Зруйновані будинки повністю відбудують

Зруйновані будинки повністю відбудують

Комісія перевірить міцність фундаментів і надасть свої рекомендації

  У Калинівському районі активно відновлюються села і саме місто після потужних вибухів на арсеналі. Допомагають вінничанам будівельні бригади з інших областей.

- Ми ставимо дуже серйозне завдання - до середи завершити відновлювальні роботи, що стосуються дахів, а до кінця тижня засклити пошкоджені вікна, - розповів перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко.

  В обласному штабі з надзвичайної ситуації відпрацьовано механізм відшкодування коштів людям. Гроші повертатимуть через Калинівське КП "Благоустрій", яке визначене генпідрядником відновлювальних робіт.
Відбудувати повністю доведеться деякі будинки, бо до вщент зруйнованих додаються і ті, у яких пошкоджені фундаменти. Зараз помешкання обстежують.

  - Третього жовтня виїхала на місце профільна комісія, щоб пересвідчитись у міцності фундаментів. Будуть висновки про можливість відбудови. За дві доби комісія надасть рекомендації, і, як тільки ліцензована будівельна організація надасть свій звіт, одразу приступаємо до будівництва, - каже Андрій Гижко.

У Павлівці пошкоджено кожен другий будинок

  Павлівка і Сальник найбільше постраждали від вибухів. У Павлівці майже через будинок пошкоджені дахи і вікна. 29 вересня люди уже активно відновлювали свої господарства.

  - У селі постраждали близько 1200 будівель. Шифер привозять з різних місць, є благодійна допомога. Вчора (28 вересня. - Авт.) напряму привезли з бази 500 листків, ще має бути гуманітарна допомога. В основному зараз люди займаються крівлею будівель. У кого 1-2 листки, вже поправили. Комісії роблять подворовий обхід, аби записати усі збитки. Загалом десь до 50 тис. листків шиферу потрібно для села. Одна у нас згоріла будівля повністю і є 9 будівель, які мають значні пошкодження. Вони стоять без даху і вікон. Зараз усі в родичів. Їм буде відновлюватися житло. У школі потрібно поставити 61 вікно і відновити понад 1000 кв.м. стелі, - розповів сільський голова села Павлівки Віктор Кособуцький.

"Думала, це Армагедон, його треба зустрічати вдома"

   Будинок Катерини Зорі - майже в центрі Павлівки. На обійстя прилетів снаряд: частина застрягла у винограді, частина - у веранді. Сім'я живе небагато, тож сподівалися на допомогу у відновленні будинку.

- Син з невісткою поїхали, а я відмовилася і лягла далі спати. Думала, що це Армагедон і його треба зустрічати вдома, - розповіла про той вечір пані Катерина. - На вулиці було видно як вдень. Постійно щось вибухало. Я вийшла на веранду і побачила, що частини стіни у будинку немає, а біля порогу якась труба. Подумала, що злетів комин в літній кухні. Я його дьорг-дьорг, бачу не витягну, покинула, сіла на велосипед і поїхала до сестри, але їх вдома вже нікого не було. Звідти вже поїхала до сусідки, у погріб, там і просиділи до ранку.

  Син повернувся зранку. Їх прихистили у санаторії у Хмільнику. І вже син пояснив матері, що це не комин упав - а снаряд.

- Тепер підраховуємо збитки, була комісія, склала акт. У нас більше 20 листків пошкодженого шиферу. До сільської ради привезли шифер по 116 грн. листок. Коштів у мене немає, буду чекати безкоштовного, - каже Катерина Зоря.

  Уже в суботу, 30 вересня, Катерині Зорі відбудовували хату. Допомогу привезли із релігійної общини, до якої ходить жінка.

Приїхали, а хати немає

  Родина Ковальчуків живе чи не найближче до арсеналу. Від їхньої оселі кілька метрів до лісу, за яким, власне, і склади боєприпасів. Коли почалися вибухи, сусіди Ковальчукам сказали збиратися і виїжджати. Коли повернулися - будинку уже не було. Його будували 10 років.

  - Синок подзвонив з іншого кутка села, сказав, що зараз заїде за нами. Але ми поїхали і, сусідами просто у Козятин, бо нам сказали, що там можна зупинитися. Коли приїхали назад, то у хаті ще лежала болванка не розірвана, і з боку диміло собі. Нам сказали нічого не робити, і тут уже приїхали сапери, - пригадує Ніна Ковальчук. - Все згоріло, нічого немає. Я за звичкою розігналася воду гріти, взяти ложку... а нічого немає. Документи згоріли всі. Якусь копійку зібрали, щоб на смерть була, підіпхала під палас, забулися… - все згоріло.

  Зараз Ковальчуки живуть у сусідів. На день йдуть додому, бо ж мають невеличке господарство. А ще чекають свого кота, той, як побачив, що трапилося з будинком, втік і немає й досі.

  - Головне, щоб дах був над головою. Гройсман зайшов до хати і бачив, що тут. Він нас потішив і пообіцяв, що все буде добре. Ми йому віримо, бо що нам залишається ще робити, - каже бабуся.

"Зараз живемо у літній кухні"

  Село Сальник теж потребує відновлення. Значного відновлення потребує будинок Валентини й Володимира. Він недалеко від залізничної колії. Снаряд застряг біля паркану, але дім потріскався, знесло спальню, де подружжя відпочивало. Зараз будинок ремонтують.

  - У чому бачили, так і вискочили, сіли в машину і поїхали, - розповіла жінка про вимушену евакуацію. - Нічого з собою не взяли, навіть документів. Снаряд не розірвався - застряг біля воріт, а зайшов через кришу. Ми поїхали аж у Іллінці, прийняли нас дуже добре. Брали ще людей по дорозі. Чоловік 20 забрали. Коли вернулися, то просто були шоковані. Зараз живемо у літній кухні, ми її робили на кілька кімнат, щоб було на всяк випадок де жити.

  Станом на 3 жовтня, за інформацією директорки департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації Наталі Заболотної, дах у цьому будинку перекрили. Відновлювати будинок у Сальнику допомагала молодь із Маріуполя, Львова, Запоріжжя.
 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

166

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

163

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

151

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

149

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

142

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...