Печатки для підприємців скасували: які ж наслідки?

Печатки для підприємців скасували: які ж наслідки?

У березні цього року, коли законопроект №4194 про скасування печаток ухвалили нардепи, підприємці вважали, що здійсниться мрія багатьох із них - на одну формальність стане менше.

  Днями цей закон набув чинності - тепер документи не будуть визнавати недійсними через відсутність печатки. А якщо держоргани відмовляться приймати документи у юридичних осіб або фізичних осіб підприємців через відсутність печатки, їм загрожує штраф.

 Зауваживо, що донедавна будь-хто міг замовити печатку, а хто завгодно міг виготовити її. Це створювало додаткові загрози для діяльності українських підприємців. Але чи не є скасування печаток ще більшим ризиком для них?

  Очевидних ризиків новий закон не несе, вважають експерти. Це лише додатковий механізм контролю. Авжеж, печатку із кількома ступенями захисту було важче підробити, проте варто було лише сфотографувати її відбиток, як можна було замовити таку ж.
- Той, хто хоче підробити документ, - усе одно його підробить. А от справа юристів - довести, що документ було підроблено. Тобто гірше від цих нововведень нікому не буде, - каже юрист "Центру конфліктології і права" Валентин Рижак. - Розвинуті країни вже давно відійшли від обов'язкового використання печаток. Навпаки, зараз переходять до використання електронних документів. Для контрагентів підприємства це загрозу також не несе. Печатка - звичайний елемент документа, який раніше був потрібен, а тепер ні. Перевірити достовірність можна і за підписом відповідальної особи.
Найголовніша проблема, яку нововведення таки можуть спричинити, - відмова чиновників "старої закалки" сприймати документи без печаток. Люди здебільшого негативно ставляться до змін у справах, за які вони несуть відповідальність.

  Нагадаємо, що для юридичних осіб порядок використання печаток спрощували і раніше. До Цивільного кодексу навіть внесли зміни про те, що печатка на документах обов'язкова лише тоді, коли вона прописана у статуті підприємства. А от за новим законом, навіть якщо у підприємства є печатка, її взагалі необов'язково ставити на документах.

  Раніше підприємства страждали від бюрократії: якщо вони надавали держорганам документи без печатки, від них вимагали надати й статут, у якому зазначено, що без печатки підприємства можуть працювати.
- Жодних підтверджувальних документів більше не потрібно, - додає Валентин Рижак. - Необов'язковість печатки - таке ж повноцінне правило, як колись її обов'язковість.
Ще зовсім недавно підприємці, які не мали печатки, мали носити із собою купу засвідчених паперів, щоб довести, що їм печатка не потрібна. Якщо ж держслужбовець неправомірно вимагав наявності печатки, можна було написати на нього скаргу, А отже - згаяти час на її написання і розгляд. Підприємець міг добитися справедливості, але, по суті, жодної відповідальності службовці не несли.
За новим же законом, чиновник нестиме адміністративну відповідальність - за вимагання печатки він сплачуватиме штраф. А це вже створює додаткові засоби впливу на таких недобросовісних посадовців.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи спростить ведення бізнесу відмова від печаток?"

Людмила, пенсіонерка:

- Тепер фірмам по виготовленню печаток не позаздриш.

Євгеній, юрист:

- Менталітет нашої людини вимагає, щоб на документі була гербова печатка і підпис начальника.

Інна, домогосподарка:

- У наших реаліях такі нововведення передчасні і можуть з`явитись нові шахрайства.

Владислав, підприємець:

- Я буду використовувати власну печатку і надалі. Хоч це і необов'язково.

Андрій, студент:

- Печатка створюється протягом 5 хвилин за допомогою спеціальних програм. Навряд чи для бізнесу вона важлива.

коментарі

Керуючий партнер "Pravovest" Гліб Сегида:

- Не можна виключати, що наприкінці літа - восени в Україні розпочнеться ще одна хвиля рейдерства, як було після спрощення Міністерством юстиції процедур із реєстрацією у 2015 році. Звісно, наявність печатки й раніше нічого не гарантувала, проте вона все ж була елементом захисту.

Юрист "Центру конфліктології і права" Валентин Рижак:

- Відповідальність за підробку печатки передбачена статтею 358 Кримінального кодексу. Але ця норма є рудиментарною, адже застосовується тільки у разі підроблення документів загалом, а виготовлення і збут печаток жодним чином не контролювалося і не заборонялося.

Голова громадської організації "Громадський аудит" Максим Гольдарб:

- Що була печатка, що її тепер не буде - не має значення. При бажанні зловмисники можуть підробити і звичайний підпис, і цифровий. Комп'ютери зламують, хтось використовує ключі нотаріусів, і ми постійно бачимо ситуації із рейдерством... Скасування печатки - анітрохи не є кроком назустріч бізнесу. Бо печатка - це не і причина, яка заважає нормальному веденню бізнесу в Україні.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

166

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

163

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

151

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

149

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

142

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...