Медична реформа: п'ять головних фактів

Медична реформа: п'ять головних фактів

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій анонсував розгляд найближчим часом у парламенті пакету відповідних законопроектів, які допоможуть запустити медичну реформу.

  Передусім ідеться про законопроект, який повинен змінити модель фінансування та оплати ліків і медичних послуг. Цей законопроект ще у червні ухвалили в першому читанні.
Які ж ключові зміни пропонуються в сфері охорони здоров'я.

Гроші ходять за пацієнтом

  Про створення системи загальнообов'язкового медичного страхування не йдеться. Наразі в Міністерстві охорони здоров'я пропонують використовувати кошти з податків, які вже сплачують в Україні. Бюджетні гроші виділятимуть не лікарням за їхнє існування, а, так би мовити, пацієнтам на лікування.

  Останні вибиратимуть собі лікаря - і держава фінансуватиме надання пацієнтам медичних послуг. Така система має повністю запрацювати з 2019 року.

Національна служба здоров'я

  Медична реформа передбачає створення нового центрального органу влади. У пропозиціях Міністерства охорони здоров'я Кабміну йдеться про Національну службу здоров'я України. Цьому органу має перейти значна частина повноважень самого міністерства. Служба також безпосередньо опікуватиметься тим, як втілюватимуться в життя принцип солідарного медичного страхування.

  Перелік послуг, якими зможе скористатися пацієнт, та ліків також визначатиме Національна служба здоров'я України. Вона укладатиме й контракти з "якісними постачальниками".

Гарантований пакет лікування

  Ще однією новацією має стати так званий "державний гарантований пакет" з певного набору медичних послуг та препаратів. Цей перелік, складений НСЗУ, має ще затверджуватися Урядом. Кабмін також може його розширити. Законопроект пропонує гарантувати повну оплату державою екстреної, первинної та паліативної допомоги. Доплачувати громадяни будуть за спеціалізовану та високоспеціалізовану - вторинну і третинну - медичну допомогу.

Вибір лікарів

  Законопроект №6327 також передбачає, що громадяни матимуть "можливість вибору лікаря… у порядку, встановленому законодавством". Вважається, що це сприятиме як конкуренції між лікарями, так і зростанню їхньої зарплатні, адже за попередніми даними один пацієнт приноситиме медику-фахівцеві близько 210 гривень на рік. Очікується, що кожен лікар опікуватиметься в середньому двома тисячами пацієнтів. З цього розрахунку лікар зароблятиме близько 35 тисяч гривень на місяць - до оподаткування. Якщо підопічні пацієнти показуватимуть добре здоров'я, додають у експертній групі підтримки медреформи, лікарі отримуватимуть бонуси.

Міжнародні практики
Стандартизація "гарантованого пакета" і централізовані держзакупівлі медичних послуг потребуватимуть єдиного порядку лікування пацієнтів. У МОЗ обіцяють, що в Україні застосовуватимуть схвалені міжнародні практики - так звані протоколи лікування. У них для конкретних хвороб чітко вказані методи лікування й ліки, які має використовувати медик.

  У самому МОЗ наводять приклад, що на лікування неускладненого запалення легенів в Україні нині в середньому витрачається до чотирьох тисяч гривень, пацієнт проводить 12 днів у лікарні. За схваленими ж Всесвітньої організацією охорони здоров'я протоколами, пацієнт може лікуватися вдома, вартість ліків складе до 200 гривень, терапія триватиме сім днів.
 

"Місто" запитало у вінничан: "Лякає чи обнадіює вас продовження реформування медицини в Україні і чому?"

Наталія, лікар:

- Звичайно, треба продовжувати. Зараз або приватні центри - там платиш гроші, але хоч обслуговування нормальне, або приходиш так само в поліклініку - цілий день сидиш і так само платиш гроші, тільки в кишеню комусь.

Олег, будівельник:

- Я вважаю, що потрібно повернути так, як було раніше, щоб медицина була доступною та не закривали лікарні.

Максим, військовий:

- Якщо змінювати медичну систему, то на краще, щоб в майбутньому людям було комфортніше проходити курс лікування.

Сергій, працівник сервісного центру:

- Не можу сказати, тому що я майже не хворію, тому до лікарні не потрібно.

Анна, медичний працівник:

- Взагалі потрібно змінювати теперішню медичну систему, йти до кращої, ефективнішої медицини.

Коментарі

Президент України Петро Порошенко:

- Я б хотів почути думки українських лікарів, як ми будемо проводити медичну реформу. Тому що реформа - не тільки підвищення заробітної плати, хоча це так важливо. Це відновлення справедливості. Мало хто знає, як важко і довго вчитися на лікаря... Але хто краще працює, той краще заробляє. Тому та медична реформа, яку я хочу провести, повинна бути такою, щоб вона відновила справедливість.

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун:

- Дуже важливо, щоб наші пацієнти, наші громадяни вже почали шукати своїх лікарів. Хоча система запускається з 1 січня, ми не зможемо за один день чи навіть за місяць знайти своїх лікарів. Звертайтеся до лікарів вже зараз, вони вже можуть зайти в систему і почати підписувати з вами декларацію.

Політолог Сергій Таран:

- Дуже складною буде медична реформа. Вона створить умови, щоб гроші йшли за пацієнтом, так би мовити, але не за абстрактним койко-місцем, як це відбувається зараз. Це зніме ризики корупції, але я прогнозую, що це може викликати протест серед медичних працівників, тому що їх влаштовує та система, яка існує. Та чи влаштовує вона нас? Думаю, питання риторичне.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

166

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

163

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

151

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

149

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

142

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...