Вік живи вік учись, або як наздогнати те, на що бракувало часу в молодості

Як заохотити  навчатися тих, хто вийшов на заслужений  відпочинок, та як організувати  навчальний процес тим, кому  «50+».

  Це обговорювали у Вінниці експерти з шести країн світу та представники  усіх регіонів України. Обмінятися  знаннями та досвідом на Міжнародний форум "Навчання людей поважного віку: досвід та перспективи", який відбувся на базі  Вінницького державного педагогічного  університету імені Коцюбинського, з’їхалися представники  Нідерландів, Німеччини, Білорусі, Латвії, Грузії та Молдови, а також  українські громадські організації та державні інституції, які  працюють із людьми старшого віку.

  Впровадження спеціальних навчальних програм для студентів старшого віку у  сфері освіти  розвинених країн світу  вже давно є не новим, а популярним трендом. Приміром, Джамбо Клерк з Нідерландів питаннями навчання дорослих  займається майже 40 років. Експерт працював у Східній та Західній Європі, досі не залишає, щоправда, підтримує на відстані, через мережу  Інтернет,  проекти у Росії.

  - Коли  починається старість? Інколи втрачаєш роботу у 45 років і важко знайти нову. Тоді  настає відчуття, що ти старий. Тому маємо розуміти, що навчання  потребують  різні  категорії людей, в тому числі від 45 до 110 років. Існує декілька підходів до роботи з старшими людьми. У першу чергу  ми повинні турбуватися про них, але  не забувати, що вони можуть ще все самі. Тому наше завдання допомогти їм зрозуміти, що у них є сили бути активними.  Ініціативи старших людей необхідно підтримувати, однак інституції, які працюють  з представниками «золотого віку» не повинні привласнювати їх ідеї. Старші люди є значним ресурсом і можуть відігравати активну роль у суспільстві.  Наші громади потребують людей поважного віку, їх  мудрість і життєвий досвід для покращення наших умов сьогодні,  - каже Джамбо  Клерк.

  Вінницькі люди поважного віку самі руйнують стереотип, що здобувати нові знання та освіту хоче та може лише молодь. За словами заступниці голови Правління Громадської організації "Центр Поділля-Соціум" Анни Моргун, потрібно лише грамотно й мудро підбирати програми для старших людей.

  - На сьогодні є активність серед людей старшого віку. Так, на комп’ютерні курси в територіальному центрі та в нашій громадській організації записано більше 100 людей наперед. І це лише один прикладів. Люди відвідують різні заняття, тому таких центрів має бути не два точно  у такому місті, як  Вінниця.  Їх потрібно відкривати у кожному мікрорайоні  обласного центру, щоб можна обирати. Приємно, що вінницький  педагогічний університет ініціював створення навчання  для літніх людей. Я бачила, як працюють університети «третього віку» у Польщі та Естонії. Можу сказати  - дещо схожі. Але там навчання не безкоштовне, інколи сплачують  мінімальну частинку 2-5% від загальної вартості навчання. Справа навіть не в грошах, але коли людина платить, у неї інший рівень відповідальності. До того ж, і в Естонії, і в Польщі центри для людей старшого віку  -  це великі приміщення, де вони  можуть відпочивати, залишитися на ночівлю. Наша мрія і мета - створити великий центр у Вінниці, адже ми переконанні: люди старшого віку є хорошим ресурсом для громади , їх потрібно навчати, наприклад, як брати участь у конкурсах, проектах, у формуванні міського бюджету, - зауважила  Анна Моргун.
У більшості країн, як і в Україні, каже Анна Моргун активними пенсіонерами є саме жінки.

  Спільним для пенсіонерів, наприклад, Латвії та України, зазначає  міжнародна експертка з освіта дорослих Аніта Якобсоне, є мізерні пенсії. Однак вона наголошує, що не потрібно зациклюватися на грошах, адже сьогодні є багато  можливостей, аби старість була у радість. Себе  63-річна жінка  називає  «типовою сеньйорою», яка лише на пенсії почала будувати власний будинок  та здійснює свою мрію  - садить сад. Щоправда посміхаючись, зазначає, їй пощастило вийти на заслужений відпочинок до того, як зрівняється пенсійний вік чоловіків і жінок. У Латвії на пенсію незабаром усі «виходитимуть» у 65 років.

  - В Україні багато  пенсіонерів живуть на дуже  скромну пенсію. У нас в Латвії теж відсоток тих, хто  отримує пенсію у 170 євро на місяць, великий -  65%-70%. Але ніколи не можна зациклюватися лише на фінансовому  ресурсі. Дуже важливо, коли готуєшся стати пенсіонером, усвідомити, що час - це головна валюта життя, і потрібно розумно її використовувати. Нам усім здається, що коли ми прийдемо до такого віку, коли не будемо активно працювати, щось відчутно  зміниться. Насправді, коли ми підходимо до цього, розуміємо, що ми зовсім не старі, наше сприйняття життя становиться все більше повноцінним, воно не таке пласке та одноманітне, як 15-20 років тому. Пенсіонери Латвії живуть сьогодні активно, адже у нас багато культурних  заходів, недержавних організації, в яких «сеньйори» беруть  участь. Обмінюються досвідом, допомагають один одному, займаються активними  способом  життя. Можна часто зустріти пенсіонерів  за скандинавською ходьбою. Сьогодні головне, щоб частина тих активних, які позитивно мислять, поділилися  досвідом з іншими, які б повірили в те, що жити добре можна не лише завдяки коштам. Адже старіння залежить від суспільства, яке оточує, й індивідуального вибору. Але вони - як дві з’єднані судини. Якщо суспільство змінюється, воно підтягує індивідуум, а коли індивід  підтягує свій вибір - це впливає на оточення, - розповіла Аніта Якобсоне.

  Сьогодні у Вінниці понад  370 тисяч  жителів, із них  98 тисяч – це пенсіонери. Ці люди є великим потенціалом  для міста, тому на їх навчання саме у дорослому віці потрібно звертати більше уваги, зазначила заступник міського голови  Галина Якубович.

  - Такі  форуми покликані звернути більшу увагу на навчання і на потенціал, який мають люди поважного віку і який потрібен нашій державі. Можливо, він зараз не використовується у повній мірі, але ми знаємо, що в кожній територіальній громаді є ініціативні люди, які небайдужі і можуть багато користі принести суспільству. У Стратегії розвитку міста Вінниці 2020 є такий напрямок як сильна територіальна громада, тобто кожен громадянин повинен відчувати, що він є частиною територіальної громади. Його пропозиції та ініціативи мають бути почуті, мають реалізовуватися в місті, щоб місто розвивалося і було комфортним для життя кожного, - зауважила Галина Якубович.

  До речі, в Україні відтепер на законодавчому рівні зламано стереотип,  що освіта дорослих  - це лише  післядипломна освіта. Так, можливості для розвитку навчання дорослих  закладені у новому  законі "Про освіту", який був ухвалений Верховною Радою України 5 вересня. Освіту впродовж життя регламентує стаття 18 документа. Тобто сьогодні офіційно визнано користь цієї освіти.
 

 


Марина ТРОКАЧЕВСЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

4117

Родина з Луганська каже, що кращого за Вінницю міста ще не бачили Життя для Світлани Петрищевої і її сім'ї розділилося на "до" і "після" ...

139

Жителька приміського села Іллінецького району, яка звикла ходити з райцентру додому пішки і якій протягом тривалого часу ніщо не ...

126

У Вінниці запустили систему пошуку дітей за допомогою СМС Із 14 вересня поліція Вінниччини долучилась до соціального проекту "Пошук ...

120

17 вересня перестало битися серце неймовірно сильної і талановитої жінки Раїси Панасюк.  45-річна громадська діячка за своє непросте ...

114

У Вінниці 13 вересня у залі засідань міської ради почесні грамоти та грошові премії отримали четверо поліцейських, які менш ніж за два ...