4% виборців не мають можливості голосувати

4% виборців не мають можливості голосувати

В Україні розпочалось громадське обговорення законопроекту 6240, який передбачає право участі у виборах переселенців і трудових мігрантів

  Неможливість проголосувати на місцевих виборах жителі окремих областей Луганської і Донецької області отримали водночас із виїздом із окупованої території. Сьогодні таких виборців в Україні 4%. Зняти цю проблему може законопроект 6240, громадське обговорення якого почалось в Україні і уже відбулось у Вінниці.

  За словами представника IFES Дениса Ковриженка, дискусії щодо врегулювання статусу і участі у виборах внутрішньо переміщених осіб розпочались ще з 2015 року. Тоді ж були зареєстровані кілька законопроектів, які передбачали кардинально різні підходи до врегулювання цієї проблеми. Законопроект 6240 - компромісний.

  - Перш за все, він поширюється не тільки на ВПО, а на всі категорії виборців, які є мобільними всередині країні. Це - виборці, які десятки років живуть у певній територіальній громаді, користуються послугами, але не мають права голосу, тому що їх місце проживання віднесено до іншої адміністративно-територіальної одиниці, - пояснює Денис Ковриженко. - Тож перший елемент - це універсальність самого підходу. Ми враховуємо проблеми не лише ВПО, а й більш широких верств населення, які стикаються з тими ж проблеми в плані реалізації їх права голосу на парламентських і на місцевих виборах.
Як зазначив голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень, ця проблема просто перезріла і уже давно вийшла за межі окремих громад.

  - Які реально три проблеми маємо? Перша - дискримінація дуже значної частини виборців зі сходу і півдня України. Але не лише. Тому що, крім ВПО, є й інші групи внутрішніх мігрантів, - перераховує Володимир Кіпень. - Друга проблема - пов'язана з тим, що для достатньо помітної частини суспільства ставляться дуже серйозні перепони їх інтеграції у місцеві громади. І звідси третя проблема - можливості впливу переселенської спільноти на ті рішення, які стосуються безпосередньо їх і їхнього життя, вони практично не мають. Чому так довго затягується цей процес? Думаю, одна із причин - не надто велика зацікавленість у тому числі і на місцях. Мені видається, що є певні застереження відносно місцевих еліт, що новий фактор, який включається у виборчий процес може дещо сплутати якісь карти, щось там поміняти. Але ця проблема уже стала загальноукраїнською. І її потрібно розв’язувати. Закон має бути ухвалений щонайшвидше.

  Однак, у самому законопроекті є певні слабкі місця, які потрібно врегулювати. Начальник відділу державного реєстру виборців у Вінниці Анатолій Синявський звернув увагу на п'ятиденний термін з моменту старту виборів, протягом якого виборці мають зареєструватися, аби потрапити у списки. За словами Анатолія Синявського цих п'яти днів може бути замало.
Представник КВУ у Вінницькій області Владислав Телень вважає, що законодавець має чітко передбачити, до якої "виборчої адреси" прикріпити таких виборців. За його словами "міфічний Центр", прописаний у законопроекті, не додає ясності.

  Представник IFES Денис Ковриженко каже, що ухвалення законопроекту 6240 має відбутися до 2020 року, коли в Україні плануються наступні вибори до місцевих громад.
- Тож час грає нам на руку, - каже він. - Але проблема не так у відсутності лобістів, як в наявності контрлобістів цього закону.

  На сьогодні на Вінниччині проживає близько 12 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Сама Вінниця має одну з найбільших спільнот переселенців - це Донецький національний університет ім.Стуса, де є п'ять тисяч виборців.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

275

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

222

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

205

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

194

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

187

Вінниця підтвердила рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «invA+». Це дані рейтингового агентства IBI-Rating. Про це сьогодні, 17 липня, ...