Пам'ятник Петлюрі і прапор 3-ї Залізної дивізії

Пам'ятник Петлюрі і прапор 3-ї Залізної дивізії

14 жовтня Вінниця на день знову стане столицею УНР: які заходи заплановані у місті до Дня захисника України

  14 жовтня в Україні відзначають День козацтва і День захисника України. Цього дня у Вінниці запланована низка заходів, які проходитимуть у рамках фестивалю військово-історичної реконструкції "Вінниця - столиця УНР". Головною родзинкою свята стане відкриття пам`ятника Симону Петлюрі.

  - Минулого року в нас започаткована традиція - розпочинається фестиваль військово-історичної реконструкції на тему Української Народної Республіки. Тим більше, в контексті 100-річчя створення УНР, - розповів голова Вінниці Сергій Моргунов. - На 14 жовтня у нас заплановано досить багато заходів, але є три ключових моменти. Перший - це сам фестиваль, або реконструкція на площі Європейській. Далі - відкриття пам`ятника Симону Петлюрі і започаткування нової експозиції, або перший крок до створення музею історії Вінниці. Також нам передали прапор 3-ї Залізної дивізії, яка була створена саме на теренах Вінницької області.
За його словами, таких прапорів в Україні три. Перший - у Центральному історичному музеї. Другий - Президент на День Незалежності вручив Президентському полку. Третій - тепер у Вінниці.

  - Міністр оборони Степан Полторак погодився, щоб виготовити копію такого прапора, і він буде в музеї історії Вінниці, - зазначив Сергій Моргунов.
Свого часу вінничани подавали петицію про відкриття у місті пам'ятника Симону Петлюрі. І хоча потрібних 350 голосів петиція не набрала, міська влада цю ідею взяла на озброєння. Виготовив скульптуру Володимир Оврах.

  - Нині до сторіччя Української революції такий пам'ятник буде завдяки зусиллям міської влади, зусиллям соціально відповідального бізнесу. Зокрема, я думаю, варто згадати ім`я Сергія Капусти, який взяв на себе фінансове питання по виготовленню цієї фігури, - розповів директор КП "Центр історії Вінниці" Олександр Федоришен. - Бюст є у місті Рівне, відкритий у 2002 році. Повноцінні пам'ятники також плануються у Києві та Полтаві, а Вінниця в цьому сенсі буде першою. Це була давня ініціатива, тому що у Вінниці патріотична громадськість.
Прапор 3-ї Залізної дивізії стане першим експонатом, а разом із пам’ятником Симону Петлюрі - частиною майбутнього музею.

  - Це буде музей тимчасової столиці, це буде експозиція історії міста 1917-21 рр. Йдеться про кімнату будівлі на вулиці Симона Петлюри, 15, це споруда обласного радіо - історична садиба Боруха Львовича, у якій у 1919 р. працювало міністерство пошти і телеграфів, а в 1920 році стала канцелярією головного отамана Симона Петлюри, - каже Олександр Федоришен.
Яким буде пам'ятник Петлюрі - побачити вінничани зможуть уже невдовзі. Відомо, що за основу композиції автор узяв фото Симона Васильовича, зроблене у Кам'янці-Подільському.
 

10 цікавих фактів про Петлюру

Український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик. Організатор Українських збройних сил. Головний отаман військ Української Народної Республіки (УНР)(із листопада 1918). Голова Директорії УНР (9 травня 1919 - 10 листопада 1920). Дядько по матері патріарха Мстислава (Скрипника).
1. Симон Петлюра народився 10 травня 1879 у родині візника. Його батько возив архієрея. Був шостим з одинадцяти дітей.
2. Петлюра змінив своє ім'я "Семен", дане при народженні, на "Симон" - на честь революціонера Сімона Болівара.
3. Петлюра мав дуже гарний голос, грав у виставах і був чудовим оратором.
4. У молоді роки був виключений із Полтавської духовної семінарії - за радикальні погляди.
5. Зі своєю майбутньою дружиною, полтавкою Ольгою Петлюра познайомився у Москві, де певний час жив і писав статті для російського журналу "Украинская жизнь" для української діаспори в Росії. У Москві він також працював бухгалтером у страховому товаристві "Россия".
6. Винниченко, заздрячи популярності Петлюри, не дав в'їхати йому в Київ на чолі Директорії на білому коні.
7. Сумновідомі єврейські погроми, за які Петлюрі вчепили тавро "антисеміта", учинив його колишній соратник, 22-річний отаман Семесенко. Прикриваючись жовто-блакитним прапором та іменем Петлюри, він очолив бригаду, яка перебила єврейське населення у м. Проскурів. І саме Петлюра, дізнавшись про криваву різню, припинив цю злочинну вакханалію. Семесенка за цей злочин стратили. Згодом Петлюра неодноразово звертався до єврейських громадських організацій створити спеціальні комітети для з'ясування справжніх винуватців погромів. Однак його голос заглушила всюдисуща російська пропаганда.
8. Симон Петлюра відстоював європейський вектор розвитку України і в свій час зумів зробити політичні прогнози, актуальні і до сьогодні: "Найбільшою перешкодою для визнання суверенності України є гіпноз самого імені Росія. Цей гіпноз треба розвіяти, особливо в Америці та Франції. Справу поділу Росії треба поставити як справу покою цілого світу, як справу європейської рівноваги та реально-матеріальної вигоди держав."
9. Займався культурно-просвітницькими справами - організував упорядкування могили Тараса Шевченка і Чернечої гори в Каневі.
10. 25 травня 1926 року Симона Петлюру застрелив сімома пострілами із револьвера анархіст Шварцбард. Суд у Парижі вбивцю виправдав.

Реконструкції боїв і відновлена гармата

Минулоріч цікавинкою фестивалю став панцерник "Отаман Петлюра" - англійський бронеавтомобіль марки "Austin", котрий дійсно перебував у Вінниці. Цього року колекцію доповнить копія гірської гармати зразка 1909 року.

Також у Вінниці планується:

12:00 - площа Стуса. Показовий виступ 8-го окремого полку спеціального призначення ЗСУ. 50 бійців покажуть реконструкцію бою з визволення заручників.
14:00 - вул.Симона Петлюри,15 (обласне радіо). Відкриття пам`ятника Симону Петлюрі.
14:30 - вул. Соборна. Урочиста хода учасників клубів військово-історичної реконструкції.
15:00 - Європейська площа. Військово-історична реконструкція вуличного бою Армії УНР Та Галицької Армії проти більшовиків і білогвардійців.

 


Микола ГандзюкКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

4310

Родина з Луганська каже, що кращого за Вінницю міста ще не бачили Життя для Світлани Петрищевої і її сім'ї розділилося на "до" і "після" ...

242

У Вінниці запустили систему пошуку дітей за допомогою СМС Із 14 вересня поліція Вінниччини долучилась до соціального проекту "Пошук ...

234

Жителька приміського села Іллінецького району, яка звикла ходити з райцентру додому пішки і якій протягом тривалого часу ніщо не ...

223

17 вересня перестало битися серце неймовірно сильної і талановитої жінки Раїси Панасюк.  45-річна громадська діячка за своє непросте ...

196

У Вінниці 13 вересня у залі засідань міської ради почесні грамоти та грошові премії отримали четверо поліцейських, які менш ніж за два ...