"План Маршалла" для України

Президент України Петро Порошенко і спікер Сеймаса Литви Вікторас Пранцкетіс обговорили імплементацію ініціативи литовського парламенту "Новий Європейський план для України на 2017-2020 роки" (так званий "план Маршалла для України").

  Як повідомляє прес-служба Президента України, Порошенко і Пранцкетіс висловили занепокоєння продовженням агресивної політики Росії в контексті мілітаризації тимчасово окупованого українського Криму і проведенням Росією військових навчань уздовж спільних кордонів.

  "Було відзначено важливість подальших скоординованих міжнародних зусиль для протидії агресивним діями Росії, перш за все шляхом продовження застосування та посилення відповідних санкцій", - зазначається в повідомленні.

  Автор "плану Маршалла для України" Гядімінас Кіркілас наголосив, що перед країнами Європи і Україною стоять великі завдання щодо реалізації цього плану, зокрема, необхідна резолюція Європарламенту.
Навіщо європейцям виділяти гроші на інфраструктурне оновлення України? Пропозиція литовського Сейму щодо "нового європейського плану" для України за прикладом "плану Маршалла" може здатися занадто амбітною і головне - марною для самого Європейського Союзу. Але насправді Європа повинна допомогти Україні не тільки для користі самих українців. Вона повинна допомогти Україні, перш за все, для себе самої.
"План Маршалла" передбачав виділення величезних грошей на відновлення зруйнованого війною європейського континенту. Але це не була благодійність. Це був, якщо завгодно, егоїзм.

  У ХХ столітті Сполучені Штати були втягнуті у дві світові війни. В їхніх власних інтересах було не допустити повторення минулого. Допомогти перетворенню Європи на континент благополуччя і взаємної підтримки. Результати перевершили всі очікування. Сьогодні Німеччина і Франція - головні противники у двох світових війнах - є локомотивами Європейського Союзу і прихильниками європейської єдності. До минулого все частіше звертаються саме в тих країнах, які через радянську окупацію не були охоплені "планом Маршалла", чиї громадяни прожили десятиліття в бідності - та й зараз не можуть дійти до рівня життя "старої Європи". Так хіба даремно були витрачені американські гроші?

  Європейська допомога Україні повинна бути пов'язана з успіхом реформ у найбільшій після Росії країні серед колишніх радянських республік. Досвід Грузії чи Молдови не варто брати до уваги - це маленькі аграрні країни із патріархальним укладом, їхні невдачі або успіхи не можуть бути сприйняті як серйозні уроки. А ось досвід України - це приклад для всього пострадянського простору, включаючи Росію. Невдача України доведе, що цей простір не можна реформувати, а успіх України - що реформувати можна навіть Росію.

  Тільки якщо українці побачать реальні зміни на краще, вони будуть здатні проголосувати за реформаторів. А якщо вони проголосують за реформаторів - значить, реформи в країні продовжаться. Чи не цього хочуть розсудливі люди на Заході? І чи не варто заради цього допомагати Україні?
 

"Місто" запитало у вінничан: "Чому Європа повинна допомагати українцям?"

Володимир, студент:

- Тому що Україна повинна бути схожою на Європу. Окрім того, наша країна відмовилась від ядерної зброї в обмін на гарантії територіальної цілісності.

Ольга, пенсіонерка:

- На сьогодні потрібна допомога, щоб стати на ноги. Інакше не будемо незалежними.

Анатолій, програміст:

- Взагалі не повинні допомагати Україні. Необхідно самим розвиватись, а не просити допомоги.

Володимир, військовий пенсіонер:

- Я вважаю, що потрібна допомога. Тому що ми частина Європи.

Василь, учитель:

- Я думаю, що ні, бо хіба в нас немає розуму? Є родючі землі, заводи, фабрики, тільки ж розібрали все. А чим нам Європа може допомогти?

коментарі

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман:

- Ми запроваджуємо масштабні внутрішні реформи, і ми вдячні Литві за постійну підтримку. А ваша ініціатива "плану Маршалла" дозволить пришвидшити модернізацію України, яка активно розпочалася. Це дуже правильний крок. І з нашої сторони ми готові забезпечити повну транспарентність всіх процесів.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій:

- Ми повинні зустрічатися зі скептиками, переконувати їх. Переконувати, що зможемо реалізувати цю ідею і об'єднати навколо неї весь Європейський Союз і США.

Політолог Володимир Цибулько:

- У листопаді 2017 року, коли буде проходити саміт щодо "Східного партнерства", Україну очікує така велика "морквина", яка має назву "план Маршалла для України". Це кредитування малого і середнього бізнесу, яке буде проходити в одному з європейських банків... Це унікальний вчинок ЄС, який надасть Україні шанс відродити малий і середній бізнес, тобто відновити середній клас, який є центром демократії в країні. І якраз цей "план Маршала" передбачає захист інвестицій і збереження приватної власності.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

684

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

503

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

293

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

274

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

266

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...