Що треба знати про 48-ий калинівський арсенал і про його фінансування

Що треба знати про 48-ий калинівський арсенал і про його фінансування

Калинівський арсенал - у числі найбільших і найдавніших в Україні.

  Площа - понад 60 гектарів, тож є складність контролю території. Що збереглося на цьому арсеналі, нагадав військовий журналіст Юрій Ігнат.
- 10 тисяч умовних вагонів боєприпасів, або 188 тис тонн. Найнебезпечніші снаряди до РСЗВ "Град", "Смерч", "Ураган". До війни на Сході, за часів Януковича і не тільки, проводилась утилізація надлишкових боєприпасів із "швидкістю" 20 000 тонн на рік. Це на всі склади та арсенали ЗСУ (дані за 2009 рік). Утилізація - надзвичайно дорога річ, тому грошей на неї завжди бракувало. Усього в Україні зберігалось понад 2,5 млн тонн боєприпасів (до війни на Сході), - написав Юрій Ігнат. - Величезна кількість радянського озброєння та боєприпасів опинилось на військових складах в Україні внаслідок виведення радянських військ із Східної та Центральної Європи. Окислювач ракетного палива "меланж", який зберігався на базі поблизу арсенал, вивезли ще у 2010 році. Тому загрози отруєння повітря немає.

  Хімічної зброї на калинівському арсеналі не було. Боєприпаси зберігались у закритих підземних бункерах, а також на кількох відкритих наземних майданчиках.

  Демілітаризація ракетних комплексів 9К72 "SCUD", а простіше кажучи, балістичних ракет, які зберігалися на калинівському арсеналі, зокрема тривала у вересні 2010 року. Ці ракети здатні поцілити на відстань до 300 кілометрів. Тоді за п'ять місяців мали "порізати" на металобрухт близько 200 таких ракет. Роботи проводила українська корпорація "Співдружність", фінансування - американські гроші.

  Тодішній заступник міністра оборони Володимир Омелянчук повідомляв, що у 2010 році з калинівського арсеналу було вивезено понад 10 тисяч тонн боєприпасів. До кінця року мали вивезти ще 6 тисяч тонн. Повна ліквідація арсеналу планувалась за чотири роки, тобто у 2014-му.

  Упродовж 2011-2012 років фінансування військової частини поблизу Калинівки фактично не здійснювалось, а у 2012 році арсенал мав бути розформований. Таке рішення ухвалило колишнє керівництво ЗСУ, яке планувало частину боєприпасів, які тут зберігались, продати, решту утилізувати, а залишки перемістити на інші місця зберігання. Про це 29 вересня під час брифінгу розповів начальник Озброєння Збройних Сил України генерал-майор Микола Шевцов.

  - Ця військова частина у 2012 році мала бути розформована. Але у 2015 році начальник Генерального штабу Збройних Сил України прийняв рішення відмінити розформування цієї частини і почати її обладнання як арсеналу для зберігання боєприпасів. У 2014 році було виділено близько 625 тис. грн на підтримання першочергових заходів, які забезпечують безпеку арсеналу. У 2015 році - 760 тис. грн на обслуговування цього арсеналу. У 2016 році сюди було вже виділено 2 млн 275 тис. грн і у 2017-му - 25 млн грн, які було сплановано використати для забезпечення в першу чергу засобів раннього виявлення, - зазначив генерал-майор Микола Шевцов.

  За його словами, вже найближчими днями розпочнеться монтаж вишки, на яку буде встановлено систему раннього виявлення, засоби боротьби з безпілотниками.
- Це перший арсенал, на якому ми впроваджуємо таку новітню систему і до кінця року всі арсенали будуть обладнані засобами раннього виявлення, - зазначив Микола Шевцов.

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1980

Начальник Головного управління ДСНС Вінниччини про досвід Лозової, який знадобився під час гасіння пожежі на Калинівському арсеналі, ...

1222

14 жовтня Вінниця на день знову стане столицею УНР: які заходи заплановані у місті до Дня захисника України   14 жовтня в Україні ...

1134

Цими вихідними на Європейській площі Вінниці вирувало емоціями “Місто Професій”, де маленькі містяни пробували себе в ролі різних ...

268

Маленькій вінничанці Даші Мартинюк потрібна допомога - сім'я збирає гроші на лікування 8-річної дівчинки.   У Даші лікарі виявили ...

254

6-7 жовтня на Вінниччині перебував Святійший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.   Візит Владики об’єднав дві знакові ...