Пам'ятник Героям Небесної Сотні хочуть встановити у Вінниці, ...проблема виникла з місцем і "сусідами"

Пам'ятник Героям Небесної Сотні хочуть встановити у Вінниці, ...проблема виникла з місцем і

У Вінниці 7 жовтня зібрались понад сотня родичів героїв, загиблих на Майдані під час Революції Гідності.

  Два дні у нашому місті тривала конференція Громадської організації "Родина Героїв Небесної Сотні". Говорили на ній і про встановлення у Вінниці пам'ятника загиблим на Майдані.
Презентував проект майбутнього пам'ятника Андрій Павленко, голова благодійного фонду "Пам'яті Небесної Сотні". Це дерево свободи - бронзова вишня, яка проростає із мапи України.

  - З чого складається пам'ятник: вишня - це символ України, стовбур не рівний, покручений, йде до сонця. Він символізує нелегку долю України, але ми продовжуємо зростати. Хлопці, що загинули - це квіти, які падають. 107 квіточок - на них імена всіх Героїв Небесної Сотні. На самій вишні квітів набагато більше, ніж тих, які впали. Це означає, що ми розвиваємось і нас не зламати.
За словами Андрія Павленка, пам'ятники Героям Небесної Сотні встановлені тільки у Мукачеві і Тернополі. Каже, Вінниця має показати приклад.

  - Люди збирали кошти на пам'ятник героям, свої зароблені кошти на цю пам'ятку. Чому в Києві зруйнували (5 жовтня у Києві на Алеї Небесної Сотні потрощили пам'ятні плити. - Авт.)? Бо на місцях немає.
Здавалось би, логічно, що пам'ятник Небесній Сотні мав би стояти на майдані Небесної Сотні (колишня Театральна). Утім, щодо місця якраз і виникли "дискусії". Щоправда, переважно у місцевих патріотів. Бо ж, за їхніми словами, на вінницькому Майдані уже встановлений Шевченко. Тож однією з пропозицій, від депутата облради Володимира Барцьося, стала компромісна - хай буде встановлено два пам'ятники.

  - Композиція "Дерева свободи" моїй родині подобається. Там буде згадка про кожну людину з Небесної Сотні, - поділилася враженням Зоя Кузьменко, мама загиблого на Майдані Максима Шимка. І висловила пересторогу щодо запропонованої ідеї Володимира Барцьося. - Коли проходить вшанування на Європейській площі, рідко хто схиляє голову перед встановленим "Соколом" пам'яті загиблим на Майдані. Якщо буде пам'ятник Шевченку, то Небесну Сотню знову обходити будуть. Я не хочу, щоб в одному місці був і пам'ятник Шевченку і Небесній Сотні.

  До слова, пам'ятник Тарасу Шевченку у Вінниці відкрили у березні 2014 року, до 200-річчя Кобзаря. Автор пам'ятника - Анатолій Гайдамака, лауреат Державної премії ім.Т.Шевченка, скульптор - Володимир Цісарик. Площу біля музеїв, яка мала назву Музейна, де і встановлений пам'ятник, реконструювали і перейменували - на площу Тараса Шевченка. На Театральній (таку назву тоді мала площа) погруддя Шевченка на високій колоні, обкладеній плиткою, встановили у розпал Революції Гідності.

  Григорій Жаловага, батько Героя Небесної Сотні Анатолія Жаловаги, особисто оглянув площу Небесної Сотні.

  - Найперше, що мені кинулось в очі на площі - це табличка з написом "площа Героїв Небесної Сотні", - говорить Григорій Жаловага. - Пам'ятник Шевченку там мені нагадує монументальну споруду комуняцьких часів. Моя особиста думка, що пам'ятник Небесній Сотні повинен стояти хоча б у Вінниці. Бо у Львові ми також бачимо, як тяжко цей процес йде.

  Тож до Вінницької міської ради ГО "Родина Героїв небесної Сотні" звернулась з проханням, яке стало частиною резолюції зборів їх громадської організації: просять увічнити пам'ять Героїв Майдану у Вінниці, і цей пам'ятник "має бути відокремленим від будь-яких інших історичних подій та постатей".
 


Микола ГАНДЗЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

4042

Родина з Луганська каже, що кращого за Вінницю міста ще не бачили Життя для Світлани Петрищевої і її сім'ї розділилося на "до" і "після" ...

127

Жителька приміського села Іллінецького району, яка звикла ходити з райцентру додому пішки і якій протягом тривалого часу ніщо не ...

115

У Вінниці запустили систему пошуку дітей за допомогою СМС Із 14 вересня поліція Вінниччини долучилась до соціального проекту "Пошук ...

108

17 вересня перестало битися серце неймовірно сильної і талановитої жінки Раїси Панасюк.  45-річна громадська діячка за своє непросте ...

102

У Вінниці 13 вересня у залі засідань міської ради почесні грамоти та грошові премії отримали четверо поліцейських, які менш ніж за два ...