Бути чи не бути кладовищу на Сабарові?

Бути чи не бути кладовищу на Сабарові?

  Мешканці протестують і не пристають на пояснення чиновників, у мерії кажуть: альтернативи немає

  Уже кілька днів на Сабарові тривають протести проти облаштування кладовища на полі, що у санітарно-захисній зоні очисних споруд. Протестувальники блокують транспорт, який мав би уже розпочати роботи. Тут розбили намет і організували чергування на заїзді у поле. У понеділок, 31 липня, проти будівництва кладовища зібралися близько 200 людей. "Своїх" помітили білим скотчем із голубими літерами. Люди пояснюють це тим, що бояться провокацій.

  Однією із тих, хто виступає проти будівництва кладовища у зоні очисних споруд, є 72-річна мешканка Сабарова Леся Костюченко.
- У нас тут очисні, вони дихають на ладан. За 24 роки, які я живу у Сабарові, вони жодного разу не ремонтувалися. Тут такі запахи - "французькі духи". Поруч тече Південний Буг, є кар'єр, на якому постійно відбуваються вибухи. А трупний яд куди піде? У річку, звичайно ж! Це ж міська межа, а хто у місті робить кладовище? Тай тут не так багато цієї землі. Кому це приємно їхати, йти біля кладовища. Вони хочуть зробити тут елітне кладовище, - скаржиться Леся Костюченко.

  Є й ті, хто за будівництво кладовища. Аргументують: людей потрібно десь хоронити.
- Людей же треба десь ховати. Лука теж не гумова. Ми рубаємо дерева і ховаємо, то ми теж із Луки вийдемо і будемо бастувати. Там теж є ставки, і діти наші купаються. Потрібно сідати за переговорний стіл і вирішувати ці питання. Я на Старому Місті живу і на горбах бачу кладовище, а раніше там був ліс, - каже пані Валентина.
До протестувальників приїхав заступник міського голови Микола Форманюк. Він намагався пояснити мешканцям, що кладовище місту необхідне, й іншої землі немає.
- Ваші дії беззаконні. Питання кладовища складне і критичне для міста Вінниці. Ця земля не належить територіальній громаді Сабарова. Вона належить усій територіальній громаді міста Вінниці. Раніше ця земля належала сільській раді Бохоників, а тепер відійшла територіальній громаді Вінниці. Тут не можливо побудувати торговельний центр чи житло. Тут дозволено будувати кладовище. Наш проект, який готувався близько року, пройшов усі інстанції, пройшов експертизу. Вас вводять у оману. Не всі сабарівчани проти цього. Якщо є зауваження чи пропозиції до влади - будь ласка, створюйте ініціативну групу. Ми готові до діалогу. Будівництво кладовища ви не зупините, - переконував протестувальників Микола Форманюк.

  Якийсь чоловік із натовпу вигукнув:
- Ми цього не допустимо, уся вода із кладовища піде у річку!
- Вода у Південний Буг потрапляти не буде, будуть виконані усі захисні роботи. Сьогодні уже розробляється проект із Міністерством екології про реконструкцію очисних споруд. За тиждень ми облаштуємо тут кладовище. Поставимо паркан і знімемо верхній шар ґрунту, - пояснив Микола Форманюк.
- Зробіть нам перше очисні, тоді будемо говорити про кладовище, - вигукнув знову хтось із натовпу.
- Створіть ініціативну групу, поїдемо до міської ради і почнемо все із чистого листа. Я покажу вам усі документи щодо будівництва кладовище, вислухаємо всі ваші проблеми і почнемо працювати, - закликав Микола Форманюк.
- У нас немає ініціативної групи, у нас є громада і нікуди ми не поїдемо, - вигукнула одна із жіночок.
Таке спілкування тривало майже годину. Домовленостей так досягнуто не було. Зрештою, заступник міського голови поїхав, протестувальники - залишилися. За словами Миколи Форманюка, для захоронень у місті залишилось 50-60 місць, це максимум на два тижні.

До речі

  У Вінниці розташовано сім кладовищ, п'ять із них - закрито. Нове кладовище у Сабарові заплановане у санітарно-захисній зоні очисних споруд "Водоканалу" і розраховане на 25 років. Заїзд планується із Сабарівського шосе. Передбачена двометрова огорожа і висадження дерев, які за кілька років створять зелений щит, який фактично сховає кладовище від людського ока.
До речі, у 1999 році обласна влада розглядала три земельні ділянки щодо облаштування нових кладовищ - у Якушинцях, поряд із лікарнею Ющенка і у Сабарові біля очисних споруд. У Сабарові - єдина, яка підійшла за всіма параметрами, у т.ч. за санітарними нормами.

 

 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

166

Водоканал шукають постачальника рідкого хлору, бо єдиний завод-виробник в Україні уже місяць не працює. Про пониження тиску води у ...

163

           Доньку Марія Петрівна з чоловіком виглядали ще з ранку, хвилювались, адже після того, як переїхала Галя до Європи, до батьків ...

151

В апеляційному суді Вінницької області 16 липня відбулося судове засідання у справі голови ОСББ "Вінниця. Короленка,33", який із 23 червня ...

149

Послугами мобільних кейсів уже скористалися дев'ять вінничан У вінницьких центрах надання адміністративних послуг, що на Космонавтів, ...

142

"Генпрокурор Юрій Луценко: Чистимо ДФС-3. Спільно з "К" СБУ затримали керівника підрозділу ГУ ДФС у Вінницькій області та його пособника, ...