Антирейдерська комісія, скарги від померлих і підприємства-тезки:

Антирейдерська комісія, скарги від померлих і підприємства-тезки:

Як сільськогосподарське підприємство позбавили через Мін'юст права оренди паїв і хто уже реєструє ці "вільні" земельні ділянки

  Село Гармаки Барського району. Потенційна гаряча точка на карті Вінницької області, зважаючи на те, як нині розгортаються земельні конфлікти загалом у державі. Якщо ж проаналізувати останні земельні конфлікти на Вінниччині, то гармаківську схему, схоже, уже обкатали, не так давно, у Мізяківських Хуторах.

  "Лист щастя" з Мін'юсту

  У Гармаках землю у селян орендують два підприємства: ТОВ "Краєвид Поділля" і СТОВ "Надія". У "Надії" - укладено близько 450 договорів з людьми, в оренді - до 1000 гектарів. За словами директора підприємства, за оренду паю селянам офіційно платять 4 тис. грн.

  17 липня СТОВ "Надія" отримує від Мін'юсту і Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яку ще називають "антирейдерською комісією", справжній "лист щастя" - простий лист у звичайному конверті, в який вкладено п'ять колективних скарг зі 144-ма підписами про скасування оренди паїв, які обробляє СТОВ "Надія". Коли на підприємстві отримали цей лист, з'ясувалось, що засідання комісії відбулося ще 14 липня, скаргу задовольнили, і записи про реєстрацію договорів оренди землі вже анулюються.

  СТОВ "Надія" звертається до Вінницького окружного адміністративного суду, аби скасувати це рішення "антирейдерської комісії". Поки ж триватиме суд, просить також заборонити будь-які дії по реєстрації чи скасуванню права оренди земельних ділянок, які вони орендують.

  - Ми про цю історію дізнались у понеділок, коли уже у п'ятницю було засідання. Є ще один фермер у Погребищі, проти якого здійснюються такі самі дії. Йому повідомив реєстратор, якому повідомлення прийшло вчасно, і він встиг приїхати на це засідання, хоч висвітлив свою позицію, - пояснював на засіданні суду Володимир Тодорчук, директор СТОВ "Надія". - Ми почали обдзвонювати людей. Усі, кого обдзвонили, сказали, що ніяких скарг не підписували. Там є одна скарга, підписана 98 людьми. Одні живуть у Гармаках, другі - у Києві, треті - у Вінниці. Один - у тюрмі, четверо - на кладовищі. Скарга подана від 4 померлих! Це вже про щось говорить. Я боюсь, що завтра зажену комбайни на поле, а там стануть тітушки… Урожай ми сіяли, а завтра хтось прийде і скаже, що це їхній.
За словами і директора СТОВ "Надія", і адвоката підприємства, підписи під скаргою підроблені.

  - Люди три роки отримували орендну плату - тільки це ставить під сумнів усі їхні скарги, - каже Назар Мартинюк, адвокат СТОВ "Надія". - Я переконаний, ми доведемо, що ці скарги були підроблені, і люди їх не писали. Право оренди захищається на рівні з правом власності. І на сьогодні нас цього права уже позбавили. Ми на сьогодні уже не є законними користувачами тих 48 ділянок, які виключені з реєстру.

  Суд позов забезпечив. Тож на час розгляду справи, як і просили позивачі, рішенням суду встановлена перешкода - будь-які дії з реєстрації чи скасування права оренди земельних ділянок, що орендує СТОВ "Надія" у Гармаках, заборонені.

Підприємства-тезки. І ті самі люди?

Ще під час судового засідання 25 липня директор СТОВ "Надія" казав про "передісторію" сьогоднішнього конфлікту. Кілька років тому підприємство змушено було відстоювати своє право оренди землі у Гармаках у судах. Тоді люди теж начебто хотіли розірвати угоди зі СТОВ "Надія", посилаючись на те, що підприємство начебто погіршує стан грунтів. У суді ж люди заперечували, що підписували будь-які скарги. Дійшло навіть до Касаційного суду у Києві, угоди залишились за СТОВ "Надія".

  У тій "передісторії" Володимир Тодорчук закидає нечесну конкуренцію своєму сусіду - "Краєвиду Поділля".
- Ходили люди, представлялися від ТОВ "Краєвид Поділля", платили гроші за укладення договорів з ними, - розповідає Володимир Тодорчук. - Наша помилка у тому, що тоді ми не довели справу до кінця, не звернулися до правоохоронних органів.

  Із 144 земельних ділянок, оренду яких скасувала "антирейдерська комісія", у 25-ти уже з'явився новий орендар - ТОВ "Краєвид Поділья". Це не помилка. Різниця у назві з місцевим конкурентом лише в одній букві. Угоди оренди землі з ТОВ "Краєвид Поділья" реєструвала державна реєстраторка Могилів-Подільської РДА. За словами адвоката СТОВ "Надія" Назара Мартинюка, деякі з угод були зареєстровані уже після ухвали суду, якою заборонено будь-які дії з реєстрації чи зняття з реєстрації цих земельних ділянок.

  ТОВ "Краєвид Поділья" зареєстроване у Києві, на бульварі Лесі Українки. На гугл-мапі показує, що це житлова висотка. Статутний фонд підприємства - 1000 гривень. Згідно з реєстром фізичних та юридичних осіб, керівником підприємства значиться Олег Володимирович Минець, підписантом - Сергій Петрович Нечипорук.

  Отримати коментар у керівника "Краєвид Поділья" не вдалося. За номером мобільного телефону, вказаним у реєстрі, взяв слухавку чоловік, який зрештою назвався Сергієм Петровичем.
- Сергій Петрович Нечипорук. Ви - підписант. Скажіть, будь ласка, а як звернутись до Олега Володимировича? - запитую.
- Я його не знаю.
- Може, ви тоді прокоментуєте ситуацію по селу Гармаки Барського району.
- Ні.
- А в кого можна отримати коментар з цього приводу?
- Я дам ваш телефон начальнику служби безпеки. Він з вами зв'яжеться.
Начальник служби безпеки Олександр Вікторович Куценко так і не подзвонив.

  Цікаво, що у квітні 2017-го підприємства-тезки звучали під час земельного конфлікту у Мізяківських Хуторах. Із тамтешнім підприємством "Правнича компанія "Справа" за оренду паїв там конкурувало підприємство "Колорит Агро". Потім з'явилось "Колорит Агрос", а люди обурювалися, як вийшло, що їх договори опинились у цього підприємства. Дійшло до оборони поля і до суду. І підприємств-тезок більшає - з'являється "Колорит Агросс". Як розповідав тоді журналістам директор з виробництва "Правничої компанії "Справа" Анатолій Баранов, угоди з агросами реєструвались у Могилів-Подільському і у Ямполі. До речі, представник компанії "Колорит-агрос", який тоді коментував ситуацію журналістам, був Олександр Куценко. Той самий начальник служби безпеки, який так і не подзвонив? Керівником і підписантом "Колорит Агрос" у реєстрі значиться Сергій Нечипорук. Ті самі люди, що і у гармаківському "Краєвид Поділья"?

  І у "Колорит Агро", і у "Краєвиді Поділля", у яких у Мізяківських Хуторах і у Гармаках з'явились підприємства-тезки, одні і ті ж засновники - згідно з реєстром фізичних і юридичних осіб, це ТОВ "Центр Дар" і ТОВ "Біокрай". Керівником першого є Андрій Ходак, керівником другого - депутат обласної ради від "Батьківщини" позапартійний Іван Кухаренко.

"Тільки люди мають вирішувати долю своїх паїв"

  Сільський голова Гармаків Анатолій Придивус каже, що про ситуацію, яка склалась зараз у селі з орендою паїв, чув, але якісь висновки робити не хоче, бо жодних документів не бачив. Щодо орендарів, то зауважує, що з жодним проблем не було.

  - Я думаю, що СТОВ "Надія" має звернутись до своїх пайовиків і роз'яснити їм усю ситуацію. До мене від них ніяких звернень не було, тому ініціювати якийсь схід села я не можу, - каже сільський голова. - Знаю, що два роки тому була ситуація, але вона якось стишилась. Думаю, найгірше, що немає верховенства права. Так, конкуренція між підприємствами має бути, але тільки у законний спосіб. І тільки люди мають вирішувати долю своїх паїв - кому здавати в оренду і з ким укладати угоди.
Наступне засідання за позовом СТОВ "Надія" - 8 серпня. Керівник підприємства також подав заяви до поліції і прокуратури про підробку підписів та про дії реєстратора, який всупереч забороні суду зареєстрував 25 договорів оренди.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

166

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

163

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

151

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

149

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

142

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...