Що треба знати про 48-ий калинівський арсенал і про його фінансування

Що треба знати про 48-ий калинівський арсенал і про його фінансування

Калинівський арсенал - у числі найбільших і найдавніших в Україні.

  Площа - понад 60 гектарів, тож є складність контролю території. Що збереглося на цьому арсеналі, нагадав військовий журналіст Юрій Ігнат.
- 10 тисяч умовних вагонів боєприпасів, або 188 тис тонн. Найнебезпечніші снаряди до РСЗВ "Град", "Смерч", "Ураган". До війни на Сході, за часів Януковича і не тільки, проводилась утилізація надлишкових боєприпасів із "швидкістю" 20 000 тонн на рік. Це на всі склади та арсенали ЗСУ (дані за 2009 рік). Утилізація - надзвичайно дорога річ, тому грошей на неї завжди бракувало. Усього в Україні зберігалось понад 2,5 млн тонн боєприпасів (до війни на Сході), - написав Юрій Ігнат. - Величезна кількість радянського озброєння та боєприпасів опинилось на військових складах в Україні внаслідок виведення радянських військ із Східної та Центральної Європи. Окислювач ракетного палива "меланж", який зберігався на базі поблизу арсенал, вивезли ще у 2010 році. Тому загрози отруєння повітря немає.

  Хімічної зброї на калинівському арсеналі не було. Боєприпаси зберігались у закритих підземних бункерах, а також на кількох відкритих наземних майданчиках.

  Демілітаризація ракетних комплексів 9К72 "SCUD", а простіше кажучи, балістичних ракет, які зберігалися на калинівському арсеналі, зокрема тривала у вересні 2010 року. Ці ракети здатні поцілити на відстань до 300 кілометрів. Тоді за п'ять місяців мали "порізати" на металобрухт близько 200 таких ракет. Роботи проводила українська корпорація "Співдружність", фінансування - американські гроші.

  Тодішній заступник міністра оборони Володимир Омелянчук повідомляв, що у 2010 році з калинівського арсеналу було вивезено понад 10 тисяч тонн боєприпасів. До кінця року мали вивезти ще 6 тисяч тонн. Повна ліквідація арсеналу планувалась за чотири роки, тобто у 2014-му.

  Упродовж 2011-2012 років фінансування військової частини поблизу Калинівки фактично не здійснювалось, а у 2012 році арсенал мав бути розформований. Таке рішення ухвалило колишнє керівництво ЗСУ, яке планувало частину боєприпасів, які тут зберігались, продати, решту утилізувати, а залишки перемістити на інші місця зберігання. Про це 29 вересня під час брифінгу розповів начальник Озброєння Збройних Сил України генерал-майор Микола Шевцов.

  - Ця військова частина у 2012 році мала бути розформована. Але у 2015 році начальник Генерального штабу Збройних Сил України прийняв рішення відмінити розформування цієї частини і почати її обладнання як арсеналу для зберігання боєприпасів. У 2014 році було виділено близько 625 тис. грн на підтримання першочергових заходів, які забезпечують безпеку арсеналу. У 2015 році - 760 тис. грн на обслуговування цього арсеналу. У 2016 році сюди було вже виділено 2 млн 275 тис. грн і у 2017-му - 25 млн грн, які було сплановано використати для забезпечення в першу чергу засобів раннього виявлення, - зазначив генерал-майор Микола Шевцов.

  За його словами, вже найближчими днями розпочнеться монтаж вишки, на яку буде встановлено систему раннього виявлення, засоби боротьби з безпілотниками.
- Це перший арсенал, на якому ми впроваджуємо таку новітню систему і до кінця року всі арсенали будуть обладнані засобами раннього виявлення, - зазначив Микола Шевцов.

 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

166

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

163

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

151

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

149

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

142

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...