Зруйновані будинки повністю відбудують

Зруйновані будинки повністю відбудують

Комісія перевірить міцність фундаментів і надасть свої рекомендації

  У Калинівському районі активно відновлюються села і саме місто після потужних вибухів на арсеналі. Допомагають вінничанам будівельні бригади з інших областей.

- Ми ставимо дуже серйозне завдання - до середи завершити відновлювальні роботи, що стосуються дахів, а до кінця тижня засклити пошкоджені вікна, - розповів перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко.

  В обласному штабі з надзвичайної ситуації відпрацьовано механізм відшкодування коштів людям. Гроші повертатимуть через Калинівське КП "Благоустрій", яке визначене генпідрядником відновлювальних робіт.
Відбудувати повністю доведеться деякі будинки, бо до вщент зруйнованих додаються і ті, у яких пошкоджені фундаменти. Зараз помешкання обстежують.

  - Третього жовтня виїхала на місце профільна комісія, щоб пересвідчитись у міцності фундаментів. Будуть висновки про можливість відбудови. За дві доби комісія надасть рекомендації, і, як тільки ліцензована будівельна організація надасть свій звіт, одразу приступаємо до будівництва, - каже Андрій Гижко.

У Павлівці пошкоджено кожен другий будинок

  Павлівка і Сальник найбільше постраждали від вибухів. У Павлівці майже через будинок пошкоджені дахи і вікна. 29 вересня люди уже активно відновлювали свої господарства.

  - У селі постраждали близько 1200 будівель. Шифер привозять з різних місць, є благодійна допомога. Вчора (28 вересня. - Авт.) напряму привезли з бази 500 листків, ще має бути гуманітарна допомога. В основному зараз люди займаються крівлею будівель. У кого 1-2 листки, вже поправили. Комісії роблять подворовий обхід, аби записати усі збитки. Загалом десь до 50 тис. листків шиферу потрібно для села. Одна у нас згоріла будівля повністю і є 9 будівель, які мають значні пошкодження. Вони стоять без даху і вікон. Зараз усі в родичів. Їм буде відновлюватися житло. У школі потрібно поставити 61 вікно і відновити понад 1000 кв.м. стелі, - розповів сільський голова села Павлівки Віктор Кособуцький.

"Думала, це Армагедон, його треба зустрічати вдома"

   Будинок Катерини Зорі - майже в центрі Павлівки. На обійстя прилетів снаряд: частина застрягла у винограді, частина - у веранді. Сім'я живе небагато, тож сподівалися на допомогу у відновленні будинку.

- Син з невісткою поїхали, а я відмовилася і лягла далі спати. Думала, що це Армагедон і його треба зустрічати вдома, - розповіла про той вечір пані Катерина. - На вулиці було видно як вдень. Постійно щось вибухало. Я вийшла на веранду і побачила, що частини стіни у будинку немає, а біля порогу якась труба. Подумала, що злетів комин в літній кухні. Я його дьорг-дьорг, бачу не витягну, покинула, сіла на велосипед і поїхала до сестри, але їх вдома вже нікого не було. Звідти вже поїхала до сусідки, у погріб, там і просиділи до ранку.

  Син повернувся зранку. Їх прихистили у санаторії у Хмільнику. І вже син пояснив матері, що це не комин упав - а снаряд.

- Тепер підраховуємо збитки, була комісія, склала акт. У нас більше 20 листків пошкодженого шиферу. До сільської ради привезли шифер по 116 грн. листок. Коштів у мене немає, буду чекати безкоштовного, - каже Катерина Зоря.

  Уже в суботу, 30 вересня, Катерині Зорі відбудовували хату. Допомогу привезли із релігійної общини, до якої ходить жінка.

Приїхали, а хати немає

  Родина Ковальчуків живе чи не найближче до арсеналу. Від їхньої оселі кілька метрів до лісу, за яким, власне, і склади боєприпасів. Коли почалися вибухи, сусіди Ковальчукам сказали збиратися і виїжджати. Коли повернулися - будинку уже не було. Його будували 10 років.

  - Синок подзвонив з іншого кутка села, сказав, що зараз заїде за нами. Але ми поїхали і, сусідами просто у Козятин, бо нам сказали, що там можна зупинитися. Коли приїхали назад, то у хаті ще лежала болванка не розірвана, і з боку диміло собі. Нам сказали нічого не робити, і тут уже приїхали сапери, - пригадує Ніна Ковальчук. - Все згоріло, нічого немає. Я за звичкою розігналася воду гріти, взяти ложку... а нічого немає. Документи згоріли всі. Якусь копійку зібрали, щоб на смерть була, підіпхала під палас, забулися… - все згоріло.

  Зараз Ковальчуки живуть у сусідів. На день йдуть додому, бо ж мають невеличке господарство. А ще чекають свого кота, той, як побачив, що трапилося з будинком, втік і немає й досі.

  - Головне, щоб дах був над головою. Гройсман зайшов до хати і бачив, що тут. Він нас потішив і пообіцяв, що все буде добре. Ми йому віримо, бо що нам залишається ще робити, - каже бабуся.

"Зараз живемо у літній кухні"

  Село Сальник теж потребує відновлення. Значного відновлення потребує будинок Валентини й Володимира. Він недалеко від залізничної колії. Снаряд застряг біля паркану, але дім потріскався, знесло спальню, де подружжя відпочивало. Зараз будинок ремонтують.

  - У чому бачили, так і вискочили, сіли в машину і поїхали, - розповіла жінка про вимушену евакуацію. - Нічого з собою не взяли, навіть документів. Снаряд не розірвався - застряг біля воріт, а зайшов через кришу. Ми поїхали аж у Іллінці, прийняли нас дуже добре. Брали ще людей по дорозі. Чоловік 20 забрали. Коли вернулися, то просто були шоковані. Зараз живемо у літній кухні, ми її робили на кілька кімнат, щоб було на всяк випадок де жити.

  Станом на 3 жовтня, за інформацією директорки департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації Наталі Заболотної, дах у цьому будинку перекрили. Відновлювати будинок у Сальнику допомагала молодь із Маріуполя, Львова, Запоріжжя.
 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1980

Начальник Головного управління ДСНС Вінниччини про досвід Лозової, який знадобився під час гасіння пожежі на Калинівському арсеналі, ...

1222

14 жовтня Вінниця на день знову стане столицею УНР: які заходи заплановані у місті до Дня захисника України   14 жовтня в Україні ...

1134

Цими вихідними на Європейській площі Вінниці вирувало емоціями “Місто Професій”, де маленькі містяни пробували себе в ролі різних ...

268

Маленькій вінничанці Даші Мартинюк потрібна допомога - сім'я збирає гроші на лікування 8-річної дівчинки.   У Даші лікарі виявили ...

254

6-7 жовтня на Вінниччині перебував Святійший патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.   Візит Владики об’єднав дві знакові ...