Пам'ятник Героям Небесної Сотні хочуть встановити у Вінниці, ...проблема виникла з місцем і "сусідами"

Пам'ятник Героям Небесної Сотні хочуть встановити у Вінниці, ...проблема виникла з місцем і

У Вінниці 7 жовтня зібрались понад сотня родичів героїв, загиблих на Майдані під час Революції Гідності.

  Два дні у нашому місті тривала конференція Громадської організації "Родина Героїв Небесної Сотні". Говорили на ній і про встановлення у Вінниці пам'ятника загиблим на Майдані.
Презентував проект майбутнього пам'ятника Андрій Павленко, голова благодійного фонду "Пам'яті Небесної Сотні". Це дерево свободи - бронзова вишня, яка проростає із мапи України.

  - З чого складається пам'ятник: вишня - це символ України, стовбур не рівний, покручений, йде до сонця. Він символізує нелегку долю України, але ми продовжуємо зростати. Хлопці, що загинули - це квіти, які падають. 107 квіточок - на них імена всіх Героїв Небесної Сотні. На самій вишні квітів набагато більше, ніж тих, які впали. Це означає, що ми розвиваємось і нас не зламати.
За словами Андрія Павленка, пам'ятники Героям Небесної Сотні встановлені тільки у Мукачеві і Тернополі. Каже, Вінниця має показати приклад.

  - Люди збирали кошти на пам'ятник героям, свої зароблені кошти на цю пам'ятку. Чому в Києві зруйнували (5 жовтня у Києві на Алеї Небесної Сотні потрощили пам'ятні плити. - Авт.)? Бо на місцях немає.
Здавалось би, логічно, що пам'ятник Небесній Сотні мав би стояти на майдані Небесної Сотні (колишня Театральна). Утім, щодо місця якраз і виникли "дискусії". Щоправда, переважно у місцевих патріотів. Бо ж, за їхніми словами, на вінницькому Майдані уже встановлений Шевченко. Тож однією з пропозицій, від депутата облради Володимира Барцьося, стала компромісна - хай буде встановлено два пам'ятники.

  - Композиція "Дерева свободи" моїй родині подобається. Там буде згадка про кожну людину з Небесної Сотні, - поділилася враженням Зоя Кузьменко, мама загиблого на Майдані Максима Шимка. І висловила пересторогу щодо запропонованої ідеї Володимира Барцьося. - Коли проходить вшанування на Європейській площі, рідко хто схиляє голову перед встановленим "Соколом" пам'яті загиблим на Майдані. Якщо буде пам'ятник Шевченку, то Небесну Сотню знову обходити будуть. Я не хочу, щоб в одному місці був і пам'ятник Шевченку і Небесній Сотні.

  До слова, пам'ятник Тарасу Шевченку у Вінниці відкрили у березні 2014 року, до 200-річчя Кобзаря. Автор пам'ятника - Анатолій Гайдамака, лауреат Державної премії ім.Т.Шевченка, скульптор - Володимир Цісарик. Площу біля музеїв, яка мала назву Музейна, де і встановлений пам'ятник, реконструювали і перейменували - на площу Тараса Шевченка. На Театральній (таку назву тоді мала площа) погруддя Шевченка на високій колоні, обкладеній плиткою, встановили у розпал Революції Гідності.

  Григорій Жаловага, батько Героя Небесної Сотні Анатолія Жаловаги, особисто оглянув площу Небесної Сотні.

  - Найперше, що мені кинулось в очі на площі - це табличка з написом "площа Героїв Небесної Сотні", - говорить Григорій Жаловага. - Пам'ятник Шевченку там мені нагадує монументальну споруду комуняцьких часів. Моя особиста думка, що пам'ятник Небесній Сотні повинен стояти хоча б у Вінниці. Бо у Львові ми також бачимо, як тяжко цей процес йде.

  Тож до Вінницької міської ради ГО "Родина Героїв небесної Сотні" звернулась з проханням, яке стало частиною резолюції зборів їх громадської організації: просять увічнити пам'ять Героїв Майдану у Вінниці, і цей пам'ятник "має бути відокремленим від будь-яких інших історичних подій та постатей".
 


Микола ГАНДЗЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1980

Начальник Головного управління ДСНС Вінниччини про досвід Лозової, який знадобився під час гасіння пожежі на Калинівському арсеналі, ...

1221

14 жовтня Вінниця на день знову стане столицею УНР: які заходи заплановані у місті до Дня захисника України   14 жовтня в Україні ...

1133

Цими вихідними на Європейській площі Вінниці вирувало емоціями “Місто Професій”, де маленькі містяни пробували себе в ролі різних ...

267

Маленькій вінничанці Даші Мартинюк потрібна допомога - сім'я збирає гроші на лікування 8-річної дівчинки.   У Даші лікарі виявили ...

254

6-7 жовтня на Вінниччині перебував Святійший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.   Візит Владики об’єднав дві знакові ...