У Вінниці громадські організації вимагали не розширювати повноваження Нацгвардії

У Вінниці громадські організації вимагали не розширювати повноваження Нацгвардії

Одразу два мітинги проти законопроекту 6556 пройшли у Вінниці 21 вересня.

  «Чорний комітет» скликав однодумців під будівлю обласної ради. «Фундація регіональних ініціатив» - під міську раду. Вимога спільна – відкликати законопроект, який значно розширює повноваження Національній гвардії.

  - Цей законопроект передбачає, щоб нацгвардійці були залучені до охорони громадського порядку із військовою технікою. Тобто, якщо ми бачимо розбиті Піруси патрульних, тому що немає повноцінної школи кадрів, то завтра будемо мати палаючі БТРи на вулицях нашого міста, - пояснює Денис Котов, представник Чоркому. - Також вони пропонують, аби нацгвардійці замість того, щоб відстоювати територіальну цілісність нашої з вами країни, охороняли місця природних копалин. Автори цього законопроекту пропонують, аби нацгвардієць власноручно на свій розгляд вирішував, що для нього є небезпекою і якщо людина несе йому загрозу, він може застосувати фізичну силу. Ми виступаємо проти того і вимагаємо від Валерія Коровія (голова Вінницької облдержадміністрації – Авт.) в першу чергу і від депутатів обласної ради, щоб вони ухвалили звернення проти даного законопроекту і направили це звернення до своїх колег до Верховної ради України.

  Крім протесту, представники «Фундація регіональних ініціатив» підготували виставу, де показали можливі наслідки ухвалення законопроекту. Представник організації Михайло Бурдяк каже, що у Нацгвардії відсутня підготовка до виконання повноважень Національної поліції, які на них хочуть покласти.

  - У розвинених країнах військові частини не підпорядковується МВС. Жандармерія у Франції підпорядковується армії, а не поліцейським структурам. Ми проти цього законопроекту, адже він надає військовому органу нацгвардії права сервісної служби національної поліції, - пояснює Михайло Бурдяк. - Національна поліція проходить різноманітні навчання, як працювати з цивільними людьми. Нацгвардія - це військовий орган, і він не придатний до роботи з цивільними людьми. Вони вже сьогодні мають право затримувати щодо кримінальних або адміністративних правопорушень, дуже часто спекулюють на цій темі.  
 

Думка експерта

Розширення повноважень Нацгвардії – це удар по правам громадян

Свої застереження щодо ухвалення законопроекту в№6556 висловив Олександр Банчук, експерт  Центру політико-правових реформ з адміністративно-деліктного права та кримінальної юстиції, кандидат юридичних наук, експерт проекту VoxConnector:
- Народні депутати ініціюють розширення повноважень Нацгвардії. У Парламенті зареєстрований проект закону про внесення змін до законодавства щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії (№6556).
Законопроект передбачає, що посадові особи Нацгвардії зможуть складати протоколи про адміністративні правопорушення під час охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, проводити особистий огляд і огляд речей, здійснювати державну охорону та виконувати функції боротьби з тероризмом.
Законопроект пропонує залучати Нацгвардію до припинення збройних конфліктів та збройних провокацій на державному кордоні, а також для проведення спеціальних операцій із знешкодження озброєних злочинців.
Головний ризик законопроекту у тому, що він наділяє нацгвардійців функціями забезпечення правопорядку Національної поліції.
Якщо дивитися з позиції прав громадянина, а такий погляд завжди має бути пріоритетом для держави, то військовослужбовці в жодному випадку не повинні залучатися до виконання повноважень стосовно цивільних громадян.
Сьогодні серед повноважень нацгвардійців – конвоювання засуджених. Нацгвардія завжди виконувала ці функції і після прийняття нового закону "Про національну гвардію" у 2014 році, вони автоматично залишились за нею.
За європейськими стандартами, забезпеченням порядку по відношенню до цивільних осіб повинні займатися цивільні службовці, тобто поліція. І в цьому полягає найбільший конфлікт законопроекту.
Національна гвардія – це військовослужбовці і ми повинні йти тим шляхом, щоб не розширювати її повноваження, а звужувати їх стосовно цивільних осіб.
У випадку прийняття законопроекту, таке розширення повноважень піде не на користь правам громадян. У першу чергу виникне проблема з притягненням до відповідальності та контролем за діями військовослужбовців.
Сьогодні якщо поліцейський чинить порушення, то через механізми поліцейських комісій, більшої прозорості кадрового обору ми можемо вплинути на поліцію і покарати винуватих. Але у випадку неправомірних дій військовослужбовців по відношення до населення, їх складніше буде ідентифікувати (у них немає номерів, коли військові в шоломах навіть при відеофіксації правопорушення їх складно розпізнати). У поліції ж є індивідуальні номерні знаки.
До того ж військовослужбовців майже неможливо звільнити через механізми тиску з боку громадян – за їх призначення та притягнення до відповідальності відповідає їх керівник-військовослужбовець.
Парламентська більшість складається у тому числі з представників Народного фронту, чий міністр є очільником міністерства внутрішніх справ (Арсен Аваков – VoxConnector) та максимально підтримує проект закону. Висока ймовірність, що законопроект буде ухвалено.

 


Микола ГАНДЗЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

153

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

143

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

141

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

140

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

137

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...