Чому "газонули" ціни на автомобільний газ

Чому


Різке зростання цін на автомобільний газ упродовж останніх тижнів привернуло увагу не лише автомобілістів.

  Деякі політики вже запитують, чи не чекає Україну "газовий бунт". Проте експерти, хоча й роблять різні наголоси, кажуть, що подорожчання зумовлене низкою економічних причин.
Нині літр скрапленого газу для авто коштує від 15 до 16,5 грн. Ще десять днів тому ціна коливалася довкола 11-13 грн, а на початку літа становила близько 10 грн. за літр.
Минулого року приблизно у той самий час ціни на пропан-бутан, яким заправляють авто, також різко стрибнули. Проте згодом ситуація стабілізувалася.
Цього року стрибок є дещо вищим і увага до нього - більша.

  Міністр економіки Степан Кубів дав доручення проаналізувати ситуацію на ринку Міністерству енергетики, Державній регуляторній службі, Антимонопольному комітету, Державній фіскальній службі і Держстату.
Зокрема, у дорученні йдеться і про перевірку "на предмет можливого порушення законодавства про захист економічної конкуренції". Простіше кажучи, чи не є стрибок цін результатом монополізації ринку чи монопольної змови.

  У Мінекономіки також пояснили, що українські виробники "покривають не більше 20% потреб ринку".
"Решту Україна імпортує із Росії, Білорусі, Казахстану й інших країн. Обмеження із боку РФ призвели до зменшення імпорту скрапленого газу в Україну і, на жаль, його дефіциту", - йшлося у повідомленні відомства у Twitter.

  "Так, звичайно, я цілком допускаю, що росіяни або білоруси перекрили за ніч весь газ, але я точно так само розумію, що якби трейдерів було більше, цього маразматичного стрибка цін не сталося б", - написав у Facebook депутат від БПП Мустафа Найєм, який має авто "на газу".

  Він нагадує ситуацію початку року, коли "за мовчазної згоди уряду і адміністрації Президента СБУ вбила конкуренцію шляхом витіснення із ринку низки трейдерів", і робить висновок: "Якщо я правильно все розумію, на нас чекає газовий бунт".

  Соратник Мустафи Найєма і також депутат від БПП Сергій Лещенко у своєму Facebook закликав приєднатися до газового протесту біля СБУ. Серед винуватців нинішньої ситуації із газом для авто він також називає і міністра економіки і його відомство.

   Водночас заступник Степана Кубіва Максим Нефьодов наголошує на тому, що Мінекономіки не опікується цінами на пальне, - це радше прерогатива Міненерго. А санкції за поданням СБУ, за його словами, навіть не встигли вплинути на ринок.

  "Санкції на зовнішньоекономічну діяльність, які ми адмініструємо за поданням СБУ, не зупинили діяльність жодного гравця на ринку, - написав заступник міністра економіки у Facebook. - Коли виходить наказ про санкції, він набирає чинності за 40 днів - власне, аби можна було подати апеляцію. В даному випадку так і відбулося, СБУ змінило подання - і ми скасували наказ ДО його вступу у силу".
 

"Місто" запитало у вінничан: "Чому, на вашу думку, так стрімко зросла ціна на газ? Хто у цьому винен?"

Роман, менеджер із продажу:

- Можливо, таке зростання вартості зумовлене нестачею. Не вистачає кількості скрапленого газу, який потрібен для автомобілів.

Віктор, педагог:

- Десь канали перекрили з Росії, така газова провокація російська. Із такою проблемою особисто не стикався.

Олена, домогосподарка:

- У мене чоловік ставив газ на машину. Зараз це вже невигідно. Очевидно, що винна в цьому влада державна.

Ігор, будівельник:

- Самі люди винні, бо вони піддаються на це. Сказали оце - на газові дешево і перейшли на нього, а тепер невигідно.

Олександр, учитель:

- На то є державні органи управління, виконавча влада. А ще зовнішня політика досить впливає на вартість газу. Підвищення ціни на газ вже відчули багато людей.

Коментарі

Президент України Петро Порошенко:

- Будуть перевірені всі постачальники газу. І якщо буде встановлений факт отримання монопольно високого прибутку, ті, хто це допустив, будуть оштрафовані, і ситуація буде повернута до норми.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман:

- Це наслідки монополії. Зараз я вимагаю від АМКУ більш рішучих дій, а ще прошу всю інформацію - скільки було трейдерів, хто сьогодні працює на ринку, які джерела постачання, - і цю статистику я покладу на стіл Президенту України. А зараз необхідно досягти чіткої домовленості із учасниками ринку, вони повинні вжити заходів із мінімізації цін найближчими тижнями.

Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса:

- Газ подорожчав на заправках. І люди збираються протестувати перед СБУ. Начебто логічно: СБУ сприяла тому самому падінню конкуренції. СБУ і винна. Але причина не у СБУ, а у тому, що у неї є таке право. СБУ має ловити шпигунів, а не боротися із економічними злочинами. Поліція повинна ловити "мультиків" і Ко, а не боротися із економічними злочинами. Податкова міліція повинна ... просто остаточно померти. Лікувати треба причину, а не наслідок. А причина - це те, що у корупціонерів є повноваження творити корупцію.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

183

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

158

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

89

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

84

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...

79

Україні нардепи проголосували за закон №1150, який передбачає штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Документ набуде чинності після...