологічних знахідок.
 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

196

У Вінниці підбили підсумки ІІ Міжнародного мистецького пленеру «Кращий художник / The best artist 2018».  Дев’ять днів художники із семи країн ...

195

Триденний літературний фестиваль «Острів Європа», присвячений «камерним» літературам, малим мовам та локальним текстам, зібрав у ...

166

Маніпуляцією назвали чиновники заяви деяких перевізників про відміну із 1 липня пільгового проїзду Рішення монетизувати пільги на ...

151

Депутати відклали голосування по призначенню на наступну сесію у липні Під час сесії Вінницької облради, яка відбулася 15 червня, ...

148

Купили земснаряд у Херсоні, він може піднімати мул із глибини семи метрів Із 7 червня триває очистка дна Південного Бугу від мулу і ...