«Поліна» – поліція проти домашнього насильства

«Поліна» – поліція проти домашнього насильства

Поліція створила мобільні групи для протидії домашньому насильству в Україні. Підрозділ під назвою «Поліна» запрацював 12 червня в окремих районах Києва, Одеси та Сєвєродонецька Луганської області.

  Про старт проекту повідомила заступниця міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва.
Щоденно в Україні фіксують близько 348 таких фактів, а близько 60% жінок страждають від домашнього насильства на постійній основі, є постраждалі і серед чоловіків, написала вона у колонці для «Української правди».

  Як саме працює «Поліна» та що включає цей проект, Радіо Свобода розпитало у Василя Богдана, заступника начальника відділу дільничних офіцерів поліцїї департаменту превентивної діяльності Національної поліції України.

– Що таке «Поліна» та скільки правоохоронців залучено до цього проекту?

– «Поліна» – це поліція проти насильства. Цей проект стартував 12 червня. До складу мобільних груп входять працівники превенції – це дільничні офіцери поліції, працівники ювенальної превенції, слідство карного розшуку та віддалено – екіпаж патрульної поліції.

– Чи проходили учасники мобільних груп спеціальні навчання? Як це відбувалося?

– Учасники самих мобільних груп – працівники управлінь та відділів Національної поліції. Всі пройшли відповідну підготовку, зокрема, з протидії та реагування на факти вчинення насильства в сім’ї. Але поліцейські в складі перших пілотних груп пройшли додаткову підготовку та спеціалізоване навчання на базі Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. Це стало можливо завдяки підтримці міжнародних партнерів та колег ОБСЄ, ПРООН, «ООН Жінки» та Канадської поліцейської місії, експерти яких взяли участь у розробці та проведенні навчальних тренінгів для учасників мобільних груп.

– Що відбувається після того, як група виїжджає на виклик? Як вона дізнається, що це – саме виклик щодо вчинення домашнього насильства?

– Коли особа звертається на лінію 102, вона повідомляє обставини події. Сам оператор 102 вже кваліфікує, яке саме відбувалося правопорушення. А що стосується самої мобільної групи на факт вчинення домашнього насильства, то першим на місце події приїжджає екіпаж патрульної поліції, який з’ясовує усі обставини події. За наявності самого правопорушення виїжджає додатково офіцер поліції. Якщо під час цього правопорушення є дитина, яка є свідком або стосовно неї вчиняли правопорушення, то залучається працівник ювенальної превенції. Якщо є ознаки кримінального правопорушення, то залучаються фахівці з слідства та карного розшуку.

– А що потім відбувається з людиною, яка потерпіла від насильства?

– Успіхом у цій сфері можна назвати досягнення системи закритого циклу – коли особа отримує комплексний захист: оперативну реакцію після звернення на лінію 102, конфіденційність, професійних працівників, супровід до безпечної інфаструктури, надання потрібної медичної, психологічної та правової допомоги. «Поліна» – це фундамент для того, щоб у подальшому виявлення випадків домашнього насильства було своєчасним та дієвим завдяки чіткій взаємодії й алгоритму дій відповідних служб. Звичайно, вони будуть більш досконалими після ратифікації Стамбульської конвенції та ухвалення закону України «Про запобігання та протидії домашнього насильства».

– Чи є особливості, на які потрібно зважати, коли йдеться про таку діяльність?

- За п?ять місяців 2017 року до поліції надійшло понад 52 тисячі звернень щодо вчинення правопорушення в сімейному середовищі. Ця цифра з кожним роком потроху зростає. Але це не свідчить про те, що кількість правопорушень зростає, це свідчить про те, що сама проблема перестає бути латентною – вона виходить із тіні. Люди починають про це говорити. Тільки 10% постраждалих від насильства звертаються до поліції.

– Буває так, що об’єкт насильства забирає заяву, щоб зберегти сім?ю. Потім факт насильства повторюється. Чи можна це виправити силами Нацполіції?

– Домашнє насильство – це злочин, але він підпадає під особливу категорію і потребує особливих підходів. Ми стикаємося з такими ситуаціями, що жертва вибачає свого кривдника, сподіваючись на примирення. Але за кожним таким примиренням приходить новий рецидив і щоразу він загострюється. Коли загострення досягає межі, ми маємо справу з складнішими наслідками: тілесні ушкодження, летальні випадки. Саме тому суспільство і поліція мають усвідомлювати, що про домашнє насильство не потрібно мовчати. Сьогодні ця проблема актуалізувалася ще й у зв?язку з подіями на сході України. Адже у збройному конфлікті є насильство, у тому числі і домашнє.

– Яким чином і коли проект «Поліна» зможе працювати на території всієї України?

– В планах – до середини 2018 року вся територія України буде забезпечена мобільними групами «Поліна».

«Місто» запитало у вінничан: «Наскільки суттєвою проблемою, на Вашу думку, є домашнє насильство?»

Олександр, пенсіонер

Я проти насилля, це погано. В мене дуже чудова дружина, через 2 роки буде 50-й ювілей весілля.

Марія, інженер

Я думаю що така проблема є... бо я його пережила в свій час.

Віталій, поліцейський

Серед моїх знайомих, з ким я спілкуюся такої проблеми немає. По роботі трапляються, але це поодинокі випадки.

Ольга, вчителька

Фізичне, моральне насилля трапляється в нашому суспільстві. Потрібні засоби, щоб його регулювати.

Олександр, підприємець

Мабуть існує домашнє насилля, тому я не поспішаю одружуватись.

Програмна координаторка українського представництва «ООН Жінки» Ольга Осауленко:

- Як показує статистика, найпершими, до кого звертаються, це, зазвичай, поліція, проте довіра до поліції, дійсно, ще не достатньо висока, і ми хочемо показати, що новообрана поліція, це – не каральний орган, а орган, який співпрацює з громадою на основі концепції «безпека в громаді». І ось таким чином ми сприяємо зв’язку громади з поліцейськими, для того, щоб вони могли обговорювати фактори безпеки в громаді, і спільно визначати, як на це вплинути.

Президентка Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко:

- Понад 70% дзвінків до нас надходять від жінок, 30% - від чоловіків. Звертаються жінки усіх вікових категорій, усіх соціальних груп, і з великих міст, і з селищ, і з районних центрів.

Юрист Ростислав Кравець:

- Без ухвалення окремого закону, який би регулював питання стосовно домашнього насильства, а також дій поліції, фактично все це буде виключно піаром якоїсь нової програми. Тому що насправді поліцейські в даному випадку не можуть навіть зайти до житла, якщо там відбувається бійка.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

230

У Вінниці підбили підсумки ІІ Міжнародного мистецького пленеру «Кращий художник / The best artist 2018».  Дев’ять днів художники із семи країн ...

206

Триденний літературний фестиваль «Острів Європа», присвячений «камерним» літературам, малим мовам та локальним текстам, зібрав у ...

173

Маніпуляцією назвали чиновники заяви деяких перевізників про відміну із 1 липня пільгового проїзду Рішення монетизувати пільги на ...

159

Депутати відклали голосування по призначенню на наступну сесію у липні Під час сесії Вінницької облради, яка відбулася 15 червня, ...

155

Купили земснаряд у Херсоні, він може піднімати мул із глибини семи метрів Із 7 червня триває очистка дна Південного Бугу від мулу і ...