Кого не захистила депутатська недоторканність

Кого не захистила депутатська недоторканність

Завершенням літнього політичного сезону в Україні стало голосування Верховної Ради за зняття депутатської недоторканності.

  Активність Генпрокурора Юрія Луценка щодо нардепів-корупціонерів виглядає логічним продовженням обіцянок керівництва держави боротися із корупцією серед високопосадовців. Як відомо, ГПУ направила до парламенту подання щодо зняття депутатської недоторканності із шести депутатів. Зокрема, "фронтовика" Євгена Дейдея, радикала Андрія Лозового, Олеся Довгого, Максима Полякова (колегу Дейдея по НФ), Борислава Розенблата (БПП), Михайла Добкіна (Опозиційний блок).

  Голосування за зняття депутатської недоторканності відбувалося на останньому пленарному тижні шостої сесії. При цьому парламентарі, більшість із яких вже має квитки на закордонні курорти, вирішили оперативно проголосувати протягом одного дня замість трьох, як це планувалося спочатку. Жоден із парламентарів, зрозуміло, своєї вини не визнав, але "щиро" закликав зняти із нього недоторканність, щоб потім у суді довести свою правоту.

  Врешті представника "молодої команди" колишнього київського мера Черновецького Олеся Довгого першим позбавили недоторканності. Дейдею і Лозовому, щодо яких є підозри у незаконному збагаченні після перевірки е-декларацій, депутатський імунітет залишили. Як зауважив у коментарі сайту голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, це був би небезпечний для багатьох нардепів прецедент. Адже мова йде про несплату податків і використання е-декларації для пред'явлення народним депутатам претензій про незаконне збагачення. Тобто тоді треба було б позбавити недоторканності ще половину депутатського корпусу, тому що у більшості парламентаріїв невідомі джерела збагачення, про що свідчать їхні е-декларації.

  Найбільший резонанс був навколо Розенблата і Полякова, які є фігурантами так званої "бурштинової справи". Генпрокуратура вимагала не тільки зняти недоторканність, але й дати згоду на затримання і арешт, однак депутати проголосували лише за зняття недоторканності.

   Пізніше парламентарі ухвалили позбавити депутатської недоторканності представника фракції Опозиційний блок Михайла Добкіна. За притягнення Добкіна до кримінальної відповідальності проголосували 288 депутатів, за затримання - 250, за арешт - 242.

  За словами Юрія Луценка, у діях нардепа вбачаються ознаки навмисної змови групи осіб для зловживання службовим становищем і сприяння шахрайству із метою заволодіння 78 га земельних ділянок Харкова вартістю понад 220 млн. грн. Крім того, Добкін підозрюється у нанесенні Харкову збитків у розмірі 178 млн. грн. і у вчиненні кримінальних правопорушень.
Печерський районний суд Києва 16 липня обрав запобіжний захід у вигляді тримання Михайла Добкіна під вартою терміном на два місяці із можливістю внесення застави у розмірі 50 млн. грн.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи вірите ви, що із депутатів зніматимуть депутатську недоторканність?"

Анна, пенсіонерка:

- Не вірю, бо хто робить проти себе щось. Недоторканність із депутатів не знімуть.

Вадим, студент:

- Було б непогано, щоб зняли недоторканність. Можливо, тоді депутати менше будуть відчувати себе безкарними і краще працюватимуть.

Євгеній, пенсіонер:

- Тепер вже не вірю, бо це чергова афера. Я довго пропрацював на ДПЗ - все розвалили і зараз нічого не змінилось.

Андрій, підприємець:

- Не вірю, бо вони порушують закон, а ніякої відповідальності не несуть. Тобто який злодій прийде у міліцію і скаже: я сьогодні вкрав 10 мільйонів. Ніхто цього не скаже.

Володимир, священик:\

- Депутатська недоторканність, якщо її не використовувати у корисних цілях, це плюс для депутата. Як зняти недоторканність - будь-якого депутата за будь-яку справу зможуть заарештувати.

коментарі

Президент України Петро Порошенко:

- Депутатська недоторканність - анахронізм. Мій проект змін до Конституції готовий і вимагає політичної волі від депутатів.

Політолог Олександр Леонов:

- Спроба захистити "своїх" і здати "чужих" чи загальна солідарність депутатського корпусу обов'язково буде згадуватися під час наступних парламентських виборів. Більше того, вже є спроби погратися на темі зняття недоторканності і залучити громадськість до тиску на парламент у цьому питанні - у тому числі через мітинг у день голосування.

Юрист Сергій Різник:

- Що стосується інших країн - є різна практика. Але із чим згодні всі - абсолютного імунітету у такому вигляді, як він є в Україні, бути не повинно. Є винятки в Угорщині, він там досить серйозний, в інших постсоціалістичних країнах. У багатьох країнах, зокрема, англо-саксонського права, як Канада, він звужений до такого ступеня, що депутат захищений у стінах парламенту. Були такі комічні випадки, коли депутат місяцями не виходив із парламенту, йому туди їжу носили - він знав, що за тими стінами його затримають. У США є також дуже обмежений депутатський імунітет і індемнітет - неможливість відповідати за висловлювання у парламенті, за політичні заяви, законопроекти. Але у тих країнах існує усталена демократія, існує правоохоронна система, яка заслуговує на довіру. У нас поки що цього немає, і ми не можемо епізодично реформувати нашу системну машину.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

276

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

224

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

205

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

195

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

188

Вінниця підтвердила рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «invA+». Це дані рейтингового агентства IBI-Rating. Про це сьогодні, 17 липня, ...